ministerstwo edukacji narodowej

  Powodem wojna w Ukrainie.

  Decyzję o zajęciach w szkołach podczas piątej fali koronawirusa podjął Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. Zmiany obowiązują od czwartku 27 stycznia. Które szkoły przeszły na naukę zdalną, a jakie pozostały w trybie stacjonarnym?

  Nie każdy uczeń musi zmierzyć się z testem.

  Książki o młodości Marii Skłodowskiej-Curie i Karola Wojtyły zostały dodane do listy lektur dla klas I-III szkoły podstawowej. Na liście nie ma już natomiast m.in. "Zaczarowanej zagrody" i "Oto jest Kasia". W starszych klasach pojawi się natomiast więcej lektur uzupełniających. Przyjęte przez resort edukacji zmiany wejdą w życie już 1 września 2021 roku.

  Wakacje powoli zbliżają się do końca. Nowy rok szkolny zacznie się już za nieco ponad dwa tygodnie. Uczniowie mogą spodziewać się zmian dotyczących lekcji w czasach pandemii. Ministerstwo Edukacji i Nauki wydało w tej sprawie nowe wytyczne. Część ograniczeń dotycząca zajęć wychowania fizycznego może wzbudzać sporo kontrowersji.

  Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które będę obowiązywały od 1 września 2021 roku. Wśród rekomendacji znalazło się: szczepienie dla pracowników szkół i uczniów w określonych grupach wiekowych, dezynfekcja, dystans, higiena, maseczki i wietrzenie sal.

  Uczniowie wracają do szkolnych ławek. Minister edukacji i nauki podpisał rozporządzenie dotyczące edukacji w trybie stacjonarnym. Kiedy koniec lekcji zdalnych?

  Obecnie uczeń może chodzić na religię, etykę lub zrezygnować z obu przedmiotów. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiada zmianę mającą na celu wykreślenie trzeciej ze wskazanych możliwości.

  Z powodu pandemii koronawirusa uczniowie są skazani na naukę zdalną, co sprawia, że wielu z nich ma zaległości. Aby pomóc dzieciom i młodzieży, ministerstwo edukacji proponuje wprowadzenie w szkołach zajęć dodatkowych. Czy będą one obowiązkowe? Co jeszcze proponuje resort?

  Przemysław Czarnek odniósł się do tematu luzowania restrykcji i powrotu dzieci do szkół i przedszkoli. Minister edukacji i nauki wskazał, że uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej jeszcze w tym roku szkolnym. Kiedy zapadnie wiążąca decyzja?

  Czy religia stanie się przedmiotem maturalnym? Okazuje się, że są takie plany i jest to coraz bardziej prawdopodobne. Minister edukacji Przemysław Czarnek nie ukrywa, że wiara odgrywa ważną rolę w jego życiu i jest bardzo przychylny temu pomysłowi. Czy to znaczy, że uczniowie szkół średnich będę zdawać wiedzę ze swojej wiary na egzaminie dojrzałości? W Dzień Dobry TVN wyjaśniała to dziennikarka TVN 24, Justyna Suchecka.

  Czy uczniowie klas ósmych i maturalnych wrócą do szkół już w lutym? Do tematu odniósł się Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. Szef resortu skomentował także kwestię szczepień nauczycieli.

  - Wszystko podlega pewnemu wariantowaniu. Rozważamy kilka, pięć można nawet powiedzieć, wariantów nauki po 17 stycznia, czyli po zakończeniu ferii zimowych, w tym cztery warianty, które dotyczą powrotu w jakimś stopniu uczniów do szkół – powiedział minister na antenie Radia Wnet.

  Zbliżające się ferie - ze względu na pandemię koronawirusa - będą przebiegać inaczej, niż zwykle. W całej Polsce potrwają w tym samym terminie, od 4 do 17 stycznia. Żeby nie dopuścić do wzrostu zakażeń rząd odradza wyjazdy i zaleca pozostanie w domach. Ministerstwo Edukacji Narodowej zgodziło się natomiast na półkolonie. Sprawdź, kto będzie mógł z nich skorzystać.

  Matura 2021 i egzamin ósmoklasisty nie obejmą części materiału, który znajduje się w podstawie programowej. Taką informację przekazał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zmienią się m.in arkusze egzaminacyjne. Czego mogą się spodziewać uczniowie?

  Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało poradnik dla nauczycieli i rodziców, dotyczący nauczania zdalnego uczniów klas I-III szkół podstawowych. Można w nim znaleźć porady m.in. o tym, jak zaplanować dziecku czasu, wspierać je w rozwoju i w edukacji w warunkach domowych, a także jak kontaktować się z nauczycielami.

  Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska przekazała komunikat, z którego wynika, że niektórzy nauczyciele namawiali uczniów do udziału w proteście lub sami strajkowali. "Nie ma naszej zgody na zachęcanie dzieci oraz młodzieży do chuligańskich i wulgarnych zachowań" – poinformowała.

  Do 8 listopada w całej Polsce klasy IV-VIII i wszystkie w szkołach ponadpodstawowych będą się uczyły zdalnie. Zdaniem ministra edukacji, najbardziej poszkodowani z tego powodu są 8-klasiści, maturzyści i uczniowie szkół zawodowych, których czekają egzaminy. Dlatego resort planuje dostosować wymagania do sytuacji wywołanej epidemią koronawirusa.

  Jak będzie wyglądała praca szkół w systemie mieszanym? Szczegóły dotyczące ogólnych zasad przygotowuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Według rzeczniczki resortu, decyzja dotycząca ograniczenia ich funkcjonowania jest niezwykle trudna.

  Dobowa liczba zakażeń koronawirusem w Polsce nie maleje. Zaledwie w piątek, 25 września uzyskaliśmy najwyższy wynik od początku pandemii - 1587. Jak ten wzrost ma się do sytuacji w placówkach oświatowych? Poznaj najnowsze dane.

  Dyrektor szkoły może wprowadzić obowiązek osłony ust i nosa. To jeden z zapisów, jaki znalazł się w wytycznych opracowanych przez ministerstwo edukacji w porozumieniu z resortem zdrowia oraz głównym inspektorem sanitarnym. W jakich przypadkach uczniowie będą musieli nosić maseczki?

  W jednej z krakowskich szkół rodzice otrzymali do podpisu oświadczenia o świadomości ryzyka i zrzeczeniu się ewentualnych roszczeń w przypadku zakażenia koronawirusem. Według MEN praktyki te są nielegalne. - Podpisane takiego oświadczenie przez rodzica jest bezskuteczne - stwierdził resort.

  Powrót do szkół już za chwilę. MEN zaproponowało trzy warianty nauczania. Czy to jednak wystarczy, aby uchronić uczniów i pracowników placówek przed wzrostem zakażeń koronawirusem? Organizacje pozarządowe przedstawiły czwartą propozycję - "bańki szkolne". Rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej odpowiada.

  Ponad połowa wakacji za nami, nieuchronnie zbliża się nowy rok szkolny. Uczniowie i rodzice zastanawiają się, jak będzie wyglądać nauka w czasie pandemii koronawirusa. Większość uczniów 1 września wróci do ławek i będzie odbywać lekcje w sposób tradycyjny. Minister edukacji, Dariusz Piontkowski podpisał projekty rozporządzeń, które pozwolą szkołom - w razie zagrożenia epidemicznego - na odpowiednie, dostosowane do sytuacji rozwiązania. Dyrektorzy będą mogli m.in. elastycznie wprowadzać model mieszany.

  Na tę decyzję od dawna czekali uczniowie i ich rodzice oraz nauczyciele. 1 września rok szkolny tradycyjnie rozpocznie się w szkołach. Zajęcia będą odbywały się w salach lekcyjnych. Taką informację przekazał minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Jak będzie wyglądała nauka? Jakie są wytyczne dotyczące higieny? Czy uczniowie będą musieli nosić maseczki?

  Wakacje w pełni, ale urzędnicy myślą już o roku szkolnym. Wytyczne epidemiologiczne dla szkół przygotowuje Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym. Będą one obowiązywały od 1 września 2020 r. dla placówek pracujących w systemie stacjonarnym. Czy uczniowie na lekcjach będą musieli nosić maseczki?

  Czy organizator zgłosił turnus do właściwego kuratorium oświaty? Każdy może to sprawdzić. Z myślą o rodzicach Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło publiczną internetową bazę danych wypoczynku. W tym roku kuratorzy zatwierdzili ponad 17 tys. zgłoszeń zorganizowanego wypoczynku letniego.

  Jak będzie wyglądać nauka po wakacjach? To pytanie dręczy wielu uczniów i ich rodziców. Przygotowujemy się do normalnej, stacjonarnej pracy szkół i placówek oświatowych. Zrobimy wszystko, aby dzieci wróciły do szkół od września w normalnym trybie - zapewnia Ministerstwo Edukacji Narodowej. Resort apeluje, aby nie wprowadzać niepokoju.

  Przed wakacjami lekcje w szkole nie zostaną przywrócone. Do 26 czerwca, czyli końca zajęć dydaktycznych, realizowane będzie kształcenie na odległość. Taką informację przekazał minister edukacji Dariusz Piontkowski. Kiedy uczniowie znowu zasiądą w szkolnych ławkach?

  Dlaczego w niektórych szkołach rodzice muszą płacić za dostęp do dziennika elektronicznego? Czy szkoły, które pobierają od rodziców dodatkową opłatę, łamią prawo? Dlaczego przepisy MEN nie są precyzyjne? O komentarz w Dzień Dobry TVN poprosiliśmy Minister Edukacji Narodowej Joannę Kluzik-Rostkowską, Wiesława Włodarskiego, dyrektora L Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie, a także Wiolettę Krzyżanowską, dyrektorkę Szkoły Podstawowej nr 323 w Warszawie.