Lekcje WF-u inne niż do tej pory. Czego należy unikać? Niektóre rekomendacje MEN są zaskakujące

sport, wf, dzieci
Westend61/Getty IMages
Wakacje powoli zbliżają się do końca. Nowy rok szkolny zacznie się już za nieco ponad dwa tygodnie. Uczniowie mogą spodziewać się zmian dotyczących lekcji w czasach pandemii. Ministerstwo Edukacji i Nauki wydało w tej sprawie nowe wytyczne. Część ograniczeń dotycząca zajęć wychowania fizycznego może wzbudzać sporo kontrowersji.

Wytyczne MEN w sprawie WF-u

Ministerstwo Edukacji i Nauki szuka rozwiązań, które w czasie pandemii koronawirusa pozwolą uczniom na bezpieczny powrót do szkół. W najnowszych wytycznych przygotowanych przez władze czytamy m.in. o obowiązku noszenia maseczek przez dzieci, a także zminimalizowaniu szansy na bezpośredni kontakt. Jako jeden z najniebezpieczniejszych pod tym kątem przedmiotów wymienia się wychowanie fizyczne.

- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych - czytamy w wytycznych opublikowanych przez ministerstwo. - Są w nich zawarte rekomendacje o charakterze ogólnym i szczegółowym - dodano.

Szkoła bez wychowania fizycznego?

Wytyczne Ministerstwa Edukacji i Nauki nie wykluczają uprawiania sportu przez młodzież, choć chcą w tym celu nałożyć stosowne ograniczenia. Znaleziono natomiast inną formę czynności fizycznych, czyli spacer.

- Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu od osób trzecich oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej. Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni - napisano w zaleceniach.

Bardziej szczegółowe polecenia MEiN odnoszą się do organizacji zajęć, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników.

Szkoła w czasie pandemii

Rekomendacje Ministerstwa Edukacji i Nauki zakładają dużą autonomię dyrektorów polskich szkół. W dokumencie stwierdzono wprost, że to w głównej mierze oni będą decydować o tym, jak zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa.

- Oni najlepiej znają i rozumieją wszystkie uwarunkowania swojej szkoły. To da możliwość zastosowania optymalnych, czasem nietypowych rozwiązań. Będą one gwarancją bezpieczeństwa i troską o zdrowie psychiczne uczniów - czytamy w dokumencie przygotowanym przez resort edukacji.

"Uważam, że jest to odpowiedzialne". Trwają szczepienia nastolatków od 12. roku życia przeciwko COVID-19. Zobacz wideo:

TVN24/x-news

Zobacz także:

Przygotuj szafę swojego dziecka na powrót do szkoły. Co powinno się w niej znaleźć?

Dziecko w procesie karnym. Jak wygląda przesłuchanie malucha, który doświadczył przemocy?

Co zrobić, kiedy w nasze drzewo uderzy piorun i zniszczy posesję sąsiada? Poznaj porady prawnika

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: gazeta.pl

podziel się:

Pozostałe wiadomości