Dieta może wydłużyć życie. 4 najkorzystniejsze wzorce żywieniowe

Naukowcy odkryli jak jeść, żeby dłużej żyć
Naukowcy odkryli jak jeść, żeby dłużej żyć
Źródło: Maria Korneeva/Getty
Badanie przeprowadzone na 119 315 osobach wyróżniło 4 wzorce odżywiania, dzięki którym można uniknąć chorób i żyć dłużej. Naukowcy z Harvard TH Chan School of Public Health w Massachusetts badali tę kwestię przez 36 lat. Do jakich wniosków doszli?

Dieta, która wydłuża życie

Analizując wzorce żywieniowe 119 315 osób na przestrzeni 36 lat udało się wyróżnić bazowe 4 wzorce dla zdrowego odżywiania. Mowa tu o: indeksie zdrowego żywienia, alternatywnej diecie śródziemnomorskiej, indeksie zdrowej diety roślinnej i indeksie alternatywnego zdrowego odżywiania.

Wyniki uczonych z Harvard TH Chan School of Public Health w Massachusetts wskazują, że trzymanie się jednego z tych typów diety zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci z dowolnej przyczyny oraz chorób układu krążenia, raka i chorób układu oddechowego.

Zdrowa dieta

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Dieta na wysoki cholesterol
Dieta na wysoki cholesterol
Czas a dieta
Czas a dieta

Każdy z wymienionych wzorców jest inny, jednak mają wspólny mianownik. Wszystkie zawierają produkty pełnoziarniste, świeże owoce, warzywa, orzechy i rośliny strączkowe.

Wzorce zdrowego odżywiania

Indeks zdrowego żywienia (The Healthy Eating Index) określa zalecane ilości we wszystkich głównych grupach żywności w tym w owocach, warzywach i nabiale. Z kolei alternatywna dieta śródziemnomorska (The Alternate Mediterranean Diet) w dużej mierze bazuje na owocach, owocach morza, rybach czy bakaliach.

Indeks zdrowej diety opartej na roślinach (Healthful Plant-based Diet Index), porównuje zdrową żywność pochodzenia roślinnego (np. warzywa i produkty pełnoziarniste) z niezdrową żywnością pochodzenia roślinnego (tj. rafinowane zboża i żywność o wysokiej zawartości cukru) i żywnością pochodzenia zwierzęcego.

Indeks Alternatywnego Zdrowego Odżywiania (Alternate Healthy Eating Index) obejmuje wszystko, od warzyw po słodkie napoje. Wykazuje głównie, w jaki sposób wiąże się to z chorobami przewlekłymi.

Badania nie mogą definitywnie stwierdzić, że te specyficzne nawyki żywieniowe powodują dłuższe życie. Na to składa się jeszcze masa innych czynników chociażby warunki genetyczne czy kulturowe. Mimo wszystko wnioski wyciągnięte na podstawie tych analiz są jasne - warto zainteresować się wprowadzeniem zmian w diecie opartych na tych czterech wzorach.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości