Czym są rykowiska i kiedy występują?
Rykowiska to wyjątkowo spektakularne jesienne wydarzenia. W czasie ich trwania jelenie przez około trzy tygodnie wychodzą na polany i wydają głośne odgłosy, dzięki którym słychać ich na odległość wielu kilometrów. Nie da się dokładnie określić, kiedy rykowiska występują, bowiem wszystko zależy od pogody. Idealnymi warunkami są chłodne, bezwietrzne oraz bezdeszczowe poranki.
Jak na własne oczy zobaczyć rykowisko?
Mimo, że owe "święto jeleni" trwa trzy tygodnie, nie jest łatwo je zobaczyć. Wszystko dlatego, że te leśne stworzenia wybierają niesprzyjające obserwacji pory dnia i nocy. Zdarzają się jednak miłośnicy przyrody, którym się to udaje. Należy do nich Marcin Kostrzyński, który ostatnio uchwycił jednego byka, kiedy ten stanął wprost przed obiektywem kamery. Więcej szczęścia ma natomiast co roku Jerzy Napierała. Za każdym razem jego prace zachwycają. Jak mu się to udaje?
Cały sekret tkwi w tym, że trzeba poczuć tę przyrodę, mieć jakieś doświadczenia. Trzeba znać teren, ale przede wszystkim należy kochać i szanować te zwierzęta
- zdradził w Dzień Dobry TVN fotograf.
Dodał także, że za każdym razem, gdy chce podglądać te stworzenia, zaopatruje się w kamuflaż, a także zwraca uwagę na kierunek wiatru, gdyż jelenie mają bardzo wyczulone zmysły i łatwo mogłyby go zlokalizować.
Łabędź tasmański pod polskimi skrzydłami. Zobacz wideo:
Zobacz też:
- Akcja ekochuliganów na warszawskiej Pradze. "Chcieliśmy, by miasto wywiązało się ze swoich zobowiązań"
- Tydzień mody w Mediolanie. Co wielcy projektanci proponują nam na sezon wiosna/lato 2021?
- Wielozadaniowość, czyli problem współczesnych kobiet. "To straszne co robimy sobie i innym"
Autor: Sabina Zięba