Gorące tematy

Koniec jednorazowych naczyń. Unia Europejska wypowiedziała wojnę plastikowi. "Idzie ku lepszemu"

Gorące tematy


1 stycznia 2021 r. weszła w życie unijna dyrektywa "Single Use Plastics", zgodnie z którą do 3 lipca z rynku mają zniknąć produkty jednorazowe. Jakie przedmioty znalazły się na tej liście? Czym można zastąpić plastikowe kubeczki, talerzyki i sztućce?

Od lat plastik zanieczyszcza naszą planetę. Jego nadmiar jest widoczny zwłaszcza latem, kiedy z ulicznych koszy na śmieci wysypują się jednorazowe kubeczki, talerzyki, słomki czy sztućce. Pełno jest go również w lasach i wodzie.

- Co sekundę do oceanów i mórz trafia ciężarówka wypełniona plastikowymi odpadami, których nie da się najczęściej odzyskać - powiedziała dziennikarka i edukatorka ekologiczna, Sylwia Majcher.

Warto też dodać, że mikroplastik wykrywany jest również w organizmach ludzi i zwierząt.

- Wszystkie badania pokazują, że tygodniowo zjadamy plastik wielkości karty kredytowej - wyjaśnił nasz gość.

Dyrektywa "Single Use Plastics". Czego dotyczy?

Aby zapobiec dalszemu zanieczyszczaniu środowiska plastikowymi śmieciami, Unia Europejska uchwaliła dyrektywę "Single Use Plastics", która weszła w życie 1 stycznia 2021 r. Zgodnie z jej przepisami do 3 lipca sprzedawcy, producenci czy restauratorzy muszą opróżnić magazyny z produktów jednorazowych. Z rynku ma zniknąć dziesięć przedmiotów z tworzywa sztucznego. Są to:

  • patyczki higieniczne,
  • sztućce (widelce, noże, łyżki, pałeczki),
  • talerze,
  • słomki,
  • mieszadełka do napojów,
  • patyczki do balonów,
  • pojemniki do żywności,
  • styropianowe kubeczki,
  • tworzywa sztuczne ulegające oksydegradacji.

Według przedstawicieli WWF powyższe produkty stanowią aż 70 proc. wszystkich odpadów morskich.

Zmian w sprawie plastiku jest więcej. Od tego roku za każdy kilogram tworzywa, który nie trafi do recyklingu, państwa unijne będą płaciły 80 eurocentów podatku. Dyrektywa zakłada także to, że do 2025 roku butelki plastikowe będą musiały zostać wykonane w minimum 25 proc. z materiału pochodzącego z recyklingu, a od 2030 roku – w 30 proc. Do 2029 roku 90 proc. plastikowych butelek ma być odzyskiwanych.

Zamienniki plastiku

Wielu przedsiębiorców od kilku miesięcy wprowadza w swoim asortymencie zmiany i korzysta z bardziej przyjaznych dla środowiska zamienników. Są to m.in. naczynia (np. miski, talerze, kubki, tacki) z otrębów, trzciny cukrowej, rybiej łuski lub liści palmowych, sztućce wielorazowe bambusowe, bambusowe kubki do kawy i herbaty, słomki - metalowe, bambusowe, wielorazowe z czyścikiem, a także ekologiczne patyczki do uszu.

- Moimi ulubionymi zamiennikami plastiku są otręby. Wykonany z nich talerz jest jadalny. Można go też wyrzucić do kompostu i on się rozłoży - zachwalał nasz gość.

>>> Zobacz także:

Jak ograniczyć zużycie plastiku o 70 kg w ciągu roku? Ekologiczny patent na twoją kieszeń

Sonia Jaśkiewicz i naczynia z buraka. Czy projektantka znalazła alternatywę dla plastiku?

Przerażający raport WWF. Organizacja podliczyła wymarłe gatunki

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości