Egzotyczne papugi zamieszkały w Polsce. Skąd wzięły się u nas aleksandretty obrożne?

Wielobarwne papugi kojarzą się nam z dalekimi, ciepłymi i egzotycznymi krajami. W ostatnim czasie można je jednak zauważyć w polskich ogrodach. Skąd się tu wzięły i jak sobie radzą? Zapytaliśmy o to eksperta.

Aleksandretta obrożna w Polsce

Po raz pierwszy aleksandrettę obrożną opisał w 1769 roku włoski lekarz Giovanni Antonio Scopoli. Wiadomo, że gatunek ten pochodzi z Afryki Środkowej, Indii oraz Cejlonu. W Dzień Dobry TVN ornitolog Samuel Sosnowski wytłumaczył, skąd wzięły się w naszych okolicach.

W latach kolonializmu, kiedy z kolonii przywożono różne ciekawostki, przywożono również aleksandretty. Stąd trafiły do Europy, no i rozbudowały coraz większą populację, a obecnie - od 2018 roku - również podchodzą do lęgów w Polsce i tworzą swoją kolonię u nas w kraju.

- powiedział Samuel Sosnowski, biolog i ornitolog.

Osobniki żyjące u nas na wolności, to uciekinierzy z różnych hodowli. Udaje im się przeżyć, ponieważ potrafią dostosować się do warunków, które są obecne w danym miejscu . Dobrze sobie radzą i jest ich coraz więcej.

Ptaki, podobnie jak i my, są stałocieplne, stąd te temperatury nie są aż tak ważne w życiu takich papug . Bardziej chodzi o dostępność pokarmu. (...) One akurat jedzą głównie pokarmy roślinne - przez różne ziarna, po nawet nektar, owoce czy kwiaty różnych roślin. Natomiast są oportunistami, mogą jeść również pokarm pochodzenia zwierzęcego

- zdradził w programie ekspert.

Jakim ptakom zagrażają papugi?

Choć są piękne i wzbudzają zainteresowanie, to niestety są również zagrożeniem dla pozostałych ptaków. W naturze działa "prawo silniejszego", a aleksandretty są silne oraz agresywne. We Francji, gdzie tych osobników jest więcej niż w Polsce, przeprowadzono specjalne badania pod tym kątem. Gdy sprawdzono interakcje papug z innymi gatunkami, okazało się, że aleksandretty "rządzą" przy karmnikach, gdyż inicjują i wgrywają większość "bójek" .

Bez problemu radzą sobie przede wszystkim z dziuplakami (...) - dzięciołami, kowalikami, szpakami. Takich lokatorów wyrzuca z dziupli i zajmuje ich miejsce. Z budkami lęgowymi też sobie radzi

- mówił Samuel Sosnowski w Dzień Dobry TVN.

Papuga też człowiek i pogadać lubi. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!