Dlaczego niektórych z nas dopada efekt jo-jo? Badacze mają pewną teorię

kobieta, która trzyma centymetr
Dlaczego dopada nas efekt jo-jo?
Źródło: JGI/Jamie Grill/Getty Images
Walka z dodatkowym kilogramami nie jest taka prosta. Bardzo często zdarza się, że gdy w końcu uda nam się osiągnąć wymarzoną wagę, w krótkim czasie wracamy do punktu wyjścia. Dlaczego tak się dzieje? Badacze z Australii ustalili, dlaczego niektórych z nas po odchudzaniu dopada tzw. efekt jo-jo.

Skąd się bierze efekt jo-jo?

Pozbycie się ponadprogramowych kilogramów to dopiero początek. Wymarzoną wagę trzeba jeszcze utrzymać, a to niektórym osobom sprawia ogromne trudności i w konsekwencji dopada ich efekt jo-jo, czyli szybki powrót do stanu wyjściowego. Mogłoby się wydać, że taki problem mają jedynie ci, którzy nie mają dość silnej woli, aby regularnie ćwiczyć i przestrzegać zdrowej diety. Tymczasem nie jest to takie proste.

Porady dietetyków

DD_20211025_Makaron_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy makaron tuczy?
Czy makaron tuczy?
Woda w diecie dziecka
Woda w diecie dziecka
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Ketchup domowy czy sklepowy?
Ketchup domowy czy sklepowy?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Pyszne, ale takie… uzależniające
Pyszne, ale takie… uzależniające
Najbogatsze źródła witaminy
Najbogatsze źródła witaminy
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
 Gdzie ukrywa się cukier?
Gdzie ukrywa się cukier?

Mechanizmowi powstawania efektu jo-jo wzięli pod lupę naukowcy z University of Adelaide w Australii. Badacze dowiedli, że organizm człowieka na dłuższy czas "zapamiętuje" swoją wagę. Nawet jeśli komuś udało się zgubić zbędne kilogramy, to jego uczucie sytości się nie zmniejsza i utrzymuje na poziomie sprzed utraty wagi. Co ciekawe, efekt jo-jo częściej będzie dotykał te osoby, które przed rozpoczęciem odchudzania nie odżywiały się najlepiej. To właśnie u nich poziom leptyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za poczucie sytości jest najbardziej "rozregulowany", a to może wywoływać napady wilczego głodu.

Co zrobić, aby uniknąć efektu jo-jo?

Kluczowe znaczenie ma to, jak osoba, która się odchudza, zmodyfikowała swoją dietę. Jeśli zdecydowała się na jadłospis, który ma jej zagwarantować szybką utratę wagi, to nawet jeśli uda jej się zredukować masę ciała, najprawdopodobniej dopadnie ją efekt jo-jo.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że odchudzanie to proces. Specjaliści są zdania, że daje ono najlepsze efekty, gdy tygodniowo tracimy od 0,5 do 1 kilograma. Dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i zapomnieć o drakońskich dietach. Jeśli chcemy na stałe pozbyć się dodatkowych kilogramów, trzeba przestrzegać zasad zawartych w piramidzie zdrowego żywienia. Należy również pamiętać o regularnej aktywności fizycznej. Osoby, które nie wiedzą, od czego zacząć - powinny skonsultować się z dietetykiem.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości