Zdrowe odżywianie

Czy picie wody z octem jest dobre na odchudzanie? Ekspert rozwiewa wątpliwości

Zdrowe odżywianie

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Prawdy i mity na temat octu
Prawdy i mity na temat octuDzień Dobry TVN
wideo 2/5
Dzień Dobry TVNPrawdy i mity na temat octu

Od wielu lat ocet jabłkowy cieszy się ogromną popularnością. Zdaniem wielu osób wspomaga odchudzanie. Niektóre badania sugerują, że także obniża poziom cukru oraz cholesterolu. Czy faktycznie tak jest? Czy octy powinny być obecne w naszej diecie? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła dr Wanda Baltaza.

Czy picie octu jest dobre na odchudzanie?

Ocet ma wpływ na trawienie, ale - jak powiedziała dietetyk klinicznej dr Wandy Baltazy - nie sprawi, że pozbędziemy się zbędnych kilogramów. - Dodawanie go do sałatek (...) ma po prostu funkcję taką, że (...), zacznie nam pobudzać procesy trawienne - wyjaśniła. Dzięki temu przebiegają one znacznie szybciej.

Nasz gość dodał także, że kluczem do tego, aby czuć się dobrze i tak samo wyglądać są przede wszystkim: aktywność fizyczna oraz stosowanie zdrowej diety.

Czy picie rozcieńczonego octu jest bezpieczne?

Nie brakuje osób, które, aby schudnąć, piją rozcieńczony ocet. Co gorsza, zazwyczaj wypijają taki napój na pusty żołądek. - Naszymi chorobami narodowymi są refluks, zgaga, podrażnienie błony śluzowej żołądka, wrzody żołądka, problemy z jelitami. Jeżeli ktokolwiek z nas czuł ból, pieczenie żołądka, (...) i zacznie podlewać go octem, to (...) może sobie zrobić bardzo poważny problem, a nawet doprowadzić do rozwoju choroby nowotworowej - wyjaśniła dietetyk kliniczna.

Niektóre osoby sięgają po octy ze względu na zawarte w nich witaminy. Tymczasem, jak powiedziała specjalistka, jest ich tam bardzo mało. - Śladowe ilości mogą być, ale nie możemy tutaj mówić o cudach. To nie jest tak, że picie łyżeczki octu zrealizuje nasze zapotrzebowanie na jakąkolwiek witaminę. Musimy do tego podejść tak, że ocet jest bezpieczny do mycia lodówki lub, gdy chcemy odkazić jakąś powierzchnię - dodała.

Zdaniem ekspertki, jeżeli chcemy sobie urozmaicić dietę, ocet możemy stosować tylko jako dodatek do np. sosów do sałatek. Czy są lepsze i gorsze rodzaje octów? Czy po któryś powinniśmy sięgać częściej? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości