niejadek

    niejadek

    Neofobia żywieniowa, znana też czasem jako neofobia pokarmowa, to postawa przejawiająca się lękiem wobec jedzenia. Zaburzenie pojawia się najczęściej u dzieci między 2. a 6. rokiem życia. Cierpiące na nie maluchy wykazują dużą niechęć w stosunku do nowych produktów spożywczych i odmawiają ich jedzenia. Na czym konkretnie polega neofobia u dzieci i jak można ją leczyć?

    Co zrobić, jeżeli dziecko jest niejadkiem? Anna Radowicka w studiu Dzień Dobry TVN zwróciła uwagę, że jedynie 15 proc. dzieci ma prawdziwe problemy z jedzeniem. Cała reszta tzw. "niejadków" jest winą rodziców. Najczęściej popełnianym błędem jest niejedzenie wspólnych posiłków oraz zmuszanie dziecka do jedzenia. Co zrobić, gdy dziecko nie chce zjeść obiadu? Namawiać czy odpuścić?

    Jak można zachęcić dziecko do jedzenia? Jak poradzić sobie z niejadkiem? Czym jest taktyka "trzech P"? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dietetyczką i psycholożką Zuzanną Antecką.

    Blogerka kulinarna Daria Ładocha proponuje kilka mięsnych propozycji dla małych niejadków. Mięso to białko, czyli budulec. Daria przygotowała kilka ekspresowych potraw, między innymi, kotleciki z indyka na parze w sosie pomidorowym, polędwiczki wieprzowe z jabłkami i cynamonem, ekspresowe kurczaki pieczone w sosie warzywnym i makaron z mini koftami wołowymi i warzywami. Skorzystajcie z jej przepisów!