Zmiany związane z lekcjami religii nie podobają się rodzicom i nauczycielom.
Dzieci w wieku szkolnym potrafią zaskakiwać kreatywnością. Najlepszym tego dowodem jest reklama Pisma Świętego, którą na prośbę katechety wymyślił pewien uczeń. Jego praca została opublikowana w sieci i wywołała prawdziwą lawinę komentarzy.
"Nie jest tak, że wraz z tym rokiem szkolnym nastąpiło tąpnięcie".
Religia jest w szkołach przedmiotem obowiązkowym od ok. 30 lat. Obecnie uczniowie masowo rezygnują z uczestnictwa w tych lekcjach. Wśród powodów wymieniają sprzeczne wartości oraz udzielanie im rad dotyczących życia prywatnego.
"Od zgody na antykoncepcję jest już bardzo blisko od decyzji o zabiciu >>przypadkiem<< poczętego dziecka", "małżeństwa mieszane często zawodzą, o wiele szybciej niż te z jednego kręgu kulturowego", "prezerwatywa jest niebezpieczna i powoduje stany zapalne" - to kontrowersyjne fragmenty jednego z podręczników do religii. Czy tematy tego typu i ujęte w ten sposób powinny być poruszane w książkach do religii? Rozmawialiśmy o tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: seksuolog Izabelą Jąderek i ks. Przemysławem Krawcem.
Gość Dzień Dobry TVN Kinga Królikowska-Sulisz jest mamą, której jedna z córek nie chodzi na religię. Dlaczego? Obok Pani Kingi zasiadł na naszych kanapach ks. Przemysław Krawiec. Zapytaliśmy go, co sądzi o katechetach, którzy mówią dzieciom kontrowersyjne rzeczy. Czy szkoła jest właściwym miejscem na naukę religii?
Wedle prawa polska szkoła jest świecka. A jak to wygląda w praktyce? Czy w szkolnej sali jest miejsce na krzyż? W Dzień Dobry TVN, o symbolach religijnych w szkole, rozmawialiśmy z nauczycielką Grażyną Juszczyk, która zdjęła krzyż w pokoju nauczycielskim oraz Marcinem Celińskim z inicjatywy obywatelskiej "Świecka szkoła". Czy katecheza powinna odbywać się w szkole? A co ze szkolną Wigilią i rekolekcjami?