Matura z języka polskiego rozpoczęła się o godzinie 9:00, 4 maja. Egzamin dojrzałości to moment w życiu niemal każdego młodego człowieka, który jest wyjątkowo stresujący. Piotr Wojtasik wraz z kamerami Dzień Dobry TVN wybrał się sprawdzić, w jakich nastrojach są maturzyści, którzy w tym roku sprawdzają stan swojej wiedzy.
Matura 2023 z języka polskiego już dziś
Matura z języka polskiego rozpoczęła dziś maraton egzaminów dojrzałości w polskich szkołach ponadpodstawowych. Nerwy, stres i ekscytacja mieszają się w umysłach młodych ludzi gotowych rozpocząć kolejny etap w swoim życiu. Piotr Wojtasik najpierw sprawdził, czego młodzi ludzie szukali w sieci na kilka godzin przed maturą, a później wybrał się do jednej ze stołecznych szkół, by dowiedzieć się, jaka atmosfera panuje wśród uczniów tuż przed egzaminem z języka polskiego.
- Nastoje dobre, pogoda piękna. Mam wrażenie, że oni nie są zestresowani, że ja się stresuję bardziej. [...] Co najbardziej kręci maturzystów? Przecieki [...] Przeglądarka Google, co w niej trenduje? Stanisław Wyspiański, "Kordian", "Potop", motyw ojczyzny czy "Lalka" – stwierdził Piotr Wojtasik.
Matura 2023 w nowym wydaniu
Piotr Wojtasik spotkał się na boisku IX Liceum Ogólnokształcącego im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie z dyrektorką szkoły Joanną Kiełbasą oraz tegorocznymi maturzystami: Wojtusiem, Olą, Marcinem, Bartkiem, Piotrusiem, Maksem i Tomkiem. Reporter Dzień Dobry TVN zapytał uczniów o odczucia związane z dzisiejszym egzaminem, który potrwa aż 240 minut.
- Z jednej strony dużo czasu, z drugiej strony cały egzamin dzieli się na trzy części. Jest czytanie ze zrozumieniem, test historyczno-literacki i jest wypracowanie. [...] Dwie godziny na wypracowanie to jest tak w punkt, to nie jest za dużo – stwierdził Wojtek.
Pani dyrektor Joanna Kiełbasa przyznała, że w tym roku w jej szkole do egzaminu dojrzałości z języka polskiego podchodzi prawie 300 zdających, w tym tylko jedna osoba, która napisze tzw. starą maturę, czyli tę stworzoną w 2015 roku. Przypomnijmy, że od tego roku przebieg egzaminu uległ zmianie.
- Przede wszystkim czas pracy, uczniowie piszą 240 minut w nowej formule, 170 w starej formule. W starej formule mogą korzystać ze słownika, w nowej - nie mogą – tłumaczyła pani dyrektor.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak opanować maturalne nerwy? Terapeutka: "Myśli wpływają na nasze emocje"
- 4 skuteczne sposoby na relaks tuż przed maturą. "Po tym jestem jak nowo narodzony"
- Nie chcą iść od razu po maturze na studia. Czy Gap Year to dobry pomysł?
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN