Gra terenowa w poszukiwanie skarbu – czym jest geocaching?

Geocaching
Gra terenowa w poszukiwanie skarbu – czym jest geocaching?
Źródło: SrdjanPav/GettyImages
Ciekawą grą terenową, która ma już niemal 20 lat, jest geocaching, czyli poszukiwanie skarbów. Do zabawy niezbędne jest urządzenie umożliwiające odbiór sygnału GPS, dzięki któremu odczytuje się współrzędne ukrytej skrzynki. Podczas gry najbardziej liczy się wytrwałość i spostrzegawczość.

Hobby

Źródło: Dzień Dobry TVN
Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa
Bracia, których łączy pasja do budowania
Bracia, których łączy pasja do budowania
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
 Połączyła ich miłość i pasja
Połączyła ich miłość i pasja
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione

Zabawa w poszukiwanie skarbu zaczyna się w momencie ukrycia przez jednego z uczestników gry specjalnej wodoszczelnej skrzynki zawierającej dziennik odwiedzin i fanty. Pozostali gracze, kierując się zamieszczonymi współrzędnymi schowanego kesza (tak nazwana została skrzynka), muszą go odnaleźć. Jeśli we wnętrzu znajduje się jakiś fant, znalazca może go wziąć, powinien jednak zostawić coś w zamian. Skarb jest ukryty w ciekawym, atrakcyjnym miejscu, do którego nie zawsze łatwo dotrzeć. Należy pamiętać, że dokładność sygnału GPS to zaledwie kilka metrów, więc docierając na miejsce, trzeba jeszcze nieco się natrudzić, by znaleźć skrzynkę.

Poszukiwanie skarbów – czym jest geocaching?

Geocaching jest grą terenową, która polega na szukaniu ukrytej skrzynki zwanej keszem. Zasady zabawy zostały szczegółowo opisane w tzw. Kodeksie Geokeszera. W grze mogą wziąć udział osoby posiadające urządzenia odbierające sygnał GPS (smartfony, tablety itp.). Zabawa zostaje zainaugurowana poprzez ukrycie wodoszczelnej skrzynki, w której znajduje się dziennik odwiedzin oraz różnego rodzaju fanty. Następnie położenie skarbu odnotowuje się na stronach internetowych specjalnych serwisów dla graczy. Bazy danych zawierają jednak znacznie więcej informacji – opis, instrukcję, dodatkowe dane ułatwiające znalezienie kesza. Niekiedy zamieszczone są również notatki dotyczące atrakcji turystycznych w okolicy, a także informacja o średnim czasie, w jakim skrzynka powinna zostać odnaleziona.

Warto zwrócić uwagę na informacje o tym, czy w zabawie mogą wziąć udział dzieci lub osoby niepełnosprawne, ponieważ gra może mieć różny stopień trudności. Odczytanie danych współrzędnych położenia skrytki daje dokładność do kilku metrów, dlatego zabawa zaczyna się właściwie po przybyciu na miejsce ukrycia skrzynki. Czasami jednak dotarcie do kesza jest trudne i wymaga od uczestników zabawy wiele sprytu, wytrwałości i spostrzegawczości. Skrzynia na skarby może zostać ukryta w bardzo atrakcyjnym miejscu, a jej szukanie to nie tylko zabawa, lecz także okazja do nauki – poznawanie nowych miejsc, zabytków, pięknych zakątków w kraju.

Po odnalezieniu skarbu należy ten fakt odnotować w księdze odwiedzin, nazywanej logbookiem, a następnie w odpowiednim serwisie internetowym. To informacja ważna dla innych osób biorących udział w grze. Dzięki temu gracze wiedzą, czy dany kesz jest aktywny, czy warto rozpocząć poszukiwania. Jeśli na temat danego miejsca od dawna nie pojawiają się żadne notatki, może to świadczyć, że miejsce jest nieaktywne albo naprawdę trudne do odnalezienia i lepiej zająć się innym punktem.

Aplikacja geocaching

Geocaching to gra dla każdego, niezależnie od wieku. Ponieważ stopień trudności zabawy jest bardzo zróżnicowany, szukanie skarbów stanowi idealną zabawę dla dzieci. W Polsce istnieje społeczność uczestników tego rodzaju gier, która skupia się wokół kilku serwisów internetowych. Przeglądając zamieszczone tam informacje, można przekonać się, że w kraju funkcjonuje ponad 60 tysięcy skrzynek. Jak zacząć geocaching?

Przede wszystkim należy założyć konto na danym portalu internetowym i skorzystać z zamieszczonej tam mapy lub wyszukiwarki, która wskaże kesze ukryte w najbliższej okolicy. Za pomocą filtrów należy wybrać stopień trudności (najczęściej jest ich 5) – najlepiej zacząć od poziomu 1 lub 2. Filtry pomogą też ustawić inne parametry poszukiwania skarbu. Zbierając informacje na temat konkretnego kesza, warto również zwrócić uwagę na komentarze zostawione przez innych uczestników zabawy. To dodatkowe wskazówki dotyczące położenia skrytki, ale także mówiące o jej atrakcyjności. Dzięki takiemu zestawowi wiadomości łatwiej podjąć decyzję, którego kesza szukać. Co ciekawe, wśród danych można znaleźć wymiar poszukiwanej skrzynki.

Aplikacje do geocachingu są bezpłatne, a korzystanie z nich intuicyjne. Wiele portali opisuje również, jak rozpocząć przygodę z geocachingiem i na co zwrócić uwagę.

Zabawa w szukanie skarbów – co jeszcze warto wiedzieć?

Kesze mogą być ukryte zarówno w mieście, jak i w terenie, a dotarcie do nich wiąże się z poznaniem jakiegoś zabytku, ciekawego miejsca czy malowniczej okolicy. Zabawa w szukanie skarbu to także ćwiczenie dla umysłu, możliwość rozwoju pewnych zdolności, ponieważ aby odnaleźć niektóre skrytki, należy rozwiązać jakąś zagadkę lub złamać szyfr. Bywają również skrzynki, które prowadzą do kolejnych i dopiero odnalezienie kilku skarbów pozwala odkryć, gdzie znajduje się główny kesz – ten rodzaj gry to tzw. multicache.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: SrdjanPav/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości