Odra umiera na naszych oczach. "Śmierć płynąca rzeką stoi u bram Szczecina"

Uwaga! TVN: Co spowodowało katastrofę ekologiczną na Odrze? „Ryby miały popalone wnętrzności i skrzela”
Tony martwych ryb zostały wyłowione z Odry. Wciąż nie wiadomo, co stoi za katastrofą ekologiczną na drugiej co do wielkości polskiej rzece. Reporterzy "Uwagi! TVN" udali się na miejsce, by przyjrzeć się tej tragedii z bliska.

Skażenie odry

Społeczna Straż Rybacka ze Słubic i wędkarze z Gorzowa od kilku dni prowadzą akcję zbierania ryb z Odry.

- Musimy zachować szczególne środki ostrożności, bo na tę chwilę nie wiemy, co jest w wodzie. Zakładamy maski, rękawiczki ochronne i wypływamy na Odrę - mówi Michał Dorniak ze Społecznej Straży Rybackiej, członek Koła Wędkarskiego nr 2 w Słubicach.

- Jestem wychowany na Odrze, wędkuję tu od 20 lat. Dla mnie to jest coś niewyobrażalnego. Rzeka nam umarła - dodaje.

Odra

Źródło: Dzień Dobry TVN
Skażenie Odry: największa katastrofa ekologiczna od lat
Skażenie Odry: największa katastrofa ekologiczna od lat
Co skrywają rzeki świata?
Co skrywają rzeki świata?
Wystawa rzeczy znalezionych w Odrze
Wystawa rzeczy znalezionych w Odrze

Michał Dorniak mówi, że w ostatnich dniach wyłowili z rzeki ponad tonę ryb i innych stworzeń wodnych - sumy, leszcze, szczupaki, miętusy, małże, ślimaki.

- Wszystkie organizmy żywe, które dotychczas spokojnie tutaj żyły, wypłynęły na górę. (…) Na całym naszym odcinku Odry jest to samo. Jedna wielka tragedia.

Co wydarzyło się na Odrze?

Do dziś nie wiadomo, co i gdzie zatruło Odrę. Toksyczne substancje mogły dostać się do wody z nielegalnych składowisk odpadów chemicznych lub z powodu suszy i rekordowo niskiego stanu wody mogło dojść do skumulowania w wodzie legalnie odprowadzanych ścieków przemysłowych. Niektórzy naukowcy, ze względu na wysokie zasolenie, wskazują na możliwość dostania się do Odry wód kopalnianych.

Teorii jest wiele, wciąż czekamy na wyniki badań.

- Nie mogę na to patrzeć. Te ryby to byli moi przyjaciele. Dla mnie, wędkarza od małego, to jest tak, jakby ktoś mi zabrał życie. (…) Nie spodziewałbym się, że dożyję czasów, kiedy ktoś mi to zabierze - mówi zrozpaczony pan Bogdan, wędkarz ze Słubic.

Pan Kuba, także słubicki wędkarz, 17 lipca złowił w Odrze mierzącego 217 cm suma, którego potem wypuścił.

- Dziś służby pracujące przy wyławianiu martwych ryb znalazły tego suma. To jest przykry widok, bo taka ryba nie pojawiła się z dnia na dzień, musiała żyć i rosnąć co najmniej 20 lat - ocenia pan Kuba.

Przy brzegu rzeki widać pracowników wszystkich służb - od inspektorów ochrony środowiska, pobierających próbki wody, po służby weterynaryjne, badające śnięte ryby.

- Na skrzelach widać bardzo dużą ilość śluzu - mówi dr inż. Krzysztof Kazuń z Instytutu Rybactwa Śródlądowego i dodaje: - To oznacza złe warunki środowiskowe: mało wody i dużo namułów. Widać, że ta woda jest gęsta. Raczej nie chodzi o żadną substancję drażniącą. Klimat nam się zmienia - robi się coraz cieplej i coraz bardziej sucho. Może to jest pierwszy sygnał, że takie sytuacje będą się zdarzały.

Przedstawiciele służb państwowych często mówią o pogarszających się warunkach naturalnych, które dorowadziły do katastrofy. Nie zgadza się z tym wielu aktywistów i specjalistów.

- To, co się dzieje na Odrze, czyli wymieranie całego ekosystemu, to dowód na pojawienie się tam substancji, która może być niebezpieczna dla ludzi - uważa hydrobiolog Artur Furdyna. I dodaje: - Skoro umierają ryby i stworzenia, które te ryby jedzą, to znaczy, że w wodzie jest jakaś silna toksyna. Albo jest jej tak dużo, że cała Odra umiera, albo jest tak silna, że nawet niewielka ilość powoduje taką katastrofę.

Katastrofa ekologiczna na Odrze - reakcja

Do katastrofy doszło najprawdopodobniej na wysokości Oławy na Dolnym Śląsku. To tu, pod koniec lipca masowo wypłynęły śnięte ryby.

- 26 lipca zauważyliśmy pierwsze ryby, które padły. Było ich kilkanaście, to były duże, ładne okazy - opowiada Ryszard Gawron ze stowarzyszenia "Wszystko dla Oławy". I dodaje: - Każdego kolejnego dnia było ich więcej. W czwartek i piątek było ich już tak dużo, że prezes naszego związku wędkarskiego podjął decyzję o tym, żebyśmy je wyławiali.

Pan Ryszard mówi, że gdy potem zważyli martwe ryby wyłowione z Odry, było ich ponad 3 tony.

Z wody przy kanale na śluzie w Oławie i na wysokości Jazu w Lipkach pobrano próbki, które wykazały obecność mezytylenu - bardzo silnego rozpuszczalnika. Dalsze badania tego nie potwierdziły.

- Natychmiast powinny pojawić się odpowiednie służby, które zabezpieczyłyby próbki wody do odpowiedniej analizy. Ważny jest tutaj czas, bo woda płynie, więc reakcja po dwóch tygodniach, to jest absurd. To już nie jest ta sama woda i nie ma w niej ryb - uważa Krzysztof Szela ze Społecznej Straży Rybackiej powiatu brzeskiego.

- Mówimy o odcinku Odry, w której jest praktycznie stojąca woda. W związku z tym wciąż była szansa, żeby go czasowo odciąć i sprawdzić, jaka trucizna powoduje tak wysoką śmiertelność. Natomiast pozwolono tej truciźnie się rozejść się po całej Odrze. Dzisiaj ta śmierć płynąca rzeką stoi u bram Szczecina - ocenia Artur Furdyna, hydrobiolog.

Odpady z wytwórni papieru

Wędkarze i aktywiści od lat alarmują i interweniują, gdy podejrzewają nielegalne zrzuty ścieków poprzemysłowych. Tak było np. w Oławie, gdzie lokalna wytwórnia papieru nie spełniała wymagań dotyczących odprowadzania ścieków i została odcięta od miejskiej sieci kanalizacyjnej już dziewięć lat temu.

- Jesteśmy przy kolektorze, który służy do odprowadzania wód opadowych, czyli deszczowych. Widać, że płynie jakaś ciecz, mimo że od kilku dni nie padało. Zatem nie wiem, jakim cudem tutaj coś leci - mówi Ryszard Gawron ze stowarzyszenia "Wszystko dla Oławy".

- Woda, która tędy leci, raz jest przezroczysta, a raz biała. Mamy też nagrania z 3 sierpnia, kiedy woda była czarna - dodaje Marek Drabiński ze stowarzyszenia "Wszystko dla Oławy". - Według nas to jest wszystko mieszane z odpadem z przerobu makulatury, a później wypuszczane do Odry. To jest nasza teoria, którą będziemy starali się udowodnić panu prezesowi, który wszystkiemu oczywiście zaprzecza.

Szef firmy podkreśla, że wylotem odprowadzana jest oczyszczona woda technologiczna, która nie stanowi zagrożenia, a to, co dzieje się wokół jego firmy, to bezpodstawna nagonka. Prezes dodaje, że jego zakład przeszedł też szereg kontroli, które nie wykazały nieprawidłowości.

Skażenie w Kanale Gliwickim

Udaliśmy się również w górę rzeki, do Gliwic. Tutaj także wędkarze alarmowali wcześniej o skażeniu wody w Kanale Gliwickim, z którego woda wpływa do Odry.

- My podejrzewamy, że zatruta woda została zrzucona z portu. Tu była taka metrowa piana, która prawdopodobnie powstała po zmieszaniu się chemii z wodą - uważa Mirosław Rudy wędkarz z Gliwic.

- Ryby zdychały codziennie w potężnych męczarniach. Wyławialiśmy ryby, które jeszcze dogorywały. Miały popalone wnętrzności, popalone skrzela. Później ta woda nabrała zielonego koloru i miała konsystencję mazi, więc tam zginęło praktycznie wszystko - opowiada Dariusz Lesznar, wędkarz i autor strony „Zatrucie Kanału Gliwickiego”.

Mężczyzna dodaje, że sprawę zgłoszono do WIOŚ-u i tego samego dnia pobrano próbki.

- Do dnia dzisiejszego tak naprawdę dalej nic nie wiadomo - mówi Lesznar.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło: Uwaga! TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kasia Kowalska zabiera fanów w sentymentalną podróż

Kasia Kowalska zabiera fanów w sentymentalną podróż

Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN

Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN

Artur Żmijewski ma trójkę dorosłych dzieci. Czy poszły w ślady słynnego taty?

Artur Żmijewski ma trójkę dorosłych dzieci. Czy poszły w ślady słynnego taty?

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

Łączenie wielu leków i suplementów może być niebezpieczne. "Dochodzi tzw. kaskady zapisywania"

Łączenie wielu leków i suplementów może być niebezpieczne. "Dochodzi tzw. kaskady zapisywania"

Magdalena Stępień rozliczy się ze zbiórki na rzecz synka?

Magdalena Stępień rozliczy się ze zbiórki na rzecz synka?

Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D
Materiał promocyjny

Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D

Kim była Liza, ofiara brutalnego gwałtu? "Nikt nie zareagował. Umierała pięć dni"

Kim była Liza, ofiara brutalnego gwałtu? "Nikt nie zareagował. Umierała pięć dni"

Agnieszka Chylińska komentuje zmiany w "Mam Talent!"

Agnieszka Chylińska komentuje zmiany w "Mam Talent!"

Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

Niecodzienne potrawy z serem Gouda. Przygotuj pyszne serowe śniadanie i obiad z Piotrem Kucharskim
Materiał promocyjny

Niecodzienne potrawy z serem Gouda. Przygotuj pyszne serowe śniadanie i obiad z Piotrem Kucharskim

Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"
Materiał promocyjny

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"

Ile najwięcej ważyła Sylwia Bomba? "Pytanie dla mnie traumatyczne"

Ile najwięcej ważyła Sylwia Bomba? "Pytanie dla mnie traumatyczne"

Anna Mucha w bardzo śmiałej sukni. Internauci kłócą się, czy powinna się w niej pokazywać

Anna Mucha w bardzo śmiałej sukni. Internauci kłócą się, czy powinna się w niej pokazywać

Nie masz czasu, aby pysznie i zdrowo gotować? Z tymi mieszankami warzyw szybko przyrządzisz smaczne dania
Materiał promocyjny

Nie masz czasu, aby pysznie i zdrowo gotować? Z tymi mieszankami warzyw szybko przyrządzisz smaczne dania

Czworaczki skończyły rok. Z tej okazji odwiedził je ktoś wyjątkowy

Czworaczki skończyły rok. Z tej okazji odwiedził je ktoś wyjątkowy

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego
Materiał promocyjny

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego

Kate Winslet jako bezlitosna dyktatorka wkrótce w  HBO Max. Kiedy premiera serialu "Reżim"?

Kate Winslet jako bezlitosna dyktatorka wkrótce w HBO Max. Kiedy premiera serialu "Reżim"?

Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg
Materiał promocyjny

Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

"Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

"Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Czy pomysł ma szansę wejść w życie?

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Czy pomysł ma szansę wejść w życie?

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

Partnerka Artura Szpilki była ofiarą przemocy. "Miałam nóż na gardle, dosłownie"

Partnerka Artura Szpilki była ofiarą przemocy. "Miałam nóż na gardle, dosłownie"

To miała być niezapomniana impreza. Zakończyła się płaczem dzieci i przyjazdem policji

To miała być niezapomniana impreza. Zakończyła się płaczem dzieci i przyjazdem policji

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

Tabletka "dzień po" to bomba hormonalna? Lekarz rozwiewa wątpliwości

Tabletka "dzień po" to bomba hormonalna? Lekarz rozwiewa wątpliwości

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas