Polacy montują je w domach na potęgę. Nie wiedzą, że skutki mogą być tragiczne

Klimatyzator
Polacy coraz częściej inwestują w te urządzenia. Przynoszą ulgę w upalne dni, ale szkodzą planecie
Źródło: Witthaya Prasongsin/GettyImages
Wysokie temperatury, które z roku na rok coraz bardziej dokuczają Polakom, popychają wiele osób do zainwestowania w domową klimatyzację. Duża ilość takich urządzeń może mieć jednak opłakane skutki dla środowiska. Jakie? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.

O wpływie klimatyzatorów na planetę napisał tygodnik "Newsweek". Autorka artykułu podaje, że do 2050 roku ich liczba prawdopodobnie się potroi, bo coraz gorsze upały sukcesywnie napędzają sprzedaż. Nie jest to dobra wiadomość, gdyż urządzenia te pogarszają sytuację związaną z efektem cieplarnianym. W związku z tym tkwimy w błędnym kole.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

DD_20220308_Klimat_REP
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Klimatyzator pobiera więcej energii niż 4 lodówki

Fakt, że coraz więcej osób chce założyć w swoim domy klimatyzację, nikogo nie powinien dziwić. Gdy temperatura przekracza 30 stopni, we wnętrzach, zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach w blokach, robi się nieznośnie gorąco. Przebywanie w takich pomieszczeniach jest więc bardzo nieprzyjemne i uciążliwe. Wiele osób postanawia zatem kupić klimatyzator, który ma poprawić komfort spędzania czasu w mieszkaniu w upalny dzień. Najważniejsze jest to dla tych, którzy mimo zakończenia pandemii, nadal pracują zdalnie oraz osób, które większość lata spędzają w mieście.

W Polsce, gdzie wraz ze zmianami klimatycznymi pojawiły się też tropikalne wręcz temperatury, na taką inwestycję decyduje się coraz więcej z nas. Jest jednak pewien problem. Pojedyncze urządzenie chłodzące pobiera tyle energii, co cztery lodówki. A skąd mamy tę energię brać? Zapotrzebowania nie zaspokoją raczej odnawialne źródła, nawet w krajach, w których sektor ten jest już bardzo rozwinięty.

- Będą musiały wspomagać się wspomagać źródłami kopalnymi - gazem ziemnym, węglem i ropą naftową. A to dla świata fatalna wiadomość, bo oznacza kolejne tony dwutlenku węgla wtłoczone do atmosfery - pisze autorka publikacji w Newsweeku.

A to z kolei napędzi efekt cieplarniany, powodując jeszcze większy skok temperatur. Jest to więc błędne koło, z którego ciężko będzie się nam wydostać. Lepiej jest zainwestować w rolety czy specjalne folie na szyby.

Jak zaradzić efektowi cieplarnianemu? Eksperci podpowiadają

By zapobiec zmianom klimatycznym, które niosą ze sobą wzrost temperatur na planecie, powinno się podjąć odpowiednie działania już na etapie planowania miast. Eksperci zwracają uwagę na konieczność unikania stawiania bloków mieszkalnych z dużymi oknami, wychodzącymi bezpośrednio na wschód czy zachód. Ponadto miasta powinny inwestować w sadzenie drzew i zielone dachy.

- W normalny, słoneczny dzień jedno drzewo może odparować kilkaset litrów wody, co odpowiada efektowi chłodzenia dwóch domowych klimatyzatorów pracujących przez 24 godziny - twierdzi cytowany przez autorkę artykułu Marek Radka, szef Oddziału ds. Energii i Klimatu Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Regina Łukasiewicz

Źródło: Newsweek

Źródło zdjęcia głównego: Witthaya Prasongsin/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości