To koniec zbiórek plastikowych zakrętek? Unia Europejska podjęła decyzję

Źródło: Dzień Dobry TVN
Z segregowaniem czego mamy największy problem?
Z segregowaniem czego mamy największy problem?
Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci
Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci
W poszukiwaniu ekogadżetów
W poszukiwaniu ekogadżetów
Ekopatrol – na ratunek zwierzętom
Ekopatrol – na ratunek zwierzętom
Technologie w służbie ekologii
Technologie w służbie ekologii
Masowe zbieranie nakrętek przez placówki oświatowe oraz prywatne firmy i fundacje od kilkunastu lat cieszy się ogromną popularnością. Plastikowe zakrętki przez wiele osób były kolekcjonowane, by oddać je na szczytny cel. Wszystko wskazuje jednak na to, że wkrótce Unia Europejska wprowadzi zmiany, które na zawsze zakończą ten sposób pozyskiwania funduszy.

Charytatywne nakrętki. Czy to ich koniec?

Zbiórki plastikowych nakrętek od wielu lat są popularnym i mało wymagającym sposobem na zebranie pieniędzy na akcje charytatywne, np. pomoc dla osób z niepełnosprawnościami. Twardy plastik, a właściwie polietylen, z którego zrobione są zakrętki, po zmieleniu przerabia się na granulat. Tworzywo wykorzystywane jest powtórnie w przemyśle, na przykład, by stworzyć różnego rodzaju formy, pudełka, opakowania czy doniczki.

Zbieranie nakrętek nie tylko pozwalało na pozyskanie funduszy, ale i uczyło młodzież segregacji odpadów, ponieważ w wielu szkołach postawiono specjalne kontenery. Z powodu nowych wytycznych wprowadzonych przez Unię Europejską prawdopodobnie charytatywna nakrętka przestanie istnieć.

Unia Europejska a nakrętki 

Unia Europejska w marcu 2023 roku wprowadziła dyrektywę, która dotyczy zmiany przepisów dotyczących gospodarki opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Zgodnie z tym dokumentem, od połowy przyszłego roku wszelkie plastikowe nakrętki będą musiały być fabrycznie przymocowane do butelek. Od 2024 roku opakowanie będzie musiało trafić do kosza wraz z nakrętką.

Decyzja Brukseli dyktowana jest chęcią obniżenia wpływu plastiku na środowisko i polepszenie systemu segregacji. Choć dotychczas oderwana zakrętka mogła znaleźć zastosowanie, to i tak zawsze jej drobna obrączka pozostawała przy butelce. Tak małe elementy są bardzo trudne to wychwycenia podczas segregacji odpadów, co tylko utrudniało pracę w sortowniach i negatywnie wpływało na środowisko.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Źródło: vibez.pl, prawo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Imgorthand/Getty Imgaes

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana