Od 2022 roku w szkołach średnich prawdopodobnie pojawi się nowy przedmiot. Zmiana dotyczy zapowiadanego zwiększenia liczby lekcji historii. Zdaniem wiceministra edukacji, jest to "spełnienie postulatu podnoszonego przez wielu młodych ludzi".
Więcej historii w szkołach
Zwiększenie w szkołach średnich liczby godzin nauki historii - to jedna z propozycji rządu. O wprowadzenie nowego przedmiotu pytany był wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.
- Najprawdopodobniej od 1 września 2022 r. ten przedmiot w szkołach ponadpodstawowych zafunkcjonuje - powiedział Rzymkowski w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma-Dziewiąta".
- Musimy się do tego po prostu dobrze przygotować, żeby nikt nie stawiał nam zarzutów, że program przygotowany jest na chybcika, nauczyciele nie są przygotowani - dodał wiceszef resortu edukacji.
Historia Polski XX i XXI wieku - nowy przedmiot
Wiceminister Rzymkowski wyjaśnił też, dlaczego ma to być odrębny przedmiot.
- Chodzi o to, aby nie burzyć tej historii powszechnej, w której dzieje Polski, narodu polskiego są niezwykle istotne. Nie ma historii Stanów Zjednoczonych bez Kazimierza Pułaskiego i Tadeusza Kościuszki, nie ma Wiosny Ludów w Europie bez udziału Polaków, nie ma wojen napoleońskich bez księcia Józefa Poniatowskiego. My Polacy uczestniczyliśmy w dziejach świata, chociażby obrona Europy przed Islamem pod koniec XVII wieku - słynna odsiecz wiedeńska króla Jana. To będzie utrzymane. Chodzi przede wszystkim o najnowszą historię Polski, nazwijmy to: historię Polski XX i XXI wieku - tłumaczył.
Więcej lekcji historii w szkołach średnich
Jak powiedział , jest to spełnienie postulatu podnoszonego przez wielu przede wszystkim młodych ludzi, którzy czują głód wiedzy.
- Tej wiedzy niestety w szkole nie mogą się dowiedzieć z racji obiektywnych - brakuje czasu (...). Często historia kończy się na 1 września 1939 r., nawet często nie dochodzą do 17 września - zaznaczył Rzymkowski.
W szkołach średnich ma być wprowadzana nauka historii dwoma nurtami, tzn. historia powszechna i historia Polski. Dla każdego z nich będą przeznaczone dwie, trzy lub więcej godzin w tygodniu.
Zobacz wideo: Pierwsza klasa vlogerska w Polsce. Komentują Justyna Suchecka oraz Andżelika Mucha i Sylwia Lipka
>>> Zobacz także:
Zielony Certyfikat ułatwi bezpieczne podróżowanie. Kiedy dostaną go Polacy?
Rafał Poniatowski nie żyje. Dziennikarz miał 48 lat
Borys Szyc pochwalił się świadectwem córki. Skrytykowała to Korwin Piotrowska
Autor: Daria Pacańska
Źródło: PAP