Bezpieczne i niebezpieczne zabawki
Sytuacja, która miała miejsce w krakowskim szpitalu, nie powinna się wydarzyć. Niestety, częściej zdarza się, że zabawki, zamiast bawić, szkodzą dzieciom. Rodzice, mając dobre chęci, kupują wymarzoną przez ich pociechę zabawkę, nie wiedząc o tym, że może stanowić poważne zagrożenie.
Drodzy rodzice, dziadkowie, wujkowie, jeżeli kupujecie zabawkę w sklepie, to nie znaczy, że ona jest bezpieczna. Nawet jeżeli producent napisze CE na opakowaniu, nie znaczy, że ona spełnia te normy europejskie. To jest jego deklaracja
- tłumaczy Magdalena Kordaszewska, ekspert od zabawek dla dzieci.
Czy to oznacza, że każda zabawka stanowi zagrożenie? Oczywiście, że nie. Przy wyborze prezentu warto zwrócić uwagę na pewne kwestie.
- Zabawka musi mieć adres producenta, jego nazwę, musi mieć oświadczenie z certyfikatem europejskim – dodaje ekspertka.
5 zabawek, których nie należy kupować dzieciom
Każdy rodzic wie, że wybór odpowiedniej zabawki dla dziecka nie zawsze bywa łatwy. Zdarza się, że maluchy marzą o czymś, co nie jest dla nich ani odpowiednie, ani bezpieczne. Magdalena Kordaszewska opowiedziała o zabawkach, których nie powinniśmy kupować naszym dzieciom.
- Pluszaki z plastikowymi elementami – w teorii pluszaki powinny być odpowiednie dla dzieci od urodzenia. Niestety dołączone do nich plastikowe elementy, mogą stanowić zagrożenie. - Jeżeli ma plastikowy nosek, mogę się założyć, że to jest do połknięcia – zauważa ekspertka.
- Głośne zabawki – wydawanie dźwięków przez zabawkę jest atrakcyjne, dopóki nie jest zbyt głośne. - Zabawka dźwiękowa nie może grać głośniej niż 80 decybeli. Nie może przekraczać tej granicy, ponieważ słuch dziecka jest dużo bardziej wrażliwy niż nasz – mówi Magdalena Kordaszewska.
- Zabawki z długim sznurkiem – słodki piesek na smyczy może okazać się niebezpieczny. Dlaczego? 22 centymetry to jest taka długość sznurka, linki, która nie może być przy zabawce, bo inaczej jest ryzyko uduszenia – wyjaśnia ekspertka.
- Zabawki z magnesami – podobnie jak to się zdarzyło w Krakowie, dziecko może połknąć magnesy.
- Żołnierzyki, zabawki z małymi elementami – dziecko w łatwy sposób może je odczepić i połknąć. - Uwaga na te zabawki dla maluchów - trzeba sprawdzić, czy plastik, który jest do nich dołączony nie ma elementów ostrych, wystających, czy nie może zadziałać jak nóż – dodała Magdalena Kordaszewska.
Zobacz też:
Pomocy, moje dziecko nie chce jeść! Dr Ewa Winnicka o najczęstszych błędach żywieniowych rodziców
Dlaczego warto czytać dzieciom już od urodzenia? Gabriela Dul: "Chodzi o to, by zbudować więź"
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Autor: Anna Korytowska