Gap Year. Rok przerwy i co dalej?
Matura zbliża się wielkimi krokami, co dla wielu nastolatków jest bardzo stresujące. Nie wszyscy jednak planują od razu wybrać się na studia - część z nich zrobi sobie roczną przerwę, zwaną Gap Year. Odłożenie w czasie decyzji o upragnionym kierunku jest coraz popularniejszym pomysłem, ponieważ młodzi ludzie chcą zastanowić się nad wyborem kierunku lub poświęcić czas na zaoszczędzenie pieniędzy, lub spełnianie marzeń.
Rok przerwy po maturze zrobił sobie gość Dzień Dobry TVN Krzysztof Paprocki. Młody chłopak zapytany o swoją motywację przyznał szczerze, że potrzebował czasu, by zastanowić się nad ścieżką kariery.
- U mnie było głównie to, że miałem wielką pasję do filmowania, bardzo dużo robiłem zleceń dla klientów. [...] Chciałem zobaczyć, jak to byłoby być dla siebie własnym szefem przez chwilę [...] Zdecydowanie było warto, bo uświadomiłem sobie, że to nie jest dla mnie. [...] Potem wróciłem na studia, teraz studiuję IT, wróciłem do świata matematyki i programowania. Okazało się, że to mi bardziej pasuje – tłumaczył.
Rodzice są przeciwni Gap Year?
Starsze pokolenie ma jednak nieco inne podejście do podjęcia studiów i nadal wielu rodziców jest przekonanych, że kontynuacja edukacji po maturze zagwarantuje pomyślną karierę zawodową. Aleksandra Pucułek, dziennikarka edukacyjna, zachęca jednak młodych ludzi do podejmowania własnych decyzji i nieulegania presji dorosłych.
- To jest niestety trochę inne pokolenie. Wciąż są tam takie mity typu: "Idź na medycynę, prawo. To są prestiżowe kierunki studiów", nie znają współczesnego rynku pracy, który bardzo szybko się zmienia – stwierdziła.
Juli Chan, młoda wokalistka planuje z kolei po maturze wyjechać do Londynu, gdzie będzie szkoliła swoje umiejętności wokalne oraz pisarskie. Chce nauczyć się komponowania muzyki i zyskać międzynarodowe doświadczenie. Artystka ma szczęście i może liczyć na swoich rodziców.
- Moi rodzice bardzo mnie wspierają, w każdej mojej decyzje. Tak jak powiedziała mi kiedyś moja mama: "Podejmuj własne decyzje, żebyś była szczęśliwa, bo nikt nie przeżyje twojego życia za ciebie" - podsumowała piosenkarka.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Roczna przerwa w nauce? "Można doznać trochę gotowania, trochę być drwalem"
- Roczna przerwa od pracy i obowiązków lekiem na wypalenie zawodowe?
- Wiosenne czyszczenie grilla. O czym należy pamiętać? Poznaj domowe sposoby
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News