Najnowsze

Kraków stawia na klimat. "Świat będzie się zmieniał i musimy wiedzieć, jak w nim funkcjonować"

Najnowsze

Autor:
Adam
Barabasz
Poczuj klimat Krakowa
Poczuj klimat KrakowaDzień Dobry TVN
wideo 2/6

O tym, że Kraków jest jednym z najbardziej klimatycznych polskich miast, wie każdy, kto choć raz zawitał do historycznej stolicy Polski. Warto jednak zaznaczyć, że królewski gród prowadzi politykę zrównoważonego rozwoju poprzez podejmowanie działań, które mają zapewnić mieszkańcom lepszy komfort życia. O zielonej twarzy Krakowa w studiu Dzień Dobry Wakacje rozmawialiśmy z aktywistką pełnomocniczką prezydenta Krakowa do spraw edukacji klimatycznej.

Ekologiczne inicjatywy w Krakowie

Temat zmian klimatu jest nowym zagadnieniem dla miast. Ich włodarze muszą uczyć się od siebie nawzajem, korzystać z wzajemnych doświadczeń i maksymalnie wykorzystać krótki czas, który pozostał na transformację klimatyczną. Kraków zainicjował powstanie komisji klimatu Związku Miast Polskich, by na tym forum dzielić się praktykami miejskimi, realizować wspólne projekty oraz uczyć się na sukcesach, ale i błędach.

- Miasto Kraków postawiło na klimat - podkreśla Ewa Całus. - Wszystkie wydarzenia miejskie mają elementy związane z edukacją klimatyczną. Nie chodzi o to, żeby mówić, że klimat się zmienia, tylko o nabywanie kompetencji, które będą nam potrzebne w przyszłości, kiedy wszyscy będziemy miejskimi ogrodnikami. Już teraz musimy się tego uczyć, bo świat będzie się zmieniał i musimy wiedzieć, jak w nim funkcjonować - wyjaśnia.

Samo miasto ma niezwykle ambitny cel, którym jest neutralność klimatyczna. Już teraz Kraków jest jedynym miastem w Polsce z zakazem palenia węglem. Działania na kolejnych obszarach takich jak transport, zieleń i źródła energii są uzupełniane o inicjatywy ekologiczne.

Dr Agata Bloswick, aktywistka, jest przekonana, że niezwykle istotne jest przekonanie mieszkańców, że mają wpływ na to, co dzieje się w ich otoczeniu. Świetnym przykładem takiego działania jest upiększanie miejskich donic i klombów. Wszystko zaczęło się jako oddolna akcja mieszkańców. Następnie miasto przejęło opiekę nad terenem, który - dosłownie i w przenośni - rozkwitł, a społeczeństwu dał wiarę w moc sprawczą.

Fantastycznym przykładem zielonej inicjatywy są również "Parki Krakowian". Są to miejsca, gdzie rodzice mogą posadzić drzewa dla uczczenia urodzin swoich dzieci. Dotychczas powstało 6 takich obszarów, na których łącznie rośnie nich ponad 1500 drzew. Akcja co roku cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców, a drzewa w dniu zapisu kończą się w kilka minut.

- Mieszkańcy cały czas przychodzą i pytają, co jeszcze mogą zrobić - przyznaje Agata Bloswick. - Jest potrzeba, ale nie wiedzą, gdzie mogą się zaangażować. Stąd właśnie rzucamy takie proste pomysły, jak można upiększyć czy ulepszyć miasto, sadząc rośliny, adoptując donice, siejąc łąki kwietne, zbierając gdzieś śmieci. Po to, żeby było nam lepiej - podsumowuje.

Ekologia i technologia w Krakowie

Kraków na mapie Europy i świata wyróżnia się nie tylko z uwagi na wyjątkowe zabytki i niezwykłą historię, naukę i kulturę. Jest również liderem wrażania innowacyjnych rozwiązań dotyczących ochrony środowiska naturalnego i klimatu.

- Widzę jak dużo się tutaj zmieniło poprzez ostatnie kilka lat - mówi Katarzyna Wągrowska, propagatorka idei "zero waste", blogerka. - Jest mnóstwo ścieżek rowerowych, można wszędzie łatwo dojechać tramwajem szybciej niż autem - wylicza.

U podstawy wszelakich działań leży świadomość ekologiczna.

- Byliśmy pierwszym miastem, które zwalczyło smog - przypomina Piotr Biedroń, reżyser, założyciel festiwalu Green Film Festival. - Mówię to z dumą: Kraków jest największą na świecie stolicą festiwalu filmów ekologicznych. Teraz mamy 5. edycję - zaznacza.

Śmiało można powiedzieć, że zajęcia z edukacji ekologicznej odbywają się wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Najlepszym przykładem jest Zakład Uzdatniania Wody "Bielany", gdzie najmłodsi mogą wziąć udział w wyjątkowych zajęciach pokazujących proces przygotowywania do spożycia życiodajnej cieczy.

- Woda produkowana przez Wodociągi Miasta Krakowa jest tak wysokiej jakości, że możemy ją spożywać bezpośrednio z kranu bez żadnego filtrowania i przegotowywania - zapewnia Tadeusz Bochnia, kierownik Zakładu Uzdatniania Wody. - W związku z tym możemy oszczędzić zasoby środowiska, nie korzystając z wody w butelkach - wyjaśnia.

Zobacz materiał wideo i poznaj zieloną twarz Krakowa.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Artur Barbadowski / East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości