Gorące tematy

Skażenie Odry największą katastrofą ekologiczną po Czarnobylu. "Zostanie z nami dziesiątki lat"

Gorące tematy

Autor:
Berenika
Olesińska
Skażenie Odry: największa katastrofa ekologiczna od lat
Skażenie Odry: największa katastrofa ekologiczna od latDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Tony śniętych ryb i wielka zagadka, co płynie w Odrze?. Czy toksyczną substancją zatruwającą wodę rzeczywiście jest rtęć? Czy osoby wczasujące nad Bałtykiem mogą czuć się bezpiecznie? Na te pytania w Dzień Dobry Wakacje starali się odpowiedzieć specjalistka ds. ochrony ekosystemów wodnych dr Alicja Pawelec oraz kierownik pracowni współczesnych zagrożeń ekosystemów morskich z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie prof. dr hab. Jacek Bełdowski.

Skażenie Odry - co wiemy?

Skażenie jednej z największych w kraju rzek jest od kilku dni głównym tematem rozmów Polaków, którzy martwią się o ekosystem oraz o własne bezpieczeństwo. Niestety nadal nie wiadomo, co płynie Odrą i zabija tysiące ryb. - Cały czas służby zarówno polskie, jak i niemieckie badają to. Natomiast skandalem jest to, że służby niemieckie są dużo skuteczniejsze i wyniki badań mają dużo szybciej niż nasze służby, które zapowiadają, że będą one po 16 sierpnia - zauważa w Dzień Dobry TVN zaniepokojona dr Alicja Pawelec.

Według ekspertki badania w Polsce powinny być prowadzone już od 26 lipca, czyli od momentu, w którym po raz pierwszy pojawiła się informacja, że Odrę zatruwa niezidentyfikowana, toksyczna substancja. - Wszystkich to dziwi. Nie tylko brak reakcji, ale też brak zawiadomienia strony niemieckiej. Przecież to jest rzeka transgraniczna. (...) Nie mamy żadnych odpowiedzi, czas leci, a ludzie mieszkający nad Odrą nie wiedzą, czy są bezpieczni - analizuje specjalistka.

Według nieoficjalnych danych i wyników badań przeprowadzonych przez niemieckich naukowców w Odrze może płynąć śmiertelnie niebezpieczna rtęć. Jeśli doniesienia te zostaną potwierdzone przez stronę polską, będziemy mieli do czynienia z katastrofą ekologiczną na ogromną skalę. - Jeżeli to jest faktycznie rtęć, to prawdopodobnie są to kationy rtęci. Taka postać rtęci, która wnika do osadów, zostaje z nami dziesiątki lat, więc mówimy o skażeniu na dziesiątki lat. Będzie to najpoważniejsze skażenie od Czarnobyla - ocenia dr Alicja Pawelec.

Bałtyk. Czy ludzie odpoczywający nad morzem są bezpieczni?

Informacja o skażeniu Odry zaniepokoiła wczasowiczów spędzających urlop nad największym w Polsce kąpieliskiem, czyli nad Bałtykiem. Kierownik pracowni współczesnych zagrożeń ekosystemów morskich z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie, prof. dr hab. Jacek Bełdowski uspokaja, że turyści odpoczywający w pobliżu Zatoki Gdańskiej i na środkowym wybrzeżu mogą czuć się bezpieczni.

- Jeżeli chodzi o zachodnią część Polski, to mam nadzieję, że odpowiednie służby będą w stanie monitorować zagrożenie płynące Odrą (bo oczywiście pierwszy oberwie Zalew Szczeciński) i ostrzec na czas turystów - zaznaczył.

Jak rozpoznać objawy zatrucia rtęcią? Czy szkodliwa substancja ma szansę trafić do wód pitnych? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości