Zdrowe odżywianie

Ocet jabłkowy poprawia samopoczucie. Jak zrobić go samodzielnie w domu?

Zdrowe odżywianie

Autor:
Berenika
Olesińska
Ocet jabłkowy jest dobry na wszystko
Ocet jabłkowy jest dobry na wszystko Dzień Dobry TVN
wideo 2/13

Ocet jabłkowy cieszy się coraz większą popularnością. Miłośnicy tego roztworu prześcigają się w wymyślaniu kolejnych sposobów jego wykorzystania. Niektórzy dodają go do herbaty, a jeszcze inni płuczą nim włosy. Sylwia Majcher, dziennikarka i propagatorka idei zero waste pokazuje w Dzień Dobry TVN, jak samodzielnie uzyskać w domu to niewątpliwe źródło zdrowia.

Dlaczego warto pić ocet?

Ocet jest doskonałym źródłem witamin C, A, K, kwasu foliowego, sodu czy potasu. Obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Uspokaja, usprawnia koncentrację oraz działa przeciwzapalnie, wzmacniając układ odpornościowy.

- Poprawia nasze samopoczucie. On rzeczywiście dodaje nam energii, ale nie wypijany tak pół butelki, tylko rozpuszczony. Taka łyżeczka o poranku, do ciast. Wykorzystujmy ocet w swojej kuchni. Na trawienie jest fantastyczny, na pobudzenie naszych jelit. Bardzo dobry o tej porze roku też, bo działa antybakteryjnie - tłumaczy dziennikarka i ambasadorka stylu życia zero waste Sylwia Majcher.

Ekspertka przyznaje, że codziennie rano pije lemoniadę z łyżką octu. Drogocenny roztwór dodaje do niemal wszystkich dań, zastępując nim oziębiający organizm sok z cytryny.

Jak zrobić ocet jabłkowy w domu?

Sylwia Majcher zapewnia, że samodzielnie wykonany ocet ma o wiele lepszą jakość i smak, niż te oferowane w sklepach.

- Najlepiej zrobić ocet samodzielnie ze skórek i ogryzków jabłek. (...) Żeby stały się octem potrzebują czasu i musi nastąpić fermentacja - wyjaśnia dziennikarka.

Propagatorka idei zero waste wypełnia słoik obierkami z jabłek. Do osobnego naczynia z wodą kranową dodaje pięć łyżek cukru. Mieszając, czeka, aż cukier się rozpuści, a następnie zalewa powstałym roztworem słoik z ogryzkami i skórkami owoców.

- Tak przygotowany ocet przykrywam ściereczką, zostawiam na mniej więcej dwa tygodnie i codziennie muszę go mieszać drewnianą łyżką. Mieszamy, żeby pobudzić fermentację, żeby nic się nie wydarzyło. Po tych dwóch tygodniach owoce opadają nam na dno. Wtedy przecedzamy ocet i przelewamy płyn do butelki, zakręcamy i czekamy kolejne cztery tygodnie, żeby ta fermentacja całkowita nastąpiła - mówi w Dzień Dobry TVN.

Sylwia Macher zaznacza, że po przecedzeniu skórek i ogryzków na górze słoika pojawi się tzw. matka octowa, która może być przydatna podczas przygotowywania następnych roztworów. - To jest taki glut gęsty, który właśnie sugeruje, że proces się odpowiednio odbył. Wtedy ten glut możemy sobie zachować w lodówce, w słoiku i dorzucić do kolejnego octu, i wtedy nam szybciej ta fermentacja nastąpi - uświadamia ekspertka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości