Powrót do szkół we wrześniu 2021
Minister Przemysław Czarnek podpisał w piątek 20 sierpnia dwa rozporządzenia dotyczące funkcjonowania placówek oświaty w nadchodzącym roku szkolnym. Jak przekazał resort edukacji i nauki, "od 1 września 2021 r. wszyscy uczniowie i słuchacze będą uczyć się w szkole na zasadach sprzed pandemii".
Egzamin ósmoklasisty 2022 - kiedy?
Minister Czarnek zdecydował także, że w przyszłym roku egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony w maju, czyli o miesiąc później niż zazwyczaj. W 2022 r. nie będzie także przeprowadzany egzamin ósmoklasisty z czwartego przedmiotu obowiązkowego (wybranego spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia).
Matura 2022. Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie
Jedno z podpisanych rozporządzeń dotyczy także m.in. egzaminu maturalnego. W przyszłym roku, podobnie jak w tym, będzie przeprowadzany tylko w części pisemnej.
- Absolwenci będą mieli jednak obowiązek przystąpienia w 2022 r. do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Do części ustnej egzaminu maturalnego będą mogli przystąpić wyłącznie absolwenci, którzy aplikują na uczelnię zagraniczną, są zobowiązani do przystąpienia do części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego w celu zrealizowania postanowień umowy międzynarodowej - informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Warunkiem zdania matury w przyszłym roku będzie uzyskanie z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej co najmniej 30 proc. punktów i przystąpienie do egzaminu maturalnego z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.
Rada Medyczna o powrocie do szkół we wrześniu 2021
Tego, by dzieci we wrześniu normalnie poszły do szkoły, chciała Rada Medyczna. Prof. Magdalena Marczyńska mówiła, że nawet wiosenna fala zakażeń jasno pokazała łagodny przebieg zakażenia COVID-19 u dzieci.
- Od początku epidemii jestem za racjonalnością w tej sprawie. Mamy już dość dowodów naukowych i empirycznych, aby powiedzieć, że dzieci nie chorują co do zasady ciężko po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2. Ciężkie przypadki związane są tylko – do tego rzadko – z poważną wielochorobowością oraz jako powikłania po 4-8 tygodniach od zakażenia przyjmujące postać wieloukładowego zespołu zapalnego. Rozpoznano go w sumie u ok. 400 dzieci w Polsce. Według danych światowych ciężki przebieg, w tym PIMS, dotyczy mniej niż procenta zakażonych dzieci. Dlatego zaprzeczam, że w Radzie Medycznej toczy się dyskusja o tym, aby dzieci nie szły do szkoły we wrześniu. Chcemy, aby po wakacjach wróciły do normalnej edukacji. To dla dzieci i młodzieży niezwykle ważne – powiedziała prof. Marczyńska.
Koronawirus w Polsce. Czy jesienią wrócą obostrzenia?
Ekspertka przyznała, że nie ma też wielu możliwych scenariuszy obostrzeń, które ewentualnie mogłyby być wprowadzane w Polsce jesienią.
- Będziemy najprawdopodobniej szli taką drogą jak Wielka Brytania. Po prostu, przy pewnej liczbie osób zaszczepionych, jeżeli wzrosty zakażeń nie będą się przekładały na ogromne liczby pacjentów w szpitalach, obostrzenia nie będą potrzebne. Trzeba do tego podchodzić racjonalnie. Zachęcamy wszystkich do szczepień, apelujemy, ale przecież niechętnych nie zmusimy – zaznaczyła specjalistka od chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Zauważyła przy tym, są w Polsce takie regiony, gdzie poziom zaszczepienia jest niższy.
- Tam społeczność sama na siebie sprowadza większe ryzyko ognisk zakażeń – ostrzegła prof. Magdalena Marczyńska. Powtórzyła po raz kolejny, że ewentualne obostrzenia nie powinny już obejmować osób zaszczepionych , bo podważałoby to zupełnie sens programu szczepień.
Zobacz wideo: 15 tys. złotych dostanie szkoła z Głogowa, która do września będzie miała najwyższy procent zaszczepionych uczniów.
Zobacz także:
- Projekt ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. Kto może dostać 12 tys. zł na dziecko?
- Dwóch chłopców chorych na SMA pilnie potrzebuje pomocy. Trwają zbiórki na najdroższy lek świata
- Olivier Janiak intymnie: "Mama powiedziała mi, że mnie kocha, kiedy miałem 30 lat"
Autor: Luiza Bebłot
Źródło: PAP, gazeta.pl
Źródło zdjęcia głównego: E+