Dostęp do antykoncepcji awaryjnej
Antykoncepcja awaryjna to tabletki hamujące owulację, dlatego jest to niezwykle istotne, by zażyć je jak najszybciej.
- Optymalnie by było do 24, maksymalnie 48 godzin po stosunku, bo im dłużej czekamy, tym mniejsza szansa, że zadziała. Te leki są bardzo bezpieczne, jeśli chodzi o każdą kobietę w każdym wieku, czy to młodą, czy to starszą. Są dwie dostępne antykoncepcje awaryjne. Pierwsza to jest lewonorgestrel, to po prostu progesteron podawany troszkę w większej dawce. Z kolei octan uliprostalu też jest to lek zupełnie bezpieczny, jeżeli jest używany jednorazowo - wyjaśniał dr n. med. Robert Brawura-Biskupski-Samaha, ginekolog i perinatolog.
W programie Ministerstwa Zdrowia do tej pory wzięło udział 770 z niemal 13 tys. aptek w Polsce. Ich lokalizację można sprawdzić na opublikowanej przez resort mapie. Redakcja Dzień Dobry TVN sprawdziła, jak ministerialny projekt działa w praktyce. 15-letnia statystka wybrała się do kilku aptek w Warszawie i jej okolicach.
- Od 15. roku życia teoretycznie nastolatka może kupić sama? - zapytała dziewczyna osobę pracującą w aptece.
- Wie pani co, właśnie nie może kupić sama, ponieważ musi mieć opiekuna prawnego. Czyli może kupić, ale musi przyjść z mamą - odpowiedziała farmaceutka.
- Jeśli nie ma pani jeszcze 18 lat, to niestety nie. W takiej sytuacji będę potrzebowała zgody opiekuna - stwierdziła kolejna farmaceutka.
Problem z tabletką "dzień po"
Statystka odwiedziła łącznie 8 aptek biorących udział w programie pilotażowym. W żadnej z nich nie sprzedano jej antykoncepcji awaryjnej bez obecności i zgody rodzica lub opiekuna prawnego.
- Niestety, farmaceuci w tym momencie znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji, bo tak naprawdę z jednej strony powinni wydawać tabletkę od 15. roku życia, jak przedstawia to Ministerstwo Zdrowia, natomiast samorząd aptekarski sugeruje, że jest to świadczenie i potrzebna jest zgoda rodzica. Jeśli wydamy 15-latce tabletkę po, to opiekun prawny może być przeciwny temu. W związku z tym może założyć nam sprawę i możemy odpowiadać przed prawem. Natomiast jeśli ma 16-17 lat, musi mieć zgodę równoległą, opiekuna prawnego i własną. Powyżej 18. roku życia już to jest zgoda osoby kupującej - tłumaczyła Monika Wąsowska-Imielska, farmaceutka i właścicielka apteki.
Receptę na tabletkę "dzień po" może wypisać tylko magister farmacji, który został zgłoszony do programu. Jeśli nie ma go na dyżurze w aptece, która uczestniczy w tym programie, pacjentka nie otrzyma leku bez recepty od lekarza.
Cały reportaż można zobaczyć w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Późne macierzyństwo to same zalety? "Dzieci mnie w ogóle nie interesowały"
- "Stała przy moim łóżku, gdy rodziłam dziecko". Co wyjątkowego zrobiła dla was mama?
- Blaski i cienie macierzyństwa, które zmieniło ich życie. "Dzidziusie też wrzeszczą"
Autor: Justyna Piąsta
Reporter: Sylwia Ciźla
Źródło zdjęcia głównego: Peter Dazeley/Getty Images, screen Dzień Dobry TVN