Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie i antykoncepcji? "Trzeba było opowiadać od tyłu"

20240529-DDTVN-31
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak rozmawiać z nastolatkami o seksie i antykoncepcji?
Jak rozmawiać z nastolatkami o seksie i antykoncepcji?
Seks na talerzu, czyli dieta, która lubi płodność
Seks na talerzu, czyli dieta, która lubi płodność
Seksualność osób z niepełnosprawnością
Seksualność osób z niepełnosprawnością
Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?
Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?
"Pani Gadżet erotycznie" - sezon 2., odcinek, 6.
"Pani Gadżet erotycznie" - sezon 2., odcinek, 6.
Pandemia zmniejszyła naszą ochotę na seks?
Pandemia zmniejszyła naszą ochotę na seks?
Rozmowy o seksualności to wciąż temat tabu
Rozmowy o seksualności to wciąż temat tabu
Przerwa od seksu z związku
Przerwa od seksu z związku
Życie i seks po usunięciu piersi
Życie i seks po usunięciu piersi

Każdego rodzica czeka ten moment. Gdy dziecko wkracza w okres dojrzewania, warto uświadomić je, czym jest seksualność, współżycie oraz antykoncepcja. Dla wielu matek i ojców rozmowa ta może być krępująca. Jak ją poprowadzić, by nie przekroczyć prywatności naszej pociechy, a jednocześnie uchronić przed małoletnią ciążą? O tym w dzień Dobry TVN rozmawiały Daria Ładocha, mama nastolatek, Aleksandra Gajek, mama nastolatków oraz Izabela Jąderek, psycholożka i seksuolożka.

Jak przygotować się do rozmowy z nastolatkiem o seksualności?

1 maja weszło w życie rozporządzenie, na podstawie którego apteki mogą podpisywać umowy umożliwiające sprzedaż antykoncepcji awaryjnej, tzw. tabletki "dzień po" dla osób od 15. roku życia. Naczelna Rada Aptekarska ma wątpliwości co do tej decyzji. W uwagach do projektu przekazała stanowisko, że wystawienie recepty farmaceutycznej w przypadku osoby niepełnoletniej wymaga zgody opiekuna.

Ginekolodzy wskazują natomiast, że w wieku 15 lat większość dziewcząt osiąga dojrzałość płciową. Jest to także wiek, od którego można w Polsce legalnie uprawiać seks. Dlatego, aby uchronić nastolatków przed poważnymi konsekwencjami, ważna jest edukacja seksualna. Odpowiada za nią nie tylko szkoła, ale i rodzice.

- Mamy Internet, dzieciaki też się edukują rówieśniczo. Część z tych informacji jest fałszywa. Naszym zadaniem, zarówno rodziców jak i szkoły jest przekazywać wiedzę, która jest rzetelna, neutralna i zgodna z prawdą. Wiedza powinna być dostosowana do wieku. Dziecko potrzebuje wiedzieć, czym ten seks jest i o co w tym wszystkim chodzi. Tutaj jest jedna ważna sprawa. Dzieciaki potrzebują informacji na temat tego, jak się buduje relacje. Czym jest zaufanie, zakochanie, jak zbudować więź - tłumaczyła psycholog i seksuolog Izabela Jąderek.

Jej zdaniem edukacja seksualna de facto jest to także wiedza o emocjach, potrzebach w relacji z drugim człowiekiem, czyli wszystkim, co się wiąże z budowaniem więzi, ale też zrozumieniem swojego ciała. Nastolatki potrzebują uczyć się mówić o swoich uczuciach, swoich granicach, potrzebach i pragnieniach. Podczas rozmów edukacyjnych rodzic powinien poruszyć także temat antykoncepcji.

- Tabletka "dzień po" jest tematem, o który dziewczyny zaczepiają. Dla nich sama nazwa jest interesująca. Pytają, dlaczego nie tabletka przed i tak wywiązał się temat do rozmowy. Opowiadam, o co w tym chodzi i używam języka takiego, który jest kulturalny dla obu stron. Nasze dzieci przez zamieszanie w kraju najpierw pytały o aborcję, potem o zapłodnienie. Trzeba było opowiadać od tyłu - radziła Daria Ładocha.

Nasze gościnie na pytanie, czy wręczyłyby swoim pociechom tabletki antykoncepcyjne, odpowiedziały inaczej. Daria nie miałabym z tym problemu.

- Tabletka antykoncepcyjna, jeśli chodzi o zabezpieczenie przed ciążą, w moim przekonaniu jest dokładnie tym samym, co tabletka przeciwbólowa, kiedy boli cię głowa - stwierdziła.

Natomiast Aleksandra Gajek miała odmienne zdanie.

- W zgodzie z moimi przekonaniami ja bym tej tabletki nie dała. Staram się moim dzieciom przekazać to, że o ile seksualność jest darem i czymś pięknym, co możemy przeżywać, to jest na nią konkretny czas i miejsce. Ten okres nastoletni to nie jest jeszcze ten czas - podkreśliła mama nastolatków

Jak odpowiadać na pytania dzieci o seks?

Dzieci mają to do siebie, że lubią zadawać pytania, które niekoniecznie są komfortowe dla rodziców. Zagadka, skąd się wzięły, to dopiero początek. Jak wspominała Daria Ładocha, pewnego dnia córka przyszła do niej i prosto z mostu spytała, co to jest erekcja. Co robić w takich sytuacjach - odpowiedzieć zgodnie z prawdą czy poczekać, aż dziecko będzie nieco starsze?

- Nie mówimy, że jak będziesz starszy, to ci wytłumaczę, bo erekcję mają nastolatki, dzieciaki. Należy wyjaśnić dziecku, co to jest, ale odpowiednim językiem. To jest fizjologia jak każda inna, tylko to nam, dorosłym, kojarzy się to z czymś seksualnym. Kiedyś to były tematy tabu - mówiła psycholog Izabela Jąderek.

Daria podkreśliła natomiast, że w obecnych czasach dzieciaki są w nieco innej sytuacji. Mają dostęp do wiedzy i same wybierają, jakie tematy je interesują. Gdy chcą się o coś dopytać lub potwierdzać rzetelność informacji, wówczas przychodzą z konkretną sprawą do rodzica.

- My dowiadywałyśmy się wszystkiego od siebie nawzajem. Nie wiedziałyśmy, jak wyglądają nasze narządy płciowe. Miałam koleżankę, która zapytała mnie, jak dostała pierwsze krwawienie, czy pojadę z nią na SOR, bo nie dość, że ma uszkodzony narząd płciowy, bo wyglądał inaczej, to jeszcze krwawi. Trudno połączyć te dwa światy, świat naszego wychowania i naszych dzieci, które są obecnie na innej planecie - podsumowała nasza gościni.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości