Razem z Ukrainą

Ponad 1,5 tysiąca Ukraińców w polskich szpitalach. Interweniują inne kraje. "Czas na solidarność"

Razem z Ukrainą

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
tvn24.pl
Chłopiec leży na łóżku szpitalnym

Od 24 lutego do Polski przybyło ponad 1,6 mln uchodźców z Ukrainy. Prawie dwa tysiące z nich jest hospitalizowanych. 13 marca rozpoczął się proces przekazywania pacjentów do innych krajów Unii Europejskiej. Ruszył już pierwszy transport do Włoch.

Ukraińscy pacjenci trafią z Polski do szpitali w innych krajach Unii Europejskiej

- 13 marca rozpoczęliśmy proces przekazywania pacjentów z Ukrainy leczonych w Polsce do szpitali w innych państwach UE. W drodze do Włoch pierwsza trójka małych pacjentów - poinformowało Ministerstwo Zdrowia w oficjalnym komunikacie w mediach społecznościowych.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Do sprawy odniósł się również szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. - Nasze zabiegi i wsparcie europejskiej komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Steli Kiriakidu przyniosły pierwsze rezultaty. Polska nie pozostanie sama w opiece nad pacjentami z Ukrainy. Czas na solidarność europejską - napisał na Twitterze.

Uchodźcy z Ukrainy leczeni w Polsce - liczba pacjentów

Głos zabrał również wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, który podał konkretne dane dotyczące hospitalizowanych w Polsce ukraińskich pacjentów. 13 marca w szpitalach przebywało 1759 obywateli Ukrainy, w tym prawie 900 dzieci. Liczba ta może rosnąć wraz z napływem nowej fali uchodźców.

- Najwięcej Ukraińców przebywa w szpitalach na Podkarpaciu - 579 pacjentów. Najczęściej są to dzieci osłabione kilkudniową wędrówką do naszego kraju. Są one odwodnione, wyziębione, czasem także przeziębione, zdarzają się zapalenia płuc - tłumaczył zastępca Adama Niedzielskiego.

Polska wysyła do Ukrainy pociągi ratunkowe, które przywożą na terytorium naszego kraju przewlekle chore dzieci. 12 marca granicę przekroczyło 56 małych pacjentów onkologicznych wraz z 87 opiekunami. Chorzy trafili do hospicjów.

Przypominamy, że obywatele Ukrainy mogą leczyć się w Polsce bezpłatnie. Koszt takiej pomocy niesionej przez nasze państwo w przeliczeniu na milion uchodźców wynosi około 200 milionów złotych miesięcznie.

Więcej newsów o sytuacji w Ukrainie przeczytasz na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: OsakaWayne Studios/Getty Images

Pozostałe wiadomości