Tę grę uwielbiali nasi rodzice i dziadkowie. Sprawdź, jak się gra w palanta

Rodzina grająca w palanta
Gra w palanta - na czym polega? Jaki sprzęt jest potrzebny?
Źródło: Peter Cade/GettyImages

Obok popularnych gier komputerowych oraz powracających gier planszowych, warto wypróbować również stare zabawy wymagające aktywności fizycznej. Palant jest przykładem gry sportowej, dzięki której można pracować nad kondycją oraz zacieśniać więzi z członkami rodziny i przyjaciółmi.

Gry zespołowe są doskonałym pomysłem na wspólne spędzenie czasu na świeżym powietrzu, zwłaszcza gdy panuje piękna pogoda. Najchętniej wybieranymi przez grupy znajomych zabawami są te, w których wykorzystuje się piłkę, czyli np. siatkówka, piłka nożna. Warto również powtórzyć sobie zasady nieco zapomnianych rozrywek, takich jak gra w palanta. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gramy w palanta

Gramy w palanta
Gramy w palanta
Źródło: Dzień Dobry TVN

Co jest potrzebne do gry w palanta?

Przed przystąpieniem do zabawy warto zastanowić się, czy dysponujemy wymaganą liczbą zawodników. Osoby chcące grać w palanta powinny najpierw zorganizować dwie drużyny (wystarczy po 5 graczy w każdej). Uważa się, że już ośmiolatek jest w stanie poznać zasady. Trzeba także zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu - najlepiej od 40 do 60 minut. Istotne jest też miejsce, gdzie chcemy grać w palanta. Doskonale sprawdzi się betonowe boisko lub plac, na którym kredą można wyrysować linie pola gry. Jego wymiary to minimum 20×40 metrów. Nie należy również zapominać o odpowiednim sprzęcie - do grania w palanta potrzebne są piłka tenisowa oraz kij do odbijania piłki.

Na czym polega gra w palanta?

Zabawę powinno się rozpocząć od przygotowania pola gry. Trzeba narysować na ziemi duży prostokąt. Jeden z jego krótszych boków nosi miano "nieba", a drugi, przeciwległy, "piekła". Przy linii "nieba" rysuje się także półokrąg, nazywany gniazdem. To właśnie z tego miejsca wybijana jest piłka. Po wyznaczeniu pola gry należy wybrać kapitanów, nazywanych w tej zabawie "matkami". To właśnie od "matek" zależy, która drużyna jako pierwsza wybije piłkę z pola "nieba". Żeby to ustalić, kapitanowie na zmianę chwytają kij zwany palantem. Osoba, której dłoń znajdzie się na szczycie palanta, zdobywa dla swojej drużyny pole "nieba". To także odpowiedni moment na wybór członków zespołu, jeśli nie zostali jeszcze ustaleni. W czasie lotu piłki zawodnik drużyny "nieba" biegnie tak długo, aż któryś z przeciwników (z drużyny "piekła") nie złapie jej i nie odrzuci do gniazda.

Gra w palanta - jakie są zasady rozgrywki?

Wiele osób słyszało o tej zabawie, jednak miałoby duży problem z wytłumaczeniem, jak się gra w palanta. Najprościej mówiąc, w czasie lotu i łapania piłki przez drużynę "piekła" zawodnik, który wybił piłkę z gniazda, powinien przebiec od linii "nieba" do linii "piekła" i z powrotem. W praktyce oznacza to dwukrotne przebycie pola gry. Jeśli gracze z drużyny "piekła" złapią piłkę, zanim biegnący zawodnik pokona całą trasę, musi się on zatrzymać na linii środkowej, która dzieli pole na dwie równe części. Może kontynuować swój bieg dopiero po uderzeniu piłki przez kolejnego gracza. Dotarcie do linii "nieba" oznacza przyznanie jego drużynie jednego punktu. Gdyby udało mu się pokonać trasę bez zatrzymywania, zdobyłby aż dwa punkty. Przeciwnicy mogą w tym samym czasie "ubijać" biegnących zawodników "nieba" poprzez dotknięcie lub uderzenie ich piłką. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, "zbity" gracz musi wrócić do "poczekalni" na linii środkowej. Może biec dopiero wtedy, gdy inna osoba z jego zespołu przebiegnie całą trasę od gniazda do linii "piekła" i z powrotem.

Gra w palanta - na co uważać?

Oczywiście gra w palanta ma szereg innych zasad. Jeśli nie trafi się kijem w piłkę albo ta po uderzeniu wyleci poza pole jeszcze przed linią środkową, zawodnik zostaje uznany za spalonego. Podobnie jest w sytuacji, gdy przeciwna drużyna odrzuci piłkę, a ta przekroczy linię środkową, zanim gracz zdąży tam dobiec. Bycie spalonym oznacza chwilowe zawieszenie w grze, do momentu, aż zawodnik tej samej drużyny przebiegnie całą trasę i uwolni zawieszoną osobę. Aby uniknąć takiej sytuacji, podczas biegu należy obserwować położenie piłki. Jeśli widać, że została już złapana przez zawodników "piekła", bezpiecznym rozwiązaniem jest zatrzymanie się na linii środkowej, bez ryzyka spalenia.

Gra w palanta zawiera również zasady, które pozwalają na zamianę połowy drużyn. Jeśli gracz "piekła" złapie piłkę w locie lub zawodnik "nieba" po wybiciu piłki nie zostawi kija w gnieździe, następuje zamiana pól. Tak samo jest w sytuacji, gdy w drużynie "nieba" wszyscy zawodnicy są spaleni lub znajdują się na linii środkowej i nie ma nikogo do odbicia piłki. Zmiana następuje także po 20 minutach gry, nawet jeśli nie wystąpił żaden z opisanych przypadków.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości