Sytuacja powodziowa w Opolu "Zbiornik Racibórz Dolny broni m.in. Opola."

Wały przeciwpowodziowe
Problemy w Czarnowąsach i sytuacja powodziowa w Opolu "Zbiornik #RaciborzDolny broni m in. Opola."
Źródło: Bloomberg/Getty Images
Wczorajszego wieczoru czoło fali wezbraniowej przeszło przez Opole. Do akcji monitorowania, a także zabezpieczania wałów skierowano dodatkowe zastępy straży pożarnej. W nocy trwało także umacnianie niektórych wałów przeciwpowodziowych. Jak wygląda sytuacja w Opolu?

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Meteorologia i zjawiska pogodowe

Nadciaga cyklon Ulf
Źródło: x-news
Nadciąga cyklon Ulf
Nadciąga cyklon Ulf
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym

Sytuacja powodziowa w Opolu

Opole przygotowano było na przejście fali wysoki stan wody. Kulminacja prognozowana była na godzinę 18-20, a w regionie do prac skierowano dodatkowe zastępy straży pożarnej.

- Na teren województwa opolskiego zadysponowano z całego kraju 1330 strażaków. Znaczne siły są zaangażowane w prowadzenie działań ratowniczych na Opolszczyźnie. W samym Opolu sytuacja nie jest niepokojąca, mimo że stan alarmowy na Odrze jest przekroczony. Ze względu na infrastrukturę hydrotechniczną na Opolszczyźnie, jej dobry stan, nie powinno być tutaj żadnych przykrych konsekwencji dla mieszkańców Opola - powiedział starszy kapitan Marcin Bajur z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu dla TVN24.

Jak poinformowały władze miasta poziomy na wodowskazach nieznacznie przekroczyły 6,6 m. Sytuację na rzece określa się jako stabilną. W Groszowicach Odra na wodowskazie utrzymuje się na poziomie 6,59 m.

Sytuacja powodziowa w Czarnowąsach

Jak podaje TVN24 po nocnych opadach deszczu, w jednej z dzielnic Opola - Czarnowąsach, pojawiły się problemy. Kilka godzin umacniano fragmenty wału Małej Panwi. Chociaż nie było zagrożenia dla mieszkańców, to przeniesiono sprzęt rehabilitacyjny DPS z piwnic klasztoru na wyższe kondygnacje. Na szczęście ostatecznie nie doszło do zalania piwnic budynku. 

Sytuacja się stabilizuje, a w regionie obecnie pracuje około 4 tysięcy żołnierzy i strażaków. W związku z obecną sytuacją w województwie opolskim wyłączono 8 oczyszczalni ścieków: Nysa, Brzeg, Tułowice, Głogówek, Paczków, Lewin Brzeski, Kędzierzyn-Koźle, Ptakowice. 101 stacji (na stan obecny - 19.09.2024) jest pozbawionych prądu. 

Zbiornik Racibórz Dolny

Dzięki uruchomieniu w optymalnym momencie zbiornika Racibórz Dolny, fala została przechwycona i wypłaszczona. Pomieścił on około 147 milionów metrów sześciennych wody. Jak zaznaczają Wody Polskie, także polder Buków wspomaga sytuację, w którym zmagazynowano ponad 50 min m sześc. wody.

- Z uwagi na zmniejszony dopływ wody do zbiornika, stopniowo obniża się rzędna na obiekcie. Upusty denne pozostają zamknięte. Zbiornik pracuje prawidłowo. Jest stale dozorowany. Pracownicy prowadzą również kontrolę poprawności pracy aparatury kontrolno-pomiarowej oraz innych elementów zbiornika zapewnił gliwicki RZGW.

Zbiornik Racbórz Dolny broni m. in. Opola - podaje RZGW w Gliwicach. "Przez miasto przechodzi właśnie fala. Odra mieści się w międzywalu i nie zagraża mieszkańcom. Gdyby nie zbiornik, skutki byłyby dramatyczne. Gotowy do pracy jest też polder Żelazna. Chroni północ miasta".

Pomoc dla powodzian

Weź udział w naszej zbiórce i pomóż powodzianom w trudnej sytuacji

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości