Pomocy, moje dziecko nie chce jeść! Dr Ewa Winnicka o najczęstszych błędach żywieniowych rodziców

Czy moje dziecko jest niejadkiem?
Przygotowaliście nowe danie dla dziecka, a ono nawet nie chce spróbować? Gdy prosisz, by zjadło cały obiad, rozgrzebuje tylko na talerzu? Być może twoje dziecko wcale nie jest niejadkiem, a problem niejedzenia tkwi zupełnie gdzie indziej.

Włączasz maluchowi bajkę, by odwrócić jego uwagę, by zjadł cały posiłek? A może po raz 6 odgrzewasz ten sam obiad, bo może tym razem zje choć łyżeczkę? Droga mamo, drogi tato - jeśli odpowiedź brzmi "tak" to koniecznie posłuchajcie rozmowy z dr Ewą Winnicka, neurologopedą.

Pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy, to jaki związek ma neurologopeda z niejedzeniem? Okazuje się, że bardzo duży - w końcu ekspert ten zajmuje się jamą ustną. A teraz do rzeczy. Poszukajmy odpowiedzi na pytanie - dlaczego dziecko nie chce jeść? Być może popełniasz, któryś z poniżej wymienionych błędów.

Zmuszanie dziecka do jedzenia

Chyba każdy choć raz usłyszał słowa: "Jeszcze jedna łyżeczka" albo "Nie odejdziesz od stołu, póki nie zjesz". Okazuje się, że tymi słowami nie zachęcimy dziecka do zjedzenia obiadu. Efekt będzie odwrotny do zamierzonego.

- Wcześniej dzieci były bardziej nakłaniane do jedzenia. Ostatnio miałam konsultację, podczas której okazało się, że dziecko od 3. miesiąca życia było karmione przy komputerze, tablecie, by odwrócić uwagę od posiłku – oznajmiła neurologopedka.

Przekarmianie

Następnym grzechem popełnianym przez rodziców jest dokarmianie. – To jest zaburzenie karmienia. Jak nie zjesz obiadu, to dam ci chociaż ciasteczko, bo ja będę spokojna/spokojny, że coś masz w żołądku, a zupełnie inaczej trzeba do tego podejść. Jeśli rodzic, który nadmiernie będzie dbał o to, by dziecko nie odczuło głodu, to dziecko nie będzie go odczuwało - oznajmiła dr Ewa Winnicka. Reasumując, zamiast zjeść posiłek zje ciasteczko.

Sytuacja wokół karmienia

Kolejny powód, dlaczego dziecko nie chce jeść, to stworzona sytuacja wokół karmienia. – Jeśli rodzic ma wyobrażenie, że dziecko ma usiąść, zjeść i odejść, no to już może być problem. Często mówię rodzicom, że dziecko nie jest tabelką w książce – oznajmiła ekspertka.

Natomiast ważne jest, by posiłki były codziennie podawane o tej samej porze. - Wówczas dziecko naturalnie uczy się, że o danej godzinie jest głodne. Myśli: muszę zjeść tyle, żeby wystarczyło mi do kolejnej godziny – argumentowała.

Nadwrażliwość sensoryczna

Jeśli nie popełniasz tych błędów, a dziecko wciąż nie chce jeść, być może źródło problemu znajduje się zupełnie gdzie indziej. Dziecko może wykazywać nadwrażliwość sensoryczną, kiedy nie jest przygotowane na swobodny kontakt z nowym smakiem, zapachem, dotykiem. Wtedy należy uczyć pociechę, że jedzenie ma smak, zapach, kolor, strukturę, bez konieczności nakłaniania do jedzenia. Dzieci potrzebują poznać rękami wszystko to, co potem trafi do jamy ustnej - tłumaczyła ekspertka.

Dr Winnicka podkreśliła, że jeśli dziecko ma problem z dotykaniem jedzenia, to rodzic powinien usiąść naprzeciwko swojego malucha i pokazywać, jak wygląda dany produkt od środka, np. wziąć do ręki jabłko, pokroić na pół i pokazać, że w środku jest wilgotne, ma pestki etc.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player

Zobacz też:

Czy uczeń zerówki może nie uczęszczać na zajęcia? Adwokat wyjaśnia

Jak wygląda codzienność niepełnosprawnych matek? "Czasem mam wątpliwości, czy staję na wysokości zadania"

Zarodek był zamrożony przez 27 lat. Dzięki metodzie in vitro urodziła się urocza dziewczynka. Czy podobne sytuacje mają miejsce w Polsce?

Autor: Dominika Czerniszewska

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!