Rodzice coraz częściej wybierają prywatne szkoły dla dzieci. Jakie panują w nich zasady i ile trzeba za nie zapłacić?
Prywatna edukacja zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością. Rodzice chętnie wysyłają swoje pociechy do placówek prywatnych już w czasach przedszkolnych. Niestety taka nauka kosztuje, niejednokrotnie kilkanaście tysięcy złotych rocznie. Dlaczego więc rodzice tak chętnie rezygnują z publicznych placówek?
Kiedy zapisać dziecko na kurs języka obcego? "Kilkulatki są jak małe gąbeczki, potrafią nasiąknąć językiem"
Naukę języka obcego warto rozpocząć jak najwcześniej. Oswajanie dziecka z edukacją językową jeszcze w wieku przedszkolnym, pozwala mu szybciej przyswajać nowe słowa i podstawy gramatyki. Jak powinien wyglądać idealnie dostosowany do możliwości malucha kurs? O tym w kawiarence Dzień Dobry TVN opowiedziała lektorka języka angielskiego, Aleksandra Komada.
Dwujęzyczność to coraz częstsze zjawisko. Czy warto wychowywać dzieci w duchu dwujęzyczności? Jak dwujęzyczność może utrudnić lub ułatwić życie?
Dwujęzyczność to umiejętność posługiwania się dwoma językami w takim stopniu, jakby każdy z nich był językiem rodzimym i pierwszym. Najczęściej jest to możliwe, kiedy dziecko wychowywane jest przez osoby posługujące się różnymi językami, ale nie tylko. Dotyczy to również mniejszości narodowych.
Jak uczyć dzieci angielskiego? "Wymaganie, by mówiły w obcym języku ma sens, kiedy opanują dobrze rodzimy"
Nauka angielskiego to bardzo ważny element edukacji. Jaką metodę wybrać, żeby dziecko szybciej przyswoiło wiedzę, kiedy wprowadzić lekcje języka i jak pomóc przełamać barierę językową opowiedziała Anna Trawka, logopeda, psycholog i autorka bloga dla rodziców.
Ważny głos w sprawie edukacji w Polsce. "Szkoła szkodzi nam zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym"
System edukacji pozostawia wiele do życzenia. W ocenie specjalistów dzieci zaczynają zajęcia zbyt wcześnie. Do tego szkoła nie uczy samodzielnego myślenia, tylko zmusza do uczenia się na pamięć. Jak powinno się zmienić szkolnictwo, aby dzieci zdobywały naprawdę wartościową wiedzę? Na ten temat w Dzień Dobry TVN wypowiedział się dr Mikołaj Marcela, autor książki "Selekcje. Jak szkoła niszczy ludzi, społeczeństwa i świat".
Powstaje coraz więcej kanałów edukacyjnych w Internecie. "Wiedzę staramy się okraszać ciekawostkami"
Świat poszedł do przodu i młodzież wiedzę o świecie może zdobywać nie tylko w szkole. Dobrej jakości i rzetelne materiały edukacyjne od wielu lat pojawiają się także w Internecie. Czy warto z nich korzystać?
Edukacja domowa. Co zrobić, aby dziecko mogło rozpocząć tego typu naukę?
Nauka w domu cieszy się wśród rodziców coraz większą popularnością. Co trzeba zrobić, aby dziecko nie musiało chodzić do szkoły i mogło zdobywać wiedzę poza nią? Jakie warunki trzeba spełnić i jakie dokumenty zebrać?
Oceny na koniec roku szkolnego 2020/2021. Do kiedy muszą być wystawione?
Przed upragnionymi wakacjami uczniów czeka jeszcze wystawienie ocen końcowych za rok szkolny 2020/2021. Pojawią się na świadectwach i w przypadku kończenia szkoły podstawowej czy średniej często są brane pod uwagę w procesach rekrutacji w dalszej edukacji. Do kiedy jest wystawienie ocen?
Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci? "Kiedy rodzice boją się rozmawiać o Internecie, to dzieci to czują"
"Asy Internetu" to program edukacyjny realizowany przez Fundację Szkoła z Klasą i Google, który pomaga dzieciom w świadomym i bezpiecznym odkrywaniu świata Internetu. Głównymi wartościami promowanymi w programie są: rozsądek, uważność, siła, życzliwość i odwaga. Więcej o tym projekcie powiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN Natalia Sisik, Rafał Cieszyński oraz Iza Meyza.
Powrót dzieci do szkół podstawowych. "Ciężko jest nam wszystkim"
Po ponad siedmiu miesiącach nieobecności do szkół wróciły w tym tygodniu dzieci z klas 4-8, czyli starsze roczniki szkół podstawowych. Jak sobie radzą z tym pociechy, rodzice i nauczyciele? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadały dyrektorka SP nr 103 w Warszawie, Danuta Kozakiewicz oraz dyrektorka SP nr 8 w Gdańsku, Katarzyna Kędzioł.
Kiedy była dzieckiem, matka wykorzystywała ją do żebractwa. Dziś nie ma nawet wykształcenia podstawowego
Kiedy była dzieckiem, matka wykorzystywała ją do żebractwa. Dziś nie ma nawet wykształcenia podstawowego. Pani Paulina chodziła tylko do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Dlaczego przez lata nikt nie pomógł dziecku?
Od przedszkola do korporacji – gry integracyjne kochają wszyscy. Na które z nich warto zwrócić uwagę?
Pierwsze zabawy i gry integracyjne poznaje się już w przedszkolu oraz szkole podstawowej. Później wykorzystywane są w wielu innych grupach, od harcerstwa i koła studenckie, po wspólnoty wyznaniowe. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się w korporacjach jako forma tzw. team buildingu (z ang. budowanie zespołu). Oto pomysły i inspiracje na gry integracyjne dostosowane do grup wiekowych.
Egzaminy maturalne, ósmoklasisty i zawodowe. Na co muszą być przygotowani uczniowie?
Przemysław Czarnek zapowiedział, że tegoroczne egzaminy odbędą się zgodnie z zaplanowanymi wcześniej terminami. - Od 4 do 20 maja - egzamin maturalny, od 25 do 27 maja - egzamin ósmoklasisty. Nie ma żadnych przesłanek i żadnego zagrożenia dla tych terminów egzaminów i dla stacjonarnej formuły egzaminów, takiej jaka została zaplanowana - poinformował. Jakie są plany na kolejne lata?
Jako 9-latka została podpalona, dzięki założycielowi El Patojismo zaakceptowała blizny. "To będzie coś, co nigdy wcześniej nie powstało w tym kraju"
- Przemoc, narkotyki, prostytucja, gangsterzy - tak opisuje współczesną Gwatemalę Juan Pablo Romero Fuentes, założyciel jedynej w swoim rodzaju szkoły i ruchu społecznego o nazwie El Patojismo. W kolejnym odcinku "Efektu Domina" Dominika Kulczyk spotyka się z nim, by lepiej zrozumieć działania organizacji, zwłaszcza te skierowane do dziewcząt i kobiet.
Natura lubi płatać figle. Odwiedziliśmy kangury albinosy, którym urodził się brązowy maluch
Zielona Szkoła w Goreniu Dużym znajduje się w samym centrum gostynińsko-włocławskiego Parku Krajobrazowego. To właśnie tam mieszkają kangury-albinosy, które ostatnio powitały na świecie małe kangurzątko. Sęk w tym, że w przeciwieństwie do śnieżnobiałych rodziców maluch jest brązowy.
Jak przetrwać lockdown z dziećmi w domu? Poznaj pomysły na kreatywne zabawy
By nie śpiewać z goryczą, że "w czasie lockdownu dzieci się nudzą", poprosiliśmy o radę fachowców. Sebastian "Sztaba" Bajon i Przemysław "Primosz" Śliwiński - twórcy kanału "5 sposobów na..." i autorzy książki "Projekt tata, czyli 100 sposobów na jeszcze lepszy czas z dzieckiem" - zostali naszym zabawkowym pogotowiem ratunkowym. Sprawdźmy, jak samemu zrobić proste zabawki, które zadowolą nasze pociechy.
MEiN planuje kolejną reformę. Rodzice uczniów ze szkół specjalnych są zaniepokojeni
Szkoły specjalne zostaną przemianowane na ogólne? Nauczyciele coraz głośniej wyrażają swój sprzeciw wobec planowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki reformy. Rodzice niepełnosprawnych dzieci boją się o ich przyszłość.
Czy powtarzanie klasy może być zaletą? "To temat, który jest stygmatyzowany w naszym społeczeństwie"
Powtarzanie klasy przez ucznia powszechnie uznawane jest za wielką porażkę. Okazuje się jednak, że może być traktowane jako ogromna szansa. Z jakiego powodu? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała licealistka, Aleksandra Pawelczyk oraz psycholog dziecięcy Aleksandra Piotrowska.
Uczniowie uzależnieni od nauki. Szokujące badania polskiego naukowca: "Trzy razy wyższe ryzyko wystąpienia depresji"
Około 15 proc. uczniów jest uzależnionych od nauki. Problem ten jest powszechniejszy niż uzależnienie od gier komputerowych. Jak rozpoznać takie zaburzenie? Wyjaśniał to autor badania, psycholog dr Paweł Atroszka.
Egzamin ósmoklasisty w czasie pandemii. "Materiał został mocno okrojony"
Ósmoklasiści z całej Polski pisali 17 marca próbne egzaminy kończące szkołę podstawową. Pierwszym przedmiotem, z którym musieli się zmierzyć, był język polski. Jak uczniowie się do nich przygotowywali? Czy z powodu pandemii mogą liczyć na taryfę ulgową? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Justyną Suchecką, dziennikarką TVN24, która zajmuje się tematyką edukacyjną.
Nauka zdalna dla starszych uczniów przedłużona do 28 lutego. Co z przygotowaniem do matury?
Nauka zdalna dla uczniów z klas IV-VIII szkół podstawowych i uczniów szkół średnich została przedłużona do 28 lutego. Uczniowie z klas I-III szkół podstawowych nadal uczą się stacjonarnie w szkołach. Na zajęcia stacjonarne uczęszczają także przedszkolaki. Utrzymano również przepisy dotyczące nauki w szkołach specjalnych i sportowych.
Gadżety, które pomagają dzieciom w edukacji i skupieniu. "Koncentrację trzeba ćwiczyć"
Od poniedziałku 18 stycznia do szkół wracają dzieci z klas 1-3. Ponowna zmiana nauczania z systemu zdalnego na stacjonarny może być dla wielu z nich sporym utrudnieniem. Jak temu zaradzić? W Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym nauczycielka i pedagog specjalny Karolina Kupińska.
Kiedy dzieci wrócą do szkół? Ministerstwo Zdrowia: "Mamy przed sobą jeszcze kilka dni"
Decyzja o tym, kiedy uczniowie klas I-III wrócą do szkół, ma zapaść w przyszłym tygodniu. Jak poinformował na konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, rząd zdecyduje o formie nauczania dopiero wtedy, gdy zapozna się z pełniejszymi danymi dotyczącymi rozwoju epidemii.
Organizer dla dzieci, który zachęca do wykonywania obowiązków. Sprawdź, jak go zrobić
Im dzieci starsze, tym więcej elementów porannej rutyny mogą wykonywać samodzielnie. Aby im w tym pomóc, dobrym pomysłem jest zrobienie specjalnego organizera, który równocześnie zachęci ich do spełniania obowiązków, jak i wywoła uśmiech na twarzy.
"Potrafią czuć szwy w skarpetkach". Edukatorka wyjaśnia, jak wychowywać temperamentne dzieci
Dr Mary Sheedy Kurcinka jest cenioną edukatorką i autorką książki "Temperamentne dziecko". W rozmowie z Anną Kalczyńską tłumaczyła, jak wychowywać maluchy, które są bardziej uparte i emocjonalne. - Bycie temperamentnym dzieckiem nie jest wymówką dla złego zachowania - podkreśliła specjalistka.
Pierwszaki i nauka zdalna. Jak uczą się czytać i pisać?
Nauka zdalna jest sytuacją trudną dla wszystkich uczniów. Jednak największe wyzwanie zostało postawione przed pierwszoklasistami oraz ich rodzicami i nauczycielami. Jak obecnie wyglądają zajęcia i czy są skuteczne sposoby na zdalną naukę czytania i pisania? O tym porozmawialiśmy z mamą pierwszoklasistki Olgą Rusiecką i z nauczycielką klas pierwszych Karoliną Kupińską.
Martyna Wojciechowska znalazła w Bangladeszu najmłodszą bohaterkę "Kobiety na krańcu świata"
W czwartym odcinku dwunastego sezonu "Kobiety na krańcu świata" Martyna Wojciechowska udała się do jednego z najbiedniejszych krajów świata. W Bangladeszu aż 20 proc. społeczeństwa żyje poniżej progu ubóstwa. Mieszkańcy nie mają dostępu do podstawowych udogodnień, m.in. szkół. Jak sobie z tym radzą?
Niezwykłe plusy nauki zdalnej: "Nauczyciele zaczynają się uczyć"
Do 29 listopada uczniów wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych obowiązuje nauka zdalna. Wielu rodziców, nauczycieli, a także dzieci narzeka na taki system nauczania. Okazuje się jednak, że ma on również wiele plusów. Jak je dostrzec? Ewa Drzyzga i Agnieszka Woźniak-Starak rozmawiały o tym z drem Mikołajem Marcelą, wykładowcą akademickim i autorem książek edukacyjnych.
Problemy z nauką zdalną w wielodzietnej rodzinie. "Walczymy o to, żeby ich odciągnąć od życia internetowego"
Z powodu wzrostu zakażeń koronawirusem wszyscy uczniowie szkół podstawowych i średnich uczą się zdalnie. Taka sytuacja potrwa do 29 listopada. Jest to spore wyzwanie nie tylko dla dzieci i nauczycieli, ale też dla rodziców, którzy muszą pogodzić opiekę nad pociechami ze swoją pracą on line. Jak sobie z tym radzi rodzina Szałajków?
Jak pandemia wpływa na najmłodszych? Badania pokazują, że część małych dzieci zapomniała, jak używa się noża i widelca
Pandemia koronawirusa i związane z nią zamknięcia szkół odbiły się na nauce małych dzieci. Niektóre z nich zapomniały, jak posługuje się sztućcami, a inne wróciły do pieluch - poinformowała we wtorek brytyjska rządowa agencja ds. edukacji Ofsted.