Matura z polskiego 2023 - arkusz CKE i odpowiedzi

Małgorzata Ohme o maturalnym stresie
Małgorzata Ohme o maturalnym stresie
Najpierw natura, potem matura!
Najpierw natura, potem matura!
Jak poradzić sobie ze stresem przed maturą?
Jak poradzić sobie ze stresem przed maturą?
Maturalny stres
Maturalny stres
 Od 11 lat udowadniają, że nie ściągali na maturze
Od 11 lat udowadniają, że nie ściągali na maturze
Matura – stres nie tylko dla maturzystów
Matura – stres nie tylko dla maturzystów
Już za dzień matura - jak poradzić sobie ze stresem
Już za dzień matura - jak poradzić sobie ze stresem
Matura z polskiego podstawowego odbywa się 4 maja. Rozszerzenie uczniowie będą pisali dopiero 17 maja. Już zostały udostępnione oficjalne arkusze z pierwszego dnia matur. Po nich pojawią się pierwsze nieoficjalne odpowiedzi oraz informacje, jak należało rozwiązać zadania otwarte. W serwisie Dzień Dobry TVN sprawdzimy również tematy tegorocznych rozprawek. 

Arkusz CKE z matury z polskiego 2023 - pytania i odpowiedzi

Pytania zamknięte i otwarte oraz odpowiedzi z matury 2023 z polskiego podstawowego poznamy już w czwartek 4 maja w godzinach popołudniowych. Poprawne odpowiedzi pomogą uczniom określić, ile udało się im zdobyć punktów. Maturzyści będą mogli oszacować, czy mogą dostać się na wymarzone studia oraz zaoszczędzić sobie nerwów w oczekiwaniu na oficjalne wyniki. 

Arkusze z matury z polskiego na poziomie podstawowym można pobrać tutaj:

Arkusze z matury z polskiego na poziomie podstawowym w formule 2015 można pobrać tutaj:

Temat rozprawki z matury 2023 - poziom podstawowy i rozszerzony

W nowej formule uczniowie mieli do wyboru poniższe tematy rozprawek:

  1. Człowiek – istota pełna sprzeczności.
    1. Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?

      W wypracowaniu należało rozważyć problem podany w temacie, przedstawić swoje zdanie i je uzasadnić, przedstawić argumenty odwołując się do utworów literackich i wybranych kontekstów. Jednym z utworów literackich musiała być lektura z obowiązkowych. Praca powinna liczyć co najmniej 300 wyrazów. 

      W starej formule uczniowie mieli do wyboru poniższe tematy rozprawek:

      • Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Pana Tadeusza, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
        • Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Przedwiośnia Stefana Żeromskiego oraz do wybranych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
          • Zinterpretuj podany utwór (Ewy Lipskiej - "Mogę"). Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.

            W zeszłym roku z języka polskiego na poziomie podstawowym pojawiły się tematy

            1. Czym dla człowieka może być tradycja? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Pana Tadeusza, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
              1. Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Nocy i dni Marii Dąbrowskiej oraz do wybranych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
                1. Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.

                  W ubiegłych latach na poziomie rozszerzonym pojawiły się tematy, takie jak:

                  • Określ, jaki problem podejmuje Bogumiła Kaniewska w podanym tekście. Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autorkę, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury.
                    • "Lalka" Bolesław Prus - "Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu Lalki Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury.",
                      • "Ziemia obiecana" Władysław Stanisław Reymont - "Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi obiecanej Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury.",
                        • "Strych" Beata Obertyńska - "Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.",
                          • "Cudzoziemka" Maria Kuncewiczowa - "Czy człowiek sam decyduje o swojej przyszłości? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Cudzoziemki Marii Kuncewiczowej oraz wybranych tekstów kultury.",
                            • "Wesele" Stanisław Wyspiański - "Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Wesela, do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury.",
                              • "Daremne" Anna Kamieńska - "Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.",
                                • "Dziady cz. III" Adam Mickiewicz - "Czym dla człowieka może być wolność? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Dziadów cz. III, całego dramatu Adama Mickiewicza oraz wybranego tekstu kultury.",
                                  • "Samotność" Anna Świrszczyńska - "Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.".

                                    O tym, co było w zeszłym roku na maturze z języka polskiego możesz dowiedzieć się tutaj: Matura z polskiego 2022 - arkusz CKE i odpowiedzi

                                    Zobacz także:

                                    Autor: Teofila Siewko

                                    Źródło zdjęcia głównego: Tom Werner/Getty Images

                                    podziel się:

                                    Pozostałe wiadomości

                                    Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
                                    Materiał promocyjny

                                    Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana