Plastikowe zakrętki przez wiele osób były kolekcjonowane na szczytny cel.
Polacy wyrzucają do lasu niemal wszystko – od butelek po sprzęty AGD czy zużyte meble. Choć nie od dziś problem ten jest nagłaśniany, to wciąż w każdym lesie w Polsce można bez trudu znaleźć śmieci. Okazuje się, że prócz niekorzystnego wpływu na środowisko, takie znaleziska mogą także być zagrożeniem dla zwierząt. O tym jak duży to problem i co jeszcze można znaleźć w polskich lasach opowiedział w studio Dzień Dobry TVN Marcin Kostrzyński, przyrodnik, filmowiec.
Plastik towarzyszy nam wszędzie. W Europie produkuje się 58 milionów ton tego tworzywa rocznie, a aż 40 proc. ogólnej produkcji stanowią jednorazowe opakowania. To są ogromne ilości. Jak zatem możemy zminimalizować zużycie plastiku? Na początek zamieńmy wodę butelkowaną na filtrowaną z kranu.
W Europie każdego roku produkuje się 58 milionów ton plastiku. - 40 proc. stanowią jednorazowe opakowania, które właściwie służą nam tylko przez chwilę, a potem trafiają do kosza - podkreśla w rozmowie z dziendobry.tvn.pl Daria Rogowska, propagatora zdrowego stylu życia. Dlaczego warto zminimalizować zużycie plastiku i od czego rozpocząć zmiany?
1 stycznia 2021 r. weszła w życie unijna dyrektywa "Single Use Plastics", zgodnie z którą do 3 lipca z rynku mają zniknąć produkty jednorazowe. Jakie przedmioty znalazły się na tej liście? Czym można zastąpić plastikowe kubeczki, talerzyki i sztućce?
W Japonii stworzono torebkę, którą bezpiecznie mogą jeść jelenie. Plastikowe opakowania, pozostawiane przez turystów są bowiem dla zwierząt śmiertelnym zagrożeniem - poinformował serwis internetowy BBC News.
Ponad 8 milionów ton plastiku co roku ląduje w oceanach, ponad 90 proc. ptaków morskich ma w swoich żołądkach jego kawałki. Co gorsza, szacuje się, że do 2050 roku w wodach tego surowca będzie więcej niż ryb! Rozwiązanie tego problemu znalazł zespół prof. Alaina Marty'ego.
Ludzie generują bardzo wiele śmieci z plastiku, ich część trafia do oceanów, a następnie do żołądków morskich ssaków. Niedawno u wybrzeży Tajlandii zdechł młody wieloryb. W jego brzuchu znaleziono ponad 80 foliówek! Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy podróżnika Aleksandra Dobę i autorkę książek o minimalizmie Annę Mularczyk-Meyer, aby porozmawiać o problemie zaśmiecenia wód. Jak go rozwiązać? Czy Pan Aleksander widział podczas swoich morskich podróży wyspy śmieci?