Po zmianach związanych z ograniczeniem zadań domowych przyszedł czas na kolejne modyfikacje w zajęciach szkolnych. Ministra Edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała reformę przedmiotu historia i teraźniejszość, którą ma zastąpić edukacja obywatelska. Od kiedy zajęcia będą obowiązywały i jak będą wyglądać?
Na liście znalazł się jeden nowy zawód.
Newsy, o których powinieneś wiedzieć w pierwszej części dnia.
Powodem wojna w Ukrainie.
Decyzję o zajęciach w szkołach podczas piątej fali koronawirusa podjął Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. Zmiany obowiązują od czwartku 27 stycznia. Które szkoły przeszły na naukę zdalną, a jakie pozostały w trybie stacjonarnym?
Książki o młodości Marii Skłodowskiej-Curie i Karola Wojtyły zostały dodane do listy lektur dla klas I-III szkoły podstawowej. Na liście nie ma już natomiast m.in. "Zaczarowanej zagrody" i "Oto jest Kasia". W starszych klasach pojawi się natomiast więcej lektur uzupełniających. Przyjęte przez resort edukacji zmiany wejdą w życie już 1 września 2021 roku.
Wakacje powoli zbliżają się do końca. Nowy rok szkolny zacznie się już za nieco ponad dwa tygodnie. Uczniowie mogą spodziewać się zmian dotyczących lekcji w czasach pandemii. Ministerstwo Edukacji i Nauki wydało w tej sprawie nowe wytyczne. Część ograniczeń dotycząca zajęć wychowania fizycznego może wzbudzać sporo kontrowersji.
Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które będę obowiązywały od 1 września 2021 roku. Wśród rekomendacji znalazło się: szczepienie dla pracowników szkół i uczniów w określonych grupach wiekowych, dezynfekcja, dystans, higiena, maseczki i wietrzenie sal.
Uczniowie wracają do szkolnych ławek. Minister edukacji i nauki podpisał rozporządzenie dotyczące edukacji w trybie stacjonarnym. Kiedy koniec lekcji zdalnych?
Obecnie uczeń może chodzić na religię, etykę lub zrezygnować z obu przedmiotów. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiada zmianę mającą na celu wykreślenie trzeciej ze wskazanych możliwości.
Z powodu pandemii koronawirusa uczniowie są skazani na naukę zdalną, co sprawia, że wielu z nich ma zaległości. Aby pomóc dzieciom i młodzieży, ministerstwo edukacji proponuje wprowadzenie w szkołach zajęć dodatkowych. Czy będą one obowiązkowe? Co jeszcze proponuje resort?
Przemysław Czarnek odniósł się do tematu luzowania restrykcji i powrotu dzieci do szkół i przedszkoli. Minister edukacji i nauki wskazał, że uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej jeszcze w tym roku szkolnym. Kiedy zapadnie wiążąca decyzja?
Czy religia stanie się przedmiotem maturalnym? Okazuje się, że są takie plany i jest to coraz bardziej prawdopodobne. Minister edukacji Przemysław Czarnek nie ukrywa, że wiara odgrywa ważną rolę w jego życiu i jest bardzo przychylny temu pomysłowi. Czy to znaczy, że uczniowie szkół średnich będę zdawać wiedzę ze swojej wiary na egzaminie dojrzałości? W Dzień Dobry TVN wyjaśniała to dziennikarka TVN 24, Justyna Suchecka.
Czy uczniowie klas ósmych i maturalnych wrócą do szkół już w lutym? Do tematu odniósł się Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. Szef resortu skomentował także kwestię szczepień nauczycieli.
- Wszystko podlega pewnemu wariantowaniu. Rozważamy kilka, pięć można nawet powiedzieć, wariantów nauki po 17 stycznia, czyli po zakończeniu ferii zimowych, w tym cztery warianty, które dotyczą powrotu w jakimś stopniu uczniów do szkół – powiedział minister na antenie Radia Wnet.
Zbliżające się ferie - ze względu na pandemię koronawirusa - będą przebiegać inaczej, niż zwykle. W całej Polsce potrwają w tym samym terminie, od 4 do 17 stycznia. Żeby nie dopuścić do wzrostu zakażeń rząd odradza wyjazdy i zaleca pozostanie w domach. Ministerstwo Edukacji Narodowej zgodziło się natomiast na półkolonie. Sprawdź, kto będzie mógł z nich skorzystać.
Matura 2021 i egzamin ósmoklasisty nie obejmą części materiału, który znajduje się w podstawie programowej. Taką informację przekazał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zmienią się m.in arkusze egzaminacyjne. Czego mogą się spodziewać uczniowie?
Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało poradnik dla nauczycieli i rodziców, dotyczący nauczania zdalnego uczniów klas I-III szkół podstawowych. Można w nim znaleźć porady m.in. o tym, jak zaplanować dziecku czasu, wspierać je w rozwoju i w edukacji w warunkach domowych, a także jak kontaktować się z nauczycielami.
Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska przekazała komunikat, z którego wynika, że niektórzy nauczyciele namawiali uczniów do udziału w proteście lub sami strajkowali. "Nie ma naszej zgody na zachęcanie dzieci oraz młodzieży do chuligańskich i wulgarnych zachowań" – poinformowała.
Do 8 listopada w całej Polsce klasy IV-VIII i wszystkie w szkołach ponadpodstawowych będą się uczyły zdalnie. Zdaniem ministra edukacji, najbardziej poszkodowani z tego powodu są 8-klasiści, maturzyści i uczniowie szkół zawodowych, których czekają egzaminy. Dlatego resort planuje dostosować wymagania do sytuacji wywołanej epidemią koronawirusa.
Jak będzie wyglądała praca szkół w systemie mieszanym? Szczegóły dotyczące ogólnych zasad przygotowuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Według rzeczniczki resortu, decyzja dotycząca ograniczenia ich funkcjonowania jest niezwykle trudna.
Dobowa liczba zakażeń koronawirusem w Polsce nie maleje. Zaledwie w piątek, 25 września uzyskaliśmy najwyższy wynik od początku pandemii - 1587. Jak ten wzrost ma się do sytuacji w placówkach oświatowych? Poznaj najnowsze dane.
Dyrektor szkoły może wprowadzić obowiązek osłony ust i nosa. To jeden z zapisów, jaki znalazł się w wytycznych opracowanych przez ministerstwo edukacji w porozumieniu z resortem zdrowia oraz głównym inspektorem sanitarnym. W jakich przypadkach uczniowie będą musieli nosić maseczki?
W jednej z krakowskich szkół rodzice otrzymali do podpisu oświadczenia o świadomości ryzyka i zrzeczeniu się ewentualnych roszczeń w przypadku zakażenia koronawirusem. Według MEN praktyki te są nielegalne. - Podpisane takiego oświadczenie przez rodzica jest bezskuteczne - stwierdził resort.
Powrót do szkół już za chwilę. MEN zaproponowało trzy warianty nauczania. Czy to jednak wystarczy, aby uchronić uczniów i pracowników placówek przed wzrostem zakażeń koronawirusem? Organizacje pozarządowe przedstawiły czwartą propozycję - "bańki szkolne". Rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej odpowiada.
Ponad połowa wakacji za nami, nieuchronnie zbliża się nowy rok szkolny. Uczniowie i rodzice zastanawiają się, jak będzie wyglądać nauka w czasie pandemii koronawirusa. Większość uczniów 1 września wróci do ławek i będzie odbywać lekcje w sposób tradycyjny. Minister edukacji, Dariusz Piontkowski podpisał projekty rozporządzeń, które pozwolą szkołom - w razie zagrożenia epidemicznego - na odpowiednie, dostosowane do sytuacji rozwiązania. Dyrektorzy będą mogli m.in. elastycznie wprowadzać model mieszany.