Fala kulminacyjna dotarła do Wrocławia. Władze miasta, służby oraz mieszkańcy są zmobilizowani, by ochronić stolicę województwa dolnośląskiego przed powodzią i nie doprowadzić do sytuacji, która miała miejsce w 1997 roku. Więcej informacji na ten temat przekazał w Dzień Dobry TVN Radosław Mróz, dziennikarz TVN24.
Wrocław zagrożony powodzią?
Miniona noc była bardzo pracowita dla wrocławian, a w szczególności dla mieszkańców osiedla Marszowice.
- To był taki newralgiczny punkt. Ludzie do ostatniej chwili chcąc uchronić swoje miasto, swoje domy, byli zmobilizowani i pracowali przy układaniu i uzupełnianiu worków z piaskiem - mówił Radosław Mróz.
Dziennikarz przekazał również treść komunikatu wydanego przez Urząd Miasta Wrocławia.
- Według najnowszych wskazań poziom Odry wynosi 636 cm. Jest to więcej niż zakładały pierwotne modele, jednak przekazano, że sytuacja w mieście jest stabilna. Ponadto całą noc wojsko, strażacy i mieszkańcy układali worki z piaskiem, zabezpieczając wały. W tym trudnym czasie o godz. 7:00 we Wrocławiu odbył się sztab kryzysowy, na którym był obecny premier Donald Tusk, ministrowie oraz eksperci - relacjonował Mróz.
Na spotkaniu sztabu poruszono temat poziomu wody i najnowszych prognoz.
- Ostatecznie przepływ jest już na stabilnym poziomie. Notujemy spadek na każdej stacji pomiarowej powyżej Wrocławia. Spadek też tutaj w ciągu doby powinniśmy widzieć (...) - powiedział prof. Robert Czerniawski, dyrektor IMGW.
Szefowa Komisji Europejskiej we Wrocławiu
Do stolicy województwa dolnośląskiego przyjedzie z wizytą Ursula Von Der Leyen. W planie ma spotkanie z Donaldem Tuskiem oraz z przedstawicielami państw Europy Środkowo-Wschodniej.
- Będzie premier Czech, Słowacji, kanclerz Austrii. Spotkanie będzie dotyczyć tego, w jaki sposób uruchomić mechanizmy, które ma Unia Europejska, aby popłynęło wsparcie do regionów dotkniętych przez wielką wodę. Jest kilka opcji, opowiem państwu o dwóch. Pierwsza z nich to unijny mechanizm ochrony ludności, który zapewnia doraźną pomoc sprzętową, to m.in. pompy czy osuszacze. Kolejny to Fundusz Solidarności. Polska zgłosiła już chęć skorzystania z niego. Jest tutaj szansa na konkretne pieniądze - wskazał dziennikarz TVN24.
Wrocław - sytuacja na Stabłowicach
Mieszkańcy osiedla w dzielnicy Stabłowice zaalarmowali, że na ul. Głównej pojawiły się podtopienia. Na miejsce pojechał reporter TVN24 Adam Krajewski.
- Najlepszym dowodem na to, jak duża była tutaj mobilizacja mieszkańców, będą te worki z piaskiem ułożone wzdłuż Bystrzycy, rzeki, która wyszła z koryta i jest bardzo blisko zabudowań osiedla na Stabłowicach. Przez kilkadziesiąt godzin układano setki metrów worków z piaskiem. Rzeka wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. W nocy po drugiej stronie rzeki w dzielnicy Marszowice doszło do przecieków przez wał, ale na szczęście udało się je szybko załatać, o czym zapewniał prezydent Wrocławia. (...) W Stabłowicach sytuacja wciąż wymaga monitorowania - powiedział Adam Krajewski.
Centrum miasta również jest zabezpieczone workami z piaskiem i jest monitorowane.
- Wiele wskazuje, że fala powodziowa nie będzie tak wysoka, jak w 1997 roku. Będzie niższa, ale dłuższa, a to oznacza, że przez co najmniej kilkanaście godzin będzie przez Wrocław przepływała - przekazał reporter.
Całą relację znajdziesz w materiale wideo poniżej:
Pomoc psychologiczna dla powodzian
Uruchomiono specjalne linie telefoniczne dla osób, które potrzebują pomocy psychologicznej w obliczu tragicznej sytuacji na południu Polski.
- Pomoc dla dorosłych: www.centrumwsparcia.pl, tel. 800 70 2222,
- Pomoc dla dzieci i młodzieży: www.116111.pl, tel 116 111.
Więcej najnowszych informacji o powodzi znajdziesz w materiale wideo oraz na stronie TVN24.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wielka woda w rodzinnym domu dziecka. "Zbieraliśmy się szybko, niektórzy bez butów i kurtek"
- Fundacja TVN na ratunek Nysie. Jak dołączyć do akcji na rzecz powodzian?
- Pełna grozy ewakuacja. Mała Zuzia uwięziona na dachu: "To moja pierwsza powódź"
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto/Getty Images