Ukraińscy pacjenci trafią z Polski do szpitali w innych krajach Unii Europejskiej
- 13 marca rozpoczęliśmy proces przekazywania pacjentów z Ukrainy leczonych w Polsce do szpitali w innych państwach UE. W drodze do Włoch pierwsza trójka małych pacjentów - poinformowało Ministerstwo Zdrowia w oficjalnym komunikacie w mediach społecznościowych.
Wojna w Ukrainie
Do sprawy odniósł się również szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. - Nasze zabiegi i wsparcie europejskiej komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Steli Kiriakidu przyniosły pierwsze rezultaty. Polska nie pozostanie sama w opiece nad pacjentami z Ukrainy. Czas na solidarność europejską - napisał na Twitterze.
Nasze zabiegi i wsparcie @SKyriakidesEU przyniosły pierwsze rezultaty. Polska nie pozostanie sama w opiece nad pacjentami z Ukrainy. Czas na solidarność europejską https://t.co/9thJ0k11Ux
— Adam Niedzielski (@a_niedzielski) March 13, 2022
Uchodźcy z Ukrainy leczeni w Polsce - liczba pacjentów
Głos zabrał również wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, który podał konkretne dane dotyczące hospitalizowanych w Polsce ukraińskich pacjentów. 13 marca w szpitalach przebywało 1759 obywateli Ukrainy, w tym prawie 900 dzieci. Liczba ta może rosnąć wraz z napływem nowej fali uchodźców.
- Najwięcej Ukraińców przebywa w szpitalach na Podkarpaciu - 579 pacjentów. Najczęściej są to dzieci osłabione kilkudniową wędrówką do naszego kraju. Są one odwodnione, wyziębione, czasem także przeziębione, zdarzają się zapalenia płuc - tłumaczył zastępca Adama Niedzielskiego.
Polska wysyła do Ukrainy pociągi ratunkowe, które przywożą na terytorium naszego kraju przewlekle chore dzieci. 12 marca granicę przekroczyło 56 małych pacjentów onkologicznych wraz z 87 opiekunami. Chorzy trafili do hospicjów.
Przypominamy, że obywatele Ukrainy mogą leczyć się w Polsce bezpłatnie. Koszt takiej pomocy niesionej przez nasze państwo w przeliczeniu na milion uchodźców wynosi około 200 milionów złotych miesięcznie.
Więcej newsów o sytuacji w Ukrainie przeczytasz na tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy grozi nam kryzys humanitarny? "To jest maraton, a nie sprint. Jesteśmy na początku tego biegu"
- Sofiia i Anastasia - bliźniaczki, które zrezygnowały z życia w Polsce, by walczyć o Ukrainę. "Jeśli umierać, to we dwie"
- Młode Ukrainki: "Dzień zaczynamy od obdzwaniania znajomych, czy żyją". W studiu polały się łzy
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: OsakaWayne Studios/Getty Images