Pierwsze zabawy i gry integracyjne poznaje się już w przedszkolu oraz szkole podstawowej. Później wykorzystywane są w wielu innych grupach, od harcerstwa i koła studenckie, po wspólnoty wyznaniowe. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się w korporacjach jako forma tzw. team buildingu (z ang. budowanie zespołu). Oto pomysły i inspiracje na gry integracyjne dostosowane do grup wiekowych.
Niezależnie od wieku i specyfiki społeczności gry integracyjne mają wspólne cele. Są nimi przede wszystkim wzajemne poznanie się, nauczenie się współpracy i funkcjonowania w grupie oraz zacieśnienie relacji.
Team building, czyli gry integracyjne dla pracowników
Pojęcie team buildingu jest bardzo istotne dla współczesnego biznesu. Pracodawcom zależy, aby przyszli współpracownicy dobrze się poznali, zaufali sobie, dzięki czemu ich późniejsza praca może okazać się efektywniejsza i przyjemniejsza. Gry integracyjne dla pracowników organizowane są zarówno w ramach wyjazdów firmowych, jak również podczas szkoleń outdoorowych oraz imprez pracowniczych.
- Zabawa w tunel – to popularna gra integracyjna dla pracowników. Uczestnicy mają za zadanie przebiegać pojedynczo pod tunelem utworzonym z pozostałych graczy. Podczas biegu każda z osób łapie dowolnego gracza za rękę. Złapana osoba biegnie na początek tunelu, po czym przebiega go, łapiąc za rękę kolejnego uczestnika.
- Biegi survivalowe – to coraz popularniejsza aktywność stanowiąca rodzaj gry integracyjnej. Dzięki ekstremalnemu przeżyciu uczestnicy mają okazję dobrze się poznać w trudnych warunkach, przeżyć przygodę z nowo poznanymi osobami oraz zmierzyć się z własnymi ograniczeniami.
- Escape room – jest to coraz popularniejsza forma spędzania wolnego czasu, chętnie wykorzystywana także jako rodzaj gry integracyjnej dla firm. W pokoju zostaje zamknięta grupa osób. Ich celem jest wydostanie się z pomieszczenia bez użycia siły. Escape roomy bardzo dobrze uczą współpracy i wspomagają kreatywne oraz logiczne myślenie.
- Gra miejska – to sposób na wzajemne poznanie się, który także zyskuje coraz więcej zwolenników. Gra miejska łączy w sobie elementy współzawodnictwa, dobrej zabawy wzmacnia również więzi grupowe.
Najpopularniejsze gry integracyjne dla dzieci
Za sprawą gier integracyjnych dzieci po raz pierwszy uczą się, jak ważna jest współpraca w grupie. Mają także możliwość lepiej poznać swoich rówieśników i nauczyć się funkcjonowania w społeczności. Zabawy i gry integracyjne dla najmłodszych uczą ponadto wrażliwości i empatii. Dla pedagoga są natomiast świetnym sposobem na poradzenie sobie z chwilowym znudzeniem i rozproszeniem wśród dzieci.
- Współpraca – to gra integracyjna, w której dzieci muszą dobrać się w pary. Maluchy ustawiają się twarzami zwróconymi do siebie, a między dłońmi trzymają piłki. Obie osoby z pary mają wykonywać zadania wskazane przez pedagoga bez wypuszczenia piłki, np. "obróćcie się", "usiądźcie razem".
- Podaj swoje imię – podczas tego ćwiczenia maluchy siedzą w kole. Każde z dzieci wypowiada swoje imię wraz z informacją, co lubi robić, czym się interesuje. Podczas wykonywania tego zadania dzieci mogą przekazywać sobie wzajemnie np. piłkę lub maskotkę.
- Imię i nastrój – ćwiczenie integracyjne, w którego trakcie maluchy przedstawiają się, wymieniają swoje imię wraz ze zmianą nastroju, np. mówią je ze złością, z radością, ze smutkiem.
- Wstań-usiądź – gra integracyjna dla dzieci, w której maluchy siedzą w kole i słuchają poleceń pedagoga. Dzieci mają za zadanie wykonywać nakazy w sposób odwrotny od ich brzmienia, np. na hasło "wstań" muszą usiąść.
Pomysły na gry integracyjne na imprezę dla młodzieży
Gry integracyjne to świetny pomysł na imprezę dla młodzieży, np. licealistów czy studentów. Dzięki grom towarzyskim młodzi ludzie mogą lepiej się poznać oraz spędzić czas bez korzystania ze smartfona czy tabletu.
- Kalambury – to jedna z najbardziej popularnych zabaw i gier integracyjnych dla młodzieży i dorosłych. Uczestnicy muszą odgadnąć hasła przedstawiane przez drużynę przeciwną. Hasła można prezentować za pomocą rysunków, gestów lub scenek.
- Głuchy telefon – to bardzo lubiana zabawa integracyjna. W grze biorą udział dwie drużyny. Pierwsza grupa przekazuje hasło przeciwnej drużynie. Uczestnicy ustawieni są w rzędzie, pierwsza osoba musi przekazać hasło kolejnej osobie, aż dojdzie ono do ostatniego z graczy. Osoba siedząca na końcu wypowiada na głos to, co usłyszała. Zwycięża drużyna, która odgadnie więcej haseł.
- Twister – to gra integracyjna uwielbiana nie tylko przez studentów czy licealistów, ale także dzieci. Podczas zabawy uczestnicy muszą umieścić dłoń oraz stopę na kółkach z wylosowanym kolorem. Wygrywa osoba, która najdłużej wytrzyma w trudnej pozycji bez przewrócenia się.
Najlepsze zabawy z dzieckiem. Gdzie? W bazie! Zobacz wideo:
Zobacz też:
- Magda Lamparska wspomina swoje stylizacje z czerwonego dywanu. "To nie tylko ubrania, a przede wszystkim podkreślenie charakteru"
- Anna Lewandowska o swoim stylu: "Lubię bawić się modą". Przyznała się jednak do pewnej słabości
- Zapierający dech w piersi pokaz Saint Laurent. Malownicze krajobrazy sprawiają, że nie można oderwać od niego wzroku
Autor: Adrian Adamczyk