Jest ostateczna decyzja w sprawie lekcji religii w szkole. Dotyczące tego rozporządzenie podpisała ministra edukacji Barbara Nowacka. Co z etyką?
Ministra edukacji podpisała rozporządzenie w sprawie lekcji religii
W piątek, 17 stycznia br. ministra edukacji Barbara Nowacka podpisała rozporządzenie dotyczące zmian w sposobie nauczania i organizowania lekcji religii oraz etyki w publicznych przedszkolach i szkołach.
Dalsza część tekstu pod wideo:
Mniej lekcji religii w szkołach
W komunikacie MEN podano, że nowela ujednolica tygodniowy wymiar godzin nauki religii lub nauki etyki w publicznych szkołach. Oznacza to, że oba zajęcia będą realizowane w wymiarze jednej godziny tygodniowo.
Zgodnie z nowymi przepisami lekcje religii i etyki mają odbywać się bezpośrednio przed obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi ucznia lub bezpośrednio po nich. Resort zaznaczył, że zasada nie obowiązuje jednak w tych oddziałach szkoły podstawowej, w których – na dzień 15 września roku szkolnego – wszyscy uczniowie uczęszczają na lekcję religii lub etyki.
MEN: Zmiany dot. lekcji religii od 1 września 2025 r.
Kolejnym rozwiązaniem jest stosowanie - w wypadku organizowania nauki religii poza szkołą (tj. w grupie międzyszkolnej lub pozaszkolnym punkcie katechetycznym) – tych samych zasad łączenia uczniów, które obowiązują w szkole.
Nowe przepisy ograniczają możliwość łączenia na lekcjach religii i etyki w grupy międzyklasowe uczniów klas I–III szkoły podstawowej "wyłącznie do sytuacji, kiedy uczestnictwo w zajęciach religii lub etyki w danym oddziale klasowym zadeklaruje mniej niż siedmioro uczniów".
Rozporządzenie wejdzie w życie 1 września 2025 r.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Emocje wokół religii w szkołach. "Okienko do odrabiania lekcji" vs "standard europejski"
- Wiadomo, dlaczego coraz więcej uczniów rezygnuje z lekcji religii w szkołach. "Łatwiej to zrobić w mieście, niż na wsi"
- Świecka szkoła. Za i przeciw
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Manusapon Kasosod/Getty Images