egzamin dojrzałości

  Publikujemy oficjalne arkusze CKE i proponowane rozwiązania.

  Małgorzata Ohme ma dla nich jedną radę.

  5 lipca opublikowane zostały wyniki matur 2022. Co w sytuacji, kiedy podejrzewamy, że nie zdaliśmy matury? Można podejść do egzaminu poprawkowego. W serwisie Dzień Dobry TVN sprawdzamy, kiedy się odbywają i kto może do nich przystąpić.

  Kto prawie się spóźnił, a komu wyjątkowo dopisało szczęście?

  - Już nie mogę ochronić Cię przed światem - wyznała dziennikarka.

  Matura z polskiego podstawowego odbyła 4 maja. Rozszerzenie uczniowie pisali 10 maja. Oficjalne arkusze zostały już udostępnione. Znamy także tematy wypracowań z matury z polskiego 2022. Wkrótce pojawią się pierwsze nieoficjalne odpowiedzi oraz informacje, jak należało rozwiązać zadania otwarte. W serwisie Dzień Dobry TVN sprawdzimy również tematy tegorocznych rozprawek. 

  Co radzi tegorocznym maturzystom?

  To ostatni moment na szybkie powtórki przed egzaminem. Co warto zrobić na dzień przed maturą z polskiego? W serwisie Dzień Dobry TVN przedstawiamy najpopularniejsze motywy z matur oraz przypominamy, o czym pamiętać, pisząc rozprawkę.

  Krzysztof Jackowski przepowiedział, co nas czeka w maju. To czas, kiedy odbywają się matury. Jakie przypuszczenia ma na ten temat jasnowidz? Czy tegoroczny egzamin dojrzałości będzie trudny?

  Co takiego zrobiła prezenterka podczas egzaminu?

  Już 5 maja absolwenci szkół średnich przystąpią do matury z matematyki. Tegoroczny egzamin odbywa się w odmienionej formule. Sprawdź, co się zmieniło.

  Czy warto się nimi kierować? Na co zwrócić uwagę podczas ostatnich przygotowań?

  Uczeń nie wybierze dodatkowego przedmiotu? "To zły krok".

  Centralna Komisja Edukacyjna wprowadziła zmiany mające wesprzeć dzieci w rozwiązywaniu testów.

  Rosyjska agresja na Ukrainę zmusiła do ucieczki wiele osób. W naszym kraju znalazło schronienie już ponad 2 mln uchodźców, w większości są to kobiety z dziećmi. W związku z tym w polskich szkołach i oddziałach przedszkolnych zostaną wprowadzone istotne zmiany.

  Egzaminy maturalne w Polsce w 2021 roku trwały od 4 do 21 maja. Są obowiązkowe dla wszystkich uczniów liceów i techników, którzy planują edukację wyższą. Kiedy maturzyści poznają wyniki matur 2021? Gdzie i w jaki sposób będzie można je sprawdzić?

  Pani Anna Dudek jest doskonałym przykładem na to, że nigdy nie jest za późno na realizację swoich planów i marzeń. Kobieta 24 lata od skończenia liceum podeszła do egzaminu maturalnego. Jaki był powód oraz jak wyglądały przygotowania do egzaminów?

  Matury 2021 rozpoczęły się we wtorek 4 maja i potrwają do 20 maja. 10 maja o godz. 9:00 maturzyści przystąpili do egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym, o 14:00 rozpoczął się egzamin z wiedzy o społeczeństwie. Zobacz arkusze i tematy maturalnych wypracowań.

  Matury trwają. W środę zdający przystępują do obowiązkowego pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Wśród nich są również dzieci gwiazd. Które z nich zmagają się z "królową nauk"?

  Matura z matematyki, czyli obowiązkowy przedmiot na egzaminie dojrzałości niejednemu abiturientowi spędza sen z powiek. W końcu nie każdy z nas musi być specem od cyferek. My postanowiliśmy sprawdzić, ile jeszcze pamiętamy z czasów szkolnych. Nauczyciel matematyki Krzysztof Chojecki specjalnie dla naszych prowadzących przygotował zadania ze starych arkuszy.

  Utarło się przekonanie, że zdany egzamin dojrzałości jest gwarancją sukcesu zawodowego. Choć matura rzeczywiście może okazać się pomocna w kształtowaniu ścieżek kariery, to w wielu przypadkach pasja i determinacja wystarczy, aby osiągnąć naprawdę wiele. Komu się to udało?

  Odeta Moro zdecydowała się opublikować swoje stare zdjęcie w bikini. Powód? Zbliżające się matury. Absolwenci szkół średnich lada moment zmierzą się z egzaminem dojrzałości, który podsumuje ich dotychczasowe osiągnięcia edukacyjne. Jak dziennikarka odreagowywała maturalny stres?

  Matura zbliża się wielkimi krokami. Już w przyszłym tygodniu abiturienci zasiądą do egzaminu dojrzałości, który podsumuje ich dotychczasowe osiągnięcia edukacyjne. Tymczasem na serwisie Wykop.pl opublikowany został arkusz maturalny z matematyki pochodzący z 1920 roku. Z jakimi zadaniami wówczas musieli zmierzyć się maturzyści?

  Matura to jeden z najbardziej stresujących egzaminów, jakim muszą się zmierzyć wchodzący w dorosłe życie uczniowie. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na swojej stronie internetowej informatory maturalne z poszczególnych przedmiotów o egzaminach, które będą przeprowadzane według nowych zasad. Zmiany mają wejść w życie, począwszy od wiosny 2023 roku. Wśród nich jest wydłużony czas egzaminów, a także próg zdawalności na przedmiocie rozszerzonym.

  Matura 2021 i egzamin ósmoklasisty nie obejmą części materiału, który znajduje się w podstawie programowej. Taką informację przekazał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zmienią się m.in arkusze egzaminacyjne. Czego mogą się spodziewać uczniowie?

  Rozpoczęły się tegoroczne matury. Ile osób zdało ją w zeszłym roku? Jak do egzaminu dojrzałości podchodzi współczesna młodzież? Jaki jest proces przygotowywania arkusza egzaminacyjnego? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dra Marcina Smolika.

  Agnieszka Jastrzębska postanowiła dowiedzieć się jak matury wspominają znani i lubiani. Kto się denerwował, kto miał szczęście, a kto zdawał maturę podczas remontu, przy akompaniamencie świdrów? Zobaczcie jak swój egzamin dojrzałości wspominają: Grażyna Torbicka, Małgorzata Rozenek-Majdan, Katarzyna Zielińska, Weronika Rosati, Sebastian Fabijański, Izabela Krzan i Michał Koterski.

  Do matury kilka dni. To ostatnia moment na powtórkę lub... na naukę :-) Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer sprawdził, jak do egzaminu dojrzałości przygotowują się tegoroczni maturzyści. Czym się różni barchan od wydmy parabolicznej? Jak wypada znajomość lektur? Co licealiści mają do "Dziadów", która książka była "zryta" i, dlaczego nad Niemnem było ciekawie? Czy wiecie, czym są językowe wyznaczniki spójności tekstu? Zobaczcie, co można, a czego nie można robić podczas egzaminu maturalnego!

  Jak co roku, początek maja to czas ogromnego stresu. Katarzynę Kolendę-Zaleską, której córka jest tegoroczną maturzystką, spytaliśmy jak pomóc dziecku przetrwać ten trudny okres oraz czy to prawda, że to właśnie rodzice bardziej stresują się egzaminami niż sami maturzyści?