Bakterie rozwiążą problem otyłości? Badacze przedstawili obiecujące wyniki badań

mężczyzna, który stoi na wadze
Czy bakterie ułatwią leczenie otyłości?
Źródło: Peter Dazeley/Getty Images

Choć, mimo wysiłków, wciąż nie udało się stworzyć skutecznego leku na odchudzanie, to najnowsze odkrycie może przybliżyć badaczy do celu. Francuscy naukowcy wykazali, że przyjmowanie określonego szczepu bakterii może znacząco pomóc w redukcji masy ciała, zwłaszcza u osób, które zmagają się otyłością. W jaki sposób bakterie mogą być pomoce w odchudzaniu?    

Czy bakterie pomogą w walce z otyłością?

Zespól naukowców prowadzony przez Pierre'a Déchelotte'a z Rouen College Hospital we Francji już wcześniej przeprowadził badania, które sugerowały, że przyjmowanie bakterii jelitowej Hafnia alvei pomaga zredukować masę. Był to jednak eksperyment przeprowadzony na myszach. W kolejnej fazie badań naukowcy postanowili sprawdzić, czy organizm człowieka tak samo zareaguje na przyjmowanie bakterii.

Porady dietetyków

Porady dietetyków

DD_20211025_Makaron_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy makaron tuczy?
Czy makaron tuczy?
Woda w diecie dziecka
Woda w diecie dziecka
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Ketchup domowy czy sklepowy?
Ketchup domowy czy sklepowy?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Pyszne, ale takie… uzależniające
Pyszne, ale takie… uzależniające
Najbogatsze źródła witaminy
Najbogatsze źródła witaminy
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
 Gdzie ukrywa się cukier?
Gdzie ukrywa się cukier?

Aby to ustalić, do testów zaproszono 212 osób zmagających się z otyłością. Wszyscy uczestnicy byli w podobnym wieku oraz ich masa ciała była do siebie zbliżona. Na potrzeby eksperymentu badani zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza przyjmowała dwa razy dziennie preparat zawierający bakterię, druga otrzymywała placebo. Uczestnicy mieli nie tylko przyjmować wskazane farmaceutyki, ale także regularnie ćwiczyć.

Po trwającej 3 miesiące obserwacji okazało, że 55 proc. osób, które przyjmowały probiotyk "straciły" ok. 3 proc. masy ciała. W drugiej grupie mniejszą masę ciała zaobserwowano u 41 proc. badanych. Warto dodać, że utrata części zbędnych kilogramów to jednak z kilku korzyści, którą zaobserwowano.

Jakie korzyści dało przyjmowanie probiotyków?

Badacze wykazali, że w grupie osób, które przyjmowały kapsułki z bakterią obniżył się poziom cukru we krwi. Tym samym prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy typu 2 było u nich znacznie mniejsze. Co ciekawe, przyjmowanie probiotyków zmniejszało też łaknienie. Comiesięczne ankiety wypełniane przez uczestników badania wykazały, że dzięki bakterii mieli oni znacznie mniejszy apetyt niż osoby, które przyjmowały placebo.

Choć badacze nie brali pod uwagę sposobu, w jaki odżywiali się uczestnicy, nie jest wykluczone, że bakteria w jakiś sposób może wpływać na metabolizm tłuszczów. Jednak, aby to ustalić konieczne są dalsze badania, do tego przeprowadzone na znacznie większej grupie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości