To koniec serwowania w lokalach gastronomicznych saszetek z cukrem i pojemniczków z mlekiem jako dodatków do kawy. Unia Europejska zamierza ograniczyć liczbę zużywanych opakowań jednorazowych. Osoby ceniące sobie higienę mają jednak co do tego rozwiązania duże wątpliwości.
Dalsza część tekstu poniżej.
Zakaz cukru i mleka do kawy? UE wprowadza nowe przepisy
W mediach pojawiły się przyciągające wzrok nagłówki, które mogłyby sugerować, że Unia Europejska zakazuje mieszkańcom krajów członkowskich spożywania kawy z mlekiem oraz cukrem. Nic z tych rzeczy. Wspólnota w żadnym wypadku nie chce i nie może w ten sposób ingerować w życie obywateli, ale dokłada wszelkich starań, by ograniczyć zużycie jednorazowych opakowań, których ogromne ilości negatywnie wpływają na planetę.
Od lutego 2025 roku na terenie UE obowiązuje więc rozporządzenie PPWR, w ktorym zawarto istotne zmiany w zakresie produkcji opakowań. Mają one obowiązywać od sierpnia 2026 roku.
Na tapet wzięto w związku z tym m.in. saszetki z cukrem i pojemniczki z mlekiem, które bardzo często podawane są klientom w lokalach gastronomicznych jako dodatki do kawy. Już niebawem znikną one z restauracji i hoteli, a zabielacze i słodziki będą serwowane w dostępnych dla wszystkich, wielorazowych naczyniach.
Mleko i cukier tylko w wielorazowych naczyniach - problem z higieną
To rozwiązanie budzi wątpliwości konsumentów, którzy zwracają szczególną uwagę na higienę. Korzystając z cukru i mleka podanych w ogólnodostępnych naczyniach, nie będą mieli pewności co do czystości serwowanych dodatków.
Istnieje również ryzyko, że w ten sposób wzrośnie ilość marnowanej żywności i częstotliwość kupowania większych opakowań.
Przypomnijmy, że przepisy wprowadzone przez Unię Europejską dotyczą również masła, dżemów i sosów, a także szamponów oraz mydeł, które bardzo często dostępne są w pokojach hotelowych w wersji mini, tj. w jednorazowych opakowaniach.
Zobacz także:
- Dla Ziemi na godzinę zgasną światła. Ekspert rozwiewa wątpliwości
- Koniec z pojemnikami na używaną odzież. Gdzie będzie można ją utylizować?
- Papierowe słomki "wybuchają"? Do obrotu wracają plastikowe
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: raquel arocena torres/Getty Images