Matura z polskiego podstawowego odbywa się 4 maja. Rozszerzenie uczniowie będą pisali dopiero 17 maja. Już zostały udostępnione oficjalne arkusze z pierwszego dnia matur. Po nich pojawią się pierwsze nieoficjalne odpowiedzi oraz informacje, jak należało rozwiązać zadania otwarte. W serwisie Dzień Dobry TVN sprawdzimy również tematy tegorocznych rozprawek.
Arkusz CKE z matury z polskiego 2023 - pytania i odpowiedzi
Pytania zamknięte i otwarte oraz odpowiedzi z matury 2023 z polskiego podstawowego poznamy już w czwartek 4 maja w godzinach popołudniowych. Poprawne odpowiedzi pomogą uczniom określić, ile udało się im zdobyć punktów. Maturzyści będą mogli oszacować, czy mogą dostać się na wymarzone studia oraz zaoszczędzić sobie nerwów w oczekiwaniu na oficjalne wyniki.
Arkusze z matury z polskiego na poziomie podstawowym można pobrać tutaj:
Matura podstawowa z języka polskiego 2023Matura podstawowa z języka polskiego 2023 - rozprawkaArkusze z matury z polskiego na poziomie podstawowym w formule 2015 można pobrać tutaj:
Matura podstawowa z języka polskiego 2023 - w formule 2015Matura podstawowa z języka polskiego 2023 - w formule 2015 - rozprawkaTemat rozprawki z matury 2023 - poziom podstawowy i rozszerzony
W nowej formule uczniowie mieli do wyboru poniższe tematy rozprawek:
- Człowiek – istota pełna sprzeczności.
- Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?
W wypracowaniu należało rozważyć problem podany w temacie, przedstawić swoje zdanie i je uzasadnić, przedstawić argumenty odwołując się do utworów literackich i wybranych kontekstów. Jednym z utworów literackich musiała być lektura z obowiązkowych. Praca powinna liczyć co najmniej 300 wyrazów.
W starej formule uczniowie mieli do wyboru poniższe tematy rozprawek:
- Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Pana Tadeusza, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
- Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Przedwiośnia Stefana Żeromskiego oraz do wybranych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
- Zinterpretuj podany utwór (Ewy Lipskiej - "Mogę"). Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
W zeszłym roku z języka polskiego na poziomie podstawowym pojawiły się tematy
- Czym dla człowieka może być tradycja? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Pana Tadeusza, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
- Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Nocy i dni Marii Dąbrowskiej oraz do wybranych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
- Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
W ubiegłych latach na poziomie rozszerzonym pojawiły się tematy, takie jak:
- Określ, jaki problem podejmuje Bogumiła Kaniewska w podanym tekście. Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autorkę, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury.
- "Lalka" Bolesław Prus - "Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu Lalki Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury.",
- "Ziemia obiecana" Władysław Stanisław Reymont - "Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi obiecanej Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury.",
- "Strych" Beata Obertyńska - "Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.",
- "Cudzoziemka" Maria Kuncewiczowa - "Czy człowiek sam decyduje o swojej przyszłości? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Cudzoziemki Marii Kuncewiczowej oraz wybranych tekstów kultury.",
- "Wesele" Stanisław Wyspiański - "Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Wesela, do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury.",
- "Daremne" Anna Kamieńska - "Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.",
- "Dziady cz. III" Adam Mickiewicz - "Czym dla człowieka może być wolność? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Dziadów cz. III, całego dramatu Adama Mickiewicza oraz wybranego tekstu kultury.",
- "Samotność" Anna Świrszczyńska - "Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.".
O tym, co było w zeszłym roku na maturze z języka polskiego możesz dowiedzieć się tutaj: Matura z polskiego 2022 - arkusz CKE i odpowiedzi
Zobacz także:
- Ustna matura z języka polskiego 2023 - pytania jawne CKE. Jak będzie przebiegał egzamin?
- Matura z języka obcego nowożytnego. Kiedy się odbędzie i jakie zadania będą musieli rozwiązać maturzyści?
- Lista lektur na maturę 2023. Jakie utwory literackie trzeba znać na poziomie podstawowym i rozszerzonym?
Autor: Teofila Siewko
Źródło zdjęcia głównego: Tom Werner/Getty Images