Jak wygląda praca programisty gier i na czym polega tworzenie gier?

Tworzenie gier komputerowych można porównać do kręcenia seriali lub produkcji kinowych. Gry powstające w XXI wieku znacznie różnią się od tych, które były programowane w latach 80. i 90. XX wieku. W Polsce jest wiele osób, które marzą o tym, żeby tworzyć gry – zarówno komputerowe, jak i te na urządzenia mobilne.

W Polsce działa kilkaset firm, które zajmują się tworzeniem gier komputerowych, mobilnych (na systemy typu Android lub na IOS) i gier online. Wiele młodych osób marzy o połączeniu pasji z pracą, dlatego decydują się na studia informatyczne lub specjalne kursy dla programistów. Projektantów gier kształcą uczelnie wyższe, dzięki czemu nowy zawód rozwija się bardzo dynamicznie. Z pracą tą łączy się wysokie wynagrodzenie i interesujące obowiązki zawodowe.

Zobacz też: Handlował bronią z gier komputerowych. 20-latek oszukał graczy na kilkaset tysięcy złotych >>>

Na czym polega tworzenie gier komputerowych i mobilnych?

Tworzenie gier to specyficzna dziedzina programowania, która łączy wiele dyscyplin, takich jak matematyka, sztuczna inteligencja, inżynieria i grafika. Praca projektanta gier komputerowych pozornie wydaje się bardzo przyjemna, jednak w rzeczywistości zawód ten wymaga wielu umiejętności, a także ciągłego doszkalania się i kontaktu ze specjalistami z różnych dziedzin.

Proces tworzenia gier 2D składa się z kilku etapów:

  • preprodukcji, czyli tworzenia koncepcji, opracowywania scenariusza, a także ogólnej grafiki i multimediów, które zostaną wykorzystane;
  • programowania i wyboru silnika graficznego,
  • stworzenia prototypu i testowanie go, czyli sprawdzanie, czy należy wprowadzić jakieś usprawnienia lub modyfikacje;
  • tworzenia grafiki i poprawianie wszystkich błędów;
  • usprawnienia pętli gry, w której tworzone są kolejne warstwy logiczne;
  • zatrudnienia testerów, którzy zajmą się sprawdzaniem gry i szukaniem błędów, a także tworzeniem raportów;
  • usunięcia ostatnich błędów i zakończenia całej produkcji.

Niektóre studia tworzenia gier zatrudniają animatorów oraz aktorów, którzy powtarzają sekwencje ruchów z wykorzystaniem techniki motion capture . Bardzo często współpracują one również z muzykami oraz znanymi kompozytorami, którzy są odpowiedzialni za efekty dźwiękowe. Cały proces tworzenia gier na Androida (lub inny mobilny system) wygląda podobnie, chociaż programiści muszą dokładnie dostosować grę do konkretnego urządzenia. Tworzenie gier 3D jest z kolei dużo bardziej skomplikowanym procesem – wymaga większego nakładu czasu i zupełnie innej grafiki.

Jak można zacząć tworzyć gry?

Teoretycznie każdy może zostać programistą gier, jednak bardzo ważne jest posiadanie specyficznych umiejętności – wyobraźni przestrzennej, znajomości języków obcych i języków programowania oraz wysoko rozwiniętych kompetencji graficznych. Programista gier komputerowych powinien mieć także odpowiednią wiedzę na temat istniejących już gier, a także rynku multimediów (na komputery, konsole i urządzenia mobilne). W internecie można znaleźć darmowe kursy tworzenia gier dla początkujących , jednak każdy, kto poważnie myśli o tym zawodzie, powinien zdecydować się na studia lub specjalistyczne kursy, które pomogą w rozwinięciu kluczowych umiejętności i zdobyciu praktyki. W trakcie nauki studenci często próbują tworzyć gry planszowe , co pozwala im wejść w rytm pracy projektowej.

Zobacz też: Stare gry komputerowe – dlaczego tak chętnie do nich wracamy? >>>

Podczas tworzenia gier bardzo duże znaczenie ma także organizacja pracy własnej i koncentracja na konkretnym zadaniu. Osoby, które marzą o wymyśleniu własnej gry komputerowej lub mobilnej, powinny skrupulatnie zapisywać wszystkie pomysły dotyczące fabuły, postaci, grafiki, sposobu poruszania się po mapie. Dopiero po stworzeniu wstępnej koncepcji i planu gry, można przejść do pisania kodu. W sieci można znaleźć podstawowe informacje na temat programów, np. silnik Unity jest bardzo dobry do tworzenia gier 2D, natomiast OpenGL to biblioteka graficzna do tworzenia gier 3D. Zwykle, po pewnym czasie, programiści zaczynają się specjalizować w konkretnym rodzaju gier, a także w jednej z dziedzin (na przykład grafice, tworzeniu postaci lub sztucznej inteligencji).

Warto pamiętać o tym, że zwykle największy sukces odnoszą gry, które są proste, ale pomysłowe. Właśnie dlatego swoje projekty gier można testować na rodzinie i znajomych.

Zobacz też: Gry na nudy – jak się przygotować do walki z nudą? >>>

Programowanie jest zajęciem pracochłonnym i trudnym, jednak daje dużo satysfakcji i pozwala na połączenie zainteresowań z pracą zawodową.

Autor: Anna Kobyłka

podziel się:

Pozostałe wiadomości