Plastikowe sztućce, patyczki higieniczne i kubki znikną z półek, a to nie wszystko. Które produkty zostały zakazane?

Plastikowe produkty znikną z półek. Które zostaną wycofane?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wszystko, co chybilibyście wiedzieć o plastiku
Wszystko, co chybilibyście wiedzieć o plastiku
Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci
Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci
W poszukiwaniu ekogadżetów
W poszukiwaniu ekogadżetów
Ekopatrol – na ratunek zwierzętom
Ekopatrol – na ratunek zwierzętom
Technologie w służbie ekologii
Technologie w służbie ekologii

Produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych zostały objęte zakazem wprowadzania na rynek. Dotyczy to między innymi sztućców, talerzy czy słomek. Za złamanie zakazu grozi kara pieniężna. 

Plastikowe produkty zakazane ustawą

We wtorek 9 maja w Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw. Jej głównym celem jest wdrożenie unijnych ograniczeń (dyrektywy SUP - single use plastic), które dotyczą stosowania jednorazowego plastiku, a także wycofania niektórych produktów, które wykonywane są z tworzyw sztucznych. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia. 

Za złamanie przepisów grozi administracyjna kara pieniężna. Ta może wynieść od 10 tysięcy złotych do nawet pół miliona. Kary nakładane będą w drodze decyzji przez właściwego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska.

- Przy ustalaniu wysokości administracyjnej kary pieniężnej uwzględnia się stopień szkodliwości naruszenia, rodzaj, zakres i okres trwania naruszenia oraz dotychczasową działalność podmiotu - podano w ustawie.

Które produkty plastikowe zostały zakazane?

Zgodnie z nowelizacją zakazano wprowadzania do obrotu produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, które wymienione zostały w załączniku 2. do ustawy.

  • patyczki higieniczne, z wyjątkiem patyczków przeznaczonych do celów medycznych zgodnie z definicją wyrobu medycznego,
  • sztućce (widelce, noże, łyżki, pałeczki),
  • talerze,
  • słomki, z wyjątkiem słomek przeznaczonych do celów medycznych zgodnie z definicją wyrobu medycznego,
  • mieszadełka do napojów,
  • patyczki mocowane do balonów i służące do tego, aby balony się na nich opierały,
  • pojemniki na żywność wykonane z polistyrenu ekspandowanego,
  • pojemniki na napoje, w tym ich zakrętki i wieczka, wykonane z polistyrenu ekspandowanego,
  • kubki na napoje, w tym ich zakrętki i wieczka, wykonane z polistyrenu ekspandowanego.

Produkty z tworzyw sztucznych, które wprowadzone zostały do obrotu przed wejściem w życie ustawy, mogą być sprzedawane. Mogą także być przekazywane nieodpłatnie nabywcom na terenie kraju bądź wykorzystywane na własne potrzeby do ich wyczerpania. 

Opłaty za plastikowe produkty jednorazowe i inne ograniczenia

Zgodnie z nowymi przepisami niektóre produkty będą wydawane klientom za dodatkową opłatą w wysokości maksymalnie 1 zł. Dotyczy to opakowań, w których podawane są napoje lub żywność Koszt ma być doliczany do ceny produktu. Jednocześnie punkty handlowe będą miały obowiązek zapewnienia klientom alternatywy w postaci produktów z materiału podlegającego biodegradacji lub wielorazowego użytku.

Pobierana opłata ma być wykorzystywana na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów, które powstają z jednorazowych produktów.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości