Flipery, kasety VHS i szerokie spodnie. Moda z lat 90. powraca jak bumerang. "Mam małe déjà vu"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Moda na lata 90’ - napisy
Moda na lata 90’ - napisy
Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa
Bracia, których łączy pasja do budowania
Bracia, których łączy pasja do budowania
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
 Połączyła ich miłość i pasja
Połączyła ich miłość i pasja
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Każdemu zdarza się wracać z nostalgią do czasów młodości. Dziś wracamy do lat 90. - okresu, który wywołuje wiele wspomnień i o którym nie da się zapomnieć, chociażby za sprawą pojawiających się co rusz nowych memów. Co robiło największe wrażenie trzy dekady temu?

Taniec, wolność i kreatywne pomysły, czyli słodki smak lat 90.

Najlepiej lata 90. opisuje słowo wolność, być może to właśnie dlatego do tych wspomnień najczęściej wracamy pamięcią. Charakterystyczna muzyka, taniec, ubiór, a także gadżety, o których trudno zapomnieć.

- Komuna odeszła, stała się elementem przeszłości. Lata dziewięćdziesiąte były najbardziej wolnościowym okresem. Nikt się nie przejmował poprawnością polityczną, nikt się nie przejmował cenzurą. W zasadzie nawet było tak wstydliwe, że komuś coś zabrania albo coś skreśla. Panowała taki entuzjazm, że my teraz zrobimy tę Polskę po swojemu. Niesamowita eksplozja hip-hopu. Pojawił się Leroy z utworem "Scyzoryk" - wyliczał muzyk Krzysztof Skiba.

O wspomnienia zapytaliśmy także przechodniów. Respondenci lata te wspominają jako czas, kiedy ludzie byli dla siebie bardziej życzliwi i pomocni, a życie nie miało takiego tempa, jak obecnie. Ponadto młodzież była bardziej kreatywna, bo było mniej zabawek. Dzieci, zamiast siedzieć z nosami w telefonach czy tabletach, biegały po podwórku z rówi eśnikami.

Jednym z elementów wspomnianej kultury hip-hopowej był taniec. W latach 90. i na początku lat 2000. częstym obrazem na polskich ulicach byli tańczący b-boye. Przez ostatnie 20 lat ich taneczne show powoli znikało z ulic, tak jak zainteresowanie ich akrobacjami. Obecnie popularność breakdance'u znów wraca. Z tym, że z ulicy przeniósł się na profesjonalne sale treningowe.

- Breakdance powstał na ulicy pomiędzy blokami. Kiedyś, dawno temu, DJ Kool Hair ogłosił na międzyblokowej imprezie, że jest to impreza hip-hopowa, powiedział, co to jest b-boying, breaking. Teraz znowu powstają te ligi breka i gdzieś tam ludzie dalej próbują to wybijać. Teraz dzieciaki ubierają się tak jak kiedyś. Szerokie spodnie, wielkie bluzy. Uważam, że to jest fajne, że to wraca, bo to jest część hip-hopu - powiedział Piotr "Toxic" Lewandowski, instruktor breakdance.

Moda wraca także na technologie i gry z przełomu lat 90. i 2000. Powstają bowiem miejsca zrzeszające fanów rozrywki sprzed trzech dekad.

Moda zatacza koło. Co powróciło do trendów?

Modowe trendy powracają do nas co kilka lat. Kiedyś swój renesans przeżywały ubrania z lat 70. i 80. Dziś przyszedł czas na lata 90. i początek 2000. Wystarczy spojrzeć na młodzież, w końcu to młodzi ludzie wiedzą, co jest najmodniejsze.

- Widząc młodzież, mam małe déjà vu, bo czuję, że widzę siebie. Dokładnie tak to wygląda, ponieważ w czasach liceum nosiło się szerokie spodnie, dżinsy poszarpane, bluzy, koszule w kratę, czerń, biel. To jest wszystko teraz modne. Wszystko już było i ciągle powraca - przyznała Małgorzata Sosińska-Wasik, projektantka mody.

Technologia trzy dekady temu zaczęła się rozpędzać. Obecnie pędzi już z taką prędkością, że pozostaje tylko czekać, gdy obecny rok 2024 będziemy określali mianem czasów retro.  

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Piotr Solc

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Horoskop dzienny na poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r. dla Strzelców, Koziorożców, Wodników, Ryb

Horoskop dzienny na poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r. dla Strzelców, Koziorożców, Wodników, Ryb

Horoskop dzienny na poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r. dla Lwów, Panien, Wag, Skorpionów

Horoskop dzienny na poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r. dla Lwów, Panien, Wag, Skorpionów

Horoskop na niedzielę, 14 kwietnia 2024 r. dla Baranów, Byków, Bliźniąt i Raków

Horoskop na niedzielę, 14 kwietnia 2024 r. dla Baranów, Byków, Bliźniąt i Raków

Horoskop na poniedziałek.

Horoskop na poniedziałek.

Nie żyje żona cenionego reżysera. Matka zamknęła syna za karę w bagażniku, popularny aktor przeszedł wielką metamorfozę. O czym jeszcze informowały media w sobotę, 13 kwietnia?

Nie żyje żona cenionego reżysera. Matka zamknęła syna za karę w bagażniku, popularny aktor przeszedł wielką metamorfozę. O czym jeszcze informowały media w sobotę, 13 kwietnia?

Chciał "przepalić" motorower po zimie. Pijany zabrał na przejażdżkę dziecko

Chciał "przepalić" motorower po zimie. Pijany zabrał na przejażdżkę dziecko

Sekretne życie bocianów. Dlaczego dochodzi do rozwodów? "Zdarzają się tragiczne przypadki"

Sekretne życie bocianów. Dlaczego dochodzi do rozwodów? "Zdarzają się tragiczne przypadki"

Contra-dating. Czy nowy trend w randkowaniu ułatwi znalezienie idealnego partnera?

Contra-dating. Czy nowy trend w randkowaniu ułatwi znalezienie idealnego partnera?

Nie żyje najstarsza polska instagramerka. 92-letnią Anię w sieci śledziło 105 tysięcy osób

Nie żyje najstarsza polska instagramerka. 92-letnią Anię w sieci śledziło 105 tysięcy osób

Auto osobowe uderzyło w drzewo. Na miejscu zginęła młoda kobieta

Auto osobowe uderzyło w drzewo. Na miejscu zginęła młoda kobieta