Styl życia

Roczna przerwa w nauce? "Można doznać trochę gotowania, trochę być drwalem"

Styl życia

Aktualizacja:
X-News

Młodzi ludzi często stają przed dylematem, na jakie studia pójść po maturze oraz jaki wybrać sobie zawód. Rodzice są natomiast przerażeni, gdy dziecko chce zrobić przerwę w nacuce. Wątpliwości związane z podejmowaniem życiowych decyzji rozwiał w Dzień Dobry TVN Jakub Bączek, który jest trenerem mentalnym.

Jak wybrać sobie zawód?

Kim zostać w przyszłości? Lepiej być nauczycielem, lekarzem czy budowlańcem? To pytanie zawsze dręczy młodych ludzi u progu dorosłości. Dorośli zastanawiają się dla odmiany czy i w jakim stopniu doradzać dzieciom przy wyborze zawodu?

Najważniejsze z punktu widzenia rodzica jest, żeby zaakceptować drogę dziecka, nawet jeśli nie jest po naszej drodze

- powiedział w Dzień Dobry TVN Jakub Bączek, trener mentalny i pedagog.

Pomóc można sięgając po narzędzie, które podpowiedzą dziecku kierunek działań.

Dziecko będzie się czuło dużo spokojniej i będzie szczęśliwe, jeśli będzie blisko jego pasji. (...) Bardzo konkretne metody na znalezienie własnej ścieżki to testy osobowości, które pokażą nam, jakie mamy talenty, w czym się czujemy dobrze

- dodał nasz gość.

Testy osobowości

Jak radzi ekspert, warto w poszukiwaniu swojego miejsca w przyszłości, sięgnąć po testy osobowości. Nie należy kompletnie zawierzać im swojego losu, ale mogą okazać się cenną wskazówką.

Jeśli będziemy wiedzieli, że jesteśmy introwertykami, to zupełnie inne obszary nam się pokazują. Jeśli wiemy, że mamy myślenie intuicyjne, to też coś innego nam się pokaże. A jeżeli ktoś ma inteligencję intuicyjną, to sprawdzi się jako designer czy ogrodnik.

Czy należy wierzyć w testy osobowości?

Jeśli w teście wyjdzie nam zawód np. nauczyciel i poczujemy zgrzyt w środku, to bądźmy refleksyjni. Posłuchajmy intuicji.

- powiedział w Dzień Dobry TVN Jakub Bączek, trener mentalny i pedagog.

Jak tłumaczy ekspert, nasze predyspozycje zawodowe mogą zmienić się wskutek wydarzeń granicznych w życiu, np. jak urodzi nam się dziecko, kiedy zbankrutujemy, czy poznamy nową osobę.

Jakieś korekty w naszej osobowości występują wskutek tych wydarzeń. Mi jednak zawsze wychodzi to samo, więc warto je zrobić. Te testy są prawdopodobnie wiarygodne, więc warto potraktować je jako inspirację

- dowiedzieliśmy się od trenera mentalnego.

Gap year - czy warto robić sobie rok przerwy?

Wielu rodziców elektryzuje wieść na roku przerwy w edukacji ich dziecka. Okazuje się, że takie rozwiązanie często może zaowocować znalezieniem własnej życiowej drogi.

Po 9. klasach w Finlandii można zapisać się do 10. klasy bezpłatnie i ona jest przerwą w edukacji, gdzie można doznać trochę gotowania, trochę być drwalem, a trochę zająć się oprowadzaniem turystów.

- powiedział Jakub Bączek.

Człowiek, który nie wie, gdzie iść dalej, ma taki gap year i może sprawdzić, gdzie chce iść dalej

- dodał.

Trener twierdzi także, że nastoletni wiek, to zbyt wczesny czas, żeby określać dokładnie swojądrogę.

Jestem zdania, że za wcześnie oczekujemy od młodych ludzi, gdzie oni pójdą na studia dzienne magisterskie. Ja jak miałem 17 lat, to byłem przekonany, że będę trenerem siatkówki, a jestem trenerem mentalnym

- podsumował ekspert.

Zobacz też:

Jaki zawód wybrać? Czy nazwisko pasujące do wykonywanego zawodu pomaga?

Przyszłość należy do specjalistów. Które zawody znikną z rynku pracy?

Zawody przyszłości – najbardziej pożądane profesje

Autor: Oskar Netkowski

Pozostałe wiadomości