Postępujący rozwój sztucznej inteligencji, big data oraz powstającej sieci 5G już niedługo może wywrócić rynek pracy do góry nogami. Mimo że nie sposób przewidzieć, jakie zawody powstaną, a które znikną całkowicie, współcześni analitycy dysponują zestawem narzędzi umożliwiającym wiarygodne prognozy na przyszłość. O tym, co nas czeka i jak się na to przygotować opowiedział gość Dzień Dobry TVN - Tomasz Biernacki.
Obowiązujące w dzisiejszej gospodarce trendy sugerują, że w niedalekiej przyszłości nastąpi kres wielu znanych nam zawodów, a na ich miejsce powstaną nowe. Wśród profesji przyszłości najczęściej wymienia się te, które dotyczą rynku informatycznego, telekomunikacyjnego, energetyki, nano- i biotechnologii. Można spodziewać się, że wielu ludzi znajdzie kiedyś zatrudnienie w obszarze machine learning, cyberbezpieczeństwa oraz personalizacji i humanizacji AI.
Prognozy zawodowe
Według Tomasza Biernackiego w przyszłości będzie pojawiać się coraz więcej specjalistów, zajmujących się małym wycinkiem rzeczywistości, którzy korzystać będą z bardzo szczegółowej wiedzy. Na znaczeniu mają stracić zawody, których podstawą jest praca fizyczna, jak chociażby rolnictwo, górnictwo czy kopalnictwo.
Wyprzedzić zmiany
Zmieniający się rynek wymaga nieustannej adaptacji. Sytuacja ta wymusi wkrótce szereg zmian na istniejącym systemie nauczania, który aktualnie nie jest w stanie skutecznie przygotować młodzieży do zmieniającej się rzeczywistości. Zaniedbywanie takich kompetencji jak: znajomość technologii, programowanie, znajdowanie i weryfikacja informacji oraz zapominanie informacji zdezaktualizowanych, przyczynia się w opinii Tomasza Biernackiego do postępującej archaizacji polskiej szkoły.
Myślę, że będziemy jeszcze długo, a może i na zawsze – niezastąpieni. Tylko nasza rola się zmieni – zdradził Tomasz Biernacki.
Zawody przeszłości:
- reporter,
- jubiler,
- stewardessa/steward,
- listonosz,
- agent ubezpieczeniowy,
- ekspedientka,
- kierowca,
- pracownik telecentrum,
- tłumacz,
- prawnik,
- księgowy,
- lekarz.
Zawody przyszłości:
- nostalgista - dekorator wnętrza stylizujący,
- menedżer zespołów złożonych z ludzi i z maszyn,
- simplicity designer (ekspert ds. uproszczeń) – osoba wyszukująca rozwiązania mające uprościć funkcjonowanie firm w aspekcie ludzkim i proceduralnym,
- garbage designer (projektant śmieci) - wynalazca nowych zastosowań dla zużytych materiałów,
- digital death manager (menedżer śmierci cyfrowej) – osoba „sprzątająca” nasze profile po śmieci,
- analityk cybermiasta,
- terapeuta odwyku cyfrowego,
- hapiness manager – osoba odpowiedzialna za dobre samopoczucie pracowników korporacji.
Zobacz też:
Jakie są obowiązki pracodawców względem pracowników?
Jak ochronić dane w telefonie przed cyberprzestępcami?
Jak wygląda praca programisty gier i na czym polega tworzenie gier?
Autor: Anna Kobyłka