Zmiany na maturze i egzaminie ósmoklasisty. Czego nie trzeba się będzie uczyć?

egzamin maturalny poprawkowy
PeopleImages / Getty Images
Źródło: E+
Matura 2021 i egzamin ósmoklasisty nie obejmą części materiału, który znajduje się w podstawie programowej. Taką informację przekazał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zmienią się m.in arkusze egzaminacyjne. Czego mogą się spodziewać uczniowie?

Matura 2021 i egzamin ósmoklasisty 2021

Lista zagadnień trafiła do prekonsultacji, na zgłaszanie uwag jest czas do 27 listopada. Czego nie będą musieli uczyć się uczniowie?

Uruchomiliśmy pracę zespołów eksperckich, które pochyliły się nad podstawami programowymi w zakresie przedmiotów egzaminacyjnych

- mówił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Mamy pełną świadomość tego, że wcześniej strajk nauczycielski wyłączył nauczanie całkiem, a później pandemia koronwirusa i nauczanie zdalne wiosną - i teraz nie wiadomo, ile to jeszcze potrwa - sprawiły, że uczniowie nie byli w stanie i to nie ze swojej winy opanować całego materiału

- dodał Czarnek.

W związku z tym arkusze egzaminacyjne dla ósmoklasistów i maturzystów 2021 obejmą mniejszy niż zazwyczaj zakres materiału. Z jego oceny wynika, jak przekazał, że to pomiędzy 20 a 30 procent treści mniej niż na normalnych egzaminach.

Resort przewiduje szkolenia dla nauczycieli i zamierza przeprowadzić je do 18 stycznia.

Egzamin ósmoklasisty 2021 - jak zmienią się egzaminy?

Wymagania egzaminacyjne to istotne wytyczne dla nauczycieli i uczniów. Dzięki nim wiadomo, jakie wiadomości i umiejętności będą sprawdzane w zadaniach oraz co należy z lat wcześniejszych powtórzyć do egzaminu.

Ministerstwo edukacji proponuje, by w ósmych klasach na egzaminie z języka polskiego forma wypowiedzi pisemnej została ograniczona do rozprawki lub opowiadania oraz aby zadań było mniej. Mniejszą liczbę zadań resort przewiduje również na egzaminie z matematyki.

Co ważne dla uczniów, będzie mniej zadań otwartych. Trudność zadań z języków obcych też będzie mniejsza

- poinformował wiceminister Maciej Kopeć.

Wiceszef MEN poinformował, że resort bierze pod uwagę, by dodatkowy egzamin ósmoklasisty, który miał być w prowadzony w roku 2022, przesunąć jednak na rok 2023. Ostatecznej decyzji jeszcze nie ma.

Matura 2021 - nowe zasady

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce, by zadań było mniej również na maturze. W tym roku nie będzie też obowiązku podchodzenia do jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym - to będzie wybór uczniów.

W przypadku egzaminu ustnego to w roku ubiegłym ze względu na sytuację pandemiczną zrezygnowaliśmy tej formy, a teraz będziemy patrzyli na rozwój wydarzeń. W tej chwili nie widzimy powodu, by z tej formy egzaminu zrezygnować

- mówił Kopeć.

Minister Czarnek przypominał, że nawet w czasie nauki zdalnej uczniowie mogą korzystać z konsultacji na terenie szkół, prowadzonych w małych grupach.

Co zrobić, żeby nauka online nie nużyła? Zobacz wideo:

x-news

Zobacz też:

Niezwykłe plusy nauki zdalnej: "Nauczyciele zaczynają się uczyć"

Matura 2021 i egzamin ósmoklasisty według nowych wymagań? MEN prowadzi prace

Co zrobić, żeby uczniowie aktywnie uczestniczyli w lekcjach online? Ekspertki zaproponowały ciekawe rozwiązania

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: TVN24

podziel się:

Pozostałe wiadomości