Ratują jedzenia ze śmietnika. "Wszystko można znaleźć"

Freeganizm
Źródło: Dzień Dobry TVN
Freeganizm, czyli ratowanie jedzenia
Freeganizm, czyli ratowanie jedzenia
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Najpierw natura, potem matura!
Najpierw natura, potem matura!
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Karin Zuber przez sześć lat pracowała jako szefowa kuchni. Kiedy podczas pandemii koronawirusa straciła pracę, zaczęła skipować. Na czym polega to zajęcie? O tym opowiedziała w reportażu Dzień Dobry TVN.

Jak zacząć skipowanie?

Skipowanie to ratowanie nadającej się do spożycia żywności ze śmietników. Freeganie [osoby, które wiodą antykonsumpcyjny styl życia - red.] najczęściej odwiedzają kontenery sklepów i robią to zazwyczaj w nocy, żeby nie natknąć się na pracowników. Na takich wyprawach można znaleźć przede wszystkim dużo warzyw i owoców, a także kwiaty doniczkowe i cięte, pieczywo, a nawet chemię.

- Tak naprawdę wszystko można znaleźć na skipie - podkreśliła Karin Zuber.

- Zdarza się, że sklepy zamykają swoje śmietniki, bo nie jest to korzystne wizerunkowo, że znajduje się w nich tyle jedzenia. Jest jednak na to sposób. Mamy w Polsce jedno z najlepszych praw, jeżeli chodzi o darowizny żywnościowe. [...] Firma, która przekazuje nam jedzenie, produkty żywnościowe może odliczyć sobie podatek VAT. Może odliczyć sobie koszty wytworzenia. Jest bardzo dużo takich ulg, które zachęcają do tego, żeby to jedzenie przekazywać. Mimo to cały czas wiemy, że dostajemy mały ułamek tego, co ostatecznie ląduje na śmietniskach - wyjaśnił Łukasz Jaroń z Banku Żywności w Trójmieście.

Jedzenie ze śmietnika

Karin Zuber przyznała, że chciała również uświadomić swoich znajomych, ile jedzenia jest marnowane, ale spotykała się z negatywnymi komentarzami. Sugerowali, że zbiera skażone, zepsute i stare produkty ze śmietnika.

- Szłam dalej w zaparte, bo wiedziałam, że to jedzenie nie jest skażone. Wiedziałam, w którym momencie jest wyrzucane, ale często zdarzało się tak, że miałam swoje miejsca. Panie widziały mnie, znajomych i wykładały nam wszystko w skrzynkach - tłumaczyła rozmówczyni Dzień Dobry TVN.

Z kolei 29-letni Józef Czarny skipuje od 16. roku życia. Na początku robił to z powodów ekonomicznych, a teraz stara się ratować jedzenie, które nadaje się jeszcze do spożycia.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości