Jelenie w parku w Narze
Park w Narze, stolicy prowincji o tej samej nazwie, zamieszkuje ponad 1000 dzikich jeleni. Turyści mogą je dokarmiać specjalnymi waflami sprzedawanymi w pobliskich sklepach. Zwierzęta zjadają jednak także śmieci, co może spowodować nawet ich śmierć. Wafle nie są co prawda pakowane w folię, ale odwiedzający park noszą ze sobą torebki przyniesione z zewnątrz.
Torebki z recyklingu
Nowego typu papierową, przyjazną jeleniom torebkę stworzyły trzy lokalne firmy. Opakowania zrobione są z pulpy pochodzącej z recyklingu opakowań mleka i otrębów ryżowych - tego samego składnika, z którego zrobione są specjalne wafle dla jeleni. Nowe torebki łatwiej rozpuszczają się w wodzie i są mniej trwałe niż zwykły papier.
Przygotowaliśmy papier z myślą o jeleniach
- powiedział agencji Kyodo Hidetoshi Matsukawa, prezes jednej z firm zaangażowanych w stworzenie torebki. Dodał, że jelenie są ważne dla turystyki w mieście, a sama torebka może promować gospodarkę Nary.
W lipcu ub.r. służby weterynaryjne informowały o dziewięciu dzikich jeleniach z parku w Narze, które padły po połknięciu plastikowych opakowań. Jednego jelenia znaleziono w ubiegłym roku z 4 kg plastiku w żołądku.
Ciekawski jelonek przyglądał się z bliska rozgrywce na polu golfowym:
>>> Zobacz także:
Manul "Magellan" znów bezpieczny. "Teraz jest odseparowany i obserwujemy, czy się nie rozchoruje"
Egzotyczne papugi zamieszkały w Polsce. Skąd wzięły się u nas aleksandretty obrożne?
Jak pachnie deszcz? Odpowiadają brytyjscy meteorolodzy i rozwiewają mity na temat pogody
Autor: Iza Dorf
Źródło: PAP