Niezwykłe plusy nauki zdalnej: "Nauczyciele zaczynają się uczyć"

Do 29 listopada uczniów wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych obowiązuje nauka zdalna. Wielu rodziców, nauczycieli, a także dzieci narzeka na taki system nauczania. Okazuje się jednak, że ma on również wiele plusów. Jak je dostrzec? Ewa Drzyzga i Agnieszka Woźniak-Starak rozmawiały o tym z drem Mikołajem Marcelą, wykładowcą akademickim i autorem książek edukacyjnych.

Problemy ze zdalnym nauczaniem

Wiele osób narzeka na system nauki zdalnej. Dzieci dlatego, że nie widzą swoich przyjaciół, nauczyciele, ponieważ nie mogą na swoich uczniów w żaden sposób wpłynąć, a rodzice, bo najmłodsi przeszkadzają im w pracy zdalnej. Czy to słuszne podejście?

Nauczyciele i rodzice no nie do końca potrafią wykorzystać potencjał e-lekcji i tego nauczania zdalnego. Bardzo często niestety przenieśliśmy ten stary model funkcjonowania szkoły do rzeczywistości cyfrowej, a tak się nie da , trzeba inaczej do tego podejść

- powiedział w Dzień Dobry TVN dr Mikołaj Marcela.

Ponadto gość zwrócił w programie uwagę na to, że rodzice dodatkowo stresują się przez wzgląd na wyniki w nauce dzieci. W ostatnich latach bowiem pojawił się taki model wychowania i poczucia obowiązku u dorosłych, że to oni odpowiadają za odrabianie lekcji dzieci.

To dziecko jest pewnym projektem do zrealizowania, niestety, od najmłodszych lat aż do końca szkoły . Dlatego rodzice bardzo często progres swojego dziecka, jako pewne spełnienie swojej roli, jako rodzica i swoją wizytówkę. Bardzo często dzieci niestety są taką wizytówką i jakimś miernikiem jakości rodziny

- wyjaśnił nauczyciel akademicki i autor książek edukacyjnych.

Wirtualne nauczanie a rozwój nauczycieli

Mikołaj Marcela powiedział, że okres pandemii oraz ograniczeń z nią związanych, poniekąd nakłania nauczycieli do pogłębiania swojej wiedzy. Organizują oni szkolenia oraz wirtualne wykłady, na których uczą innych pedagogów swoich metod. Nieustannie dzielą się własną wiedzą.

Są szkoły, rozmaite platformy, które pomagają nauczycielom. (...) To się dzieje właściwie każdego dnia, jak wchodzimy na Facebooka i śledzimy rozmaitych nauczycieli, to widzimy, że oni non stop prowadzą teraz warsztaty. I wydaje mi się, że to jest też ciekawe, że nauczyciele - po pierwsze - zaczynają się uczyć, a po drugie - mają do tego narzędzia

- powiedział w Dzień Dobry TVN dr Mikołaj Marcela.

Gość polecił również jedną z przykładowych konferencji m. in. z Zytą Czechowską oraz Bartoszem Chysiem, która odbywała się online w sobotę 14 sierpnia:

Co zrobić, żeby nauka online nie nużyła? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

podziel się:

Pozostałe wiadomości