Plastik towarzyszy nam wszędzie. W Europie produkuje się 58 milionów ton tego tworzywa rocznie, a aż 40 proc. ogólnej produkcji stanowią jednorazowe opakowania. To są ogromne ilości. Jak zatem możemy zminimalizować zużycie plastiku? Na początek zamieńmy wodę butelkowaną na filtrowaną z kranu.
Zapanowała moda na bycie zero waste, więc w wielu popularnych drogeriach i sklepach z kosmetykami można znaleźć produkty zapakowane nie w plastik, lecz w szkło, papier czy metal. Jakie produkty wybierać, by dbać o planetę i minimalizować produkcję śmieci?
Jak wykorzystać zużyte plastikowe butelki? Badacze z uniwersytetu w Edynburgu dowiedli, że świetnie nadają się one nie tylko do produkcji tkanin. Jak informuje "The Guardian" przeprowadzony przez naukowców eksperyment pokazał, że z plastikowych butelek można pozyskać waniliowy aromat. Jak to możliwe?
Wybór butelki dla noworodka to nie lada zadanie. Obecnie na rynku jest wiele produktów, ale okazuje się, że te z plastiku mogą być niebezpieczne dla dziecka. Zapytaliśmy więc blogerkę parentingową Kingę Kołodziejczak-Gul, które butelki posiadają odpowiednie atesty i na co zwrócić uwagę podczas zakupu.
Bisfenol F to substancja wykorzystywana do produkcji tworzyw sztucznych, w tym plastiku. Zastąpiła szkodliwy dla zdrowia bisfenol A. Niestety szwedzkie badania pokazują, że nowa substancja również jest niebezpieczna. Naukowcy dowiedli, że może ona oddziaływać na płód i zaburzać rozwój intelektualny dziecka.
Koncern Coca-Cola chce całkowicie zrezygnować z plastikowych butelek. Jak podaje BBC News firma już tego lata rozpocznie testy opakowań wykonanych z papieru. Początkowo koncern zamierza wyprodukować ok. 2 tysięcy takich butelek, które - w pierwszej kolejności - trafią do węgierskich sklepów.
Według najnowszych badań przeprowadzonych przez irlandzkich naukowców, dzieci karmione butelkami wykonanymi z polipropylenu mogą codziennie spożywać ponad milion cząsteczek mikroplastiku. Produkty na bazie wskazanego tworzywa sztucznego są powszechnie używane do przygotowywania i przechowywania żywności.
Plastikowe butelki są wygodne w użyciu, ale nieprzyjazne środowisku. Jedna butelka rozkłada się aż 1000 lat. Czy jest szansa na stworzenie butelki przyjaznej dla otoczenia? Islandczyk Ari Jonsson zaprojektował biodegradowalną butelkę. Z czego jest wykonana? Co skłoniło go do jej stworzenia? Z Arim rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.