Co się dzieje z ubraniami z kontenerów? "Dostają drugie życie"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Co się dzieje z ubraniami z kontenerów?
Co się dzieje z ubraniami z kontenerów?
Zosia Zochniak o zrównoważonej modzie
Zosia Zochniak o zrównoważonej modzie
"Styl na wagę złota". W pracowni Marty Banaszek
"Styl na wagę złota". W pracowni Marty Banaszek
Gwiazdy o modzie z drugiej ręki
Gwiazdy o modzie z drugiej ręki
Styl na wagę złota odc. 2
Styl na wagę złota odc. 2
"Styl na wagę złota". Mateusz Leszczyński
"Styl na wagę złota". Mateusz Leszczyński
W Polsce stoi kilkadziesiąt tysięcy kontenerów na ubrania. Marcin Sawicki sprawdził, co dzieje się z rzeczami, które do nich wrzucamy. Okazuje się, że droga, którą pokonują jest długa, a recycling ubrań to skomplikowany proces.

Sortownia ubrań

Ubrania z 60 tysięcy kontenerów w całej Polsce trafiają do jednej z największych sortowni w Europie znajdującej się w Skarżysku Kamiennej. Segreguje się tam niemal 85 milionów ubrań rocznie.

- Są to ubrania niepotrzebne ludziom, zbierane wyłącznie na terenie naszego kraju. Zamiast trafiać na wysypisko śmieci, właśnie tutaj dostają drugie życie - powiedział Mateusz Bolechowski, rzecznik prasowy sortowni odzieży.

Odzież jest najpierw dzielona ze względu na jakość. Na tym etapie selekcjonowane są rzeczy, które mogą być ponownie wykorzystane bez przerabiania. Wówczas trafiają one do drugiego obiegu, np. do second-handów, na rynki zagraniczne lub są z nich robione ekskluzywne dywany. Natomiast z rzeczy w złym stanie robi się paliwo alternatywne lub czyściwo fabryczne.

Recycling ubrań

Nadprodukcja ubrań zaśmieca planetę. Na świecie zaledwie jeden procent trafia do recyclingu. Z kontenerów 30 proc. ubrań trafia do ponownego wykorzystania w formie niezmienionej, a 70 procent zostanie odrestaurowanych.

Marcin Sawicki odwiedził też magazyn paliwa alternatywnego. Większość ubrań z kontenerów zostanie przemielonych i zamienionych właśnie na paliwo. - Lepiej żeby ubranie zostało spalone, niż, żeby miało setki lat zalegać na składowisku trując przy okazji glebę - powiedziała Ewelina Lewandowska, edukatorka ekologiczna.

Zobacz całą rozmowę w naszym wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Reporter: Marta Wrońska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana