Czy bakterie pomogą w walce z otyłością?
Zespól naukowców prowadzony przez Pierre'a Déchelotte'a z Rouen College Hospital we Francji już wcześniej przeprowadził badania, które sugerowały, że przyjmowanie bakterii jelitowej Hafnia alvei pomaga zredukować masę. Był to jednak eksperyment przeprowadzony na myszach. W kolejnej fazie badań naukowcy postanowili sprawdzić, czy organizm człowieka tak samo zareaguje na przyjmowanie bakterii.
Porady dietetyków
Aby to ustalić, do testów zaproszono 212 osób zmagających się z otyłością. Wszyscy uczestnicy byli w podobnym wieku oraz ich masa ciała była do siebie zbliżona. Na potrzeby eksperymentu badani zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza przyjmowała dwa razy dziennie preparat zawierający bakterię, druga otrzymywała placebo. Uczestnicy mieli nie tylko przyjmować wskazane farmaceutyki, ale także regularnie ćwiczyć.
Po trwającej 3 miesiące obserwacji okazało, że 55 proc. osób, które przyjmowały probiotyk "straciły" ok. 3 proc. masy ciała. W drugiej grupie mniejszą masę ciała zaobserwowano u 41 proc. badanych. Warto dodać, że utrata części zbędnych kilogramów to jednak z kilku korzyści, którą zaobserwowano.
Jakie korzyści dało przyjmowanie probiotyków?
Badacze wykazali, że w grupie osób, które przyjmowały kapsułki z bakterią obniżył się poziom cukru we krwi. Tym samym prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy typu 2 było u nich znacznie mniejsze. Co ciekawe, przyjmowanie probiotyków zmniejszało też łaknienie. Comiesięczne ankiety wypełniane przez uczestników badania wykazały, że dzięki bakterii mieli oni znacznie mniejszy apetyt niż osoby, które przyjmowały placebo.
Choć badacze nie brali pod uwagę sposobu, w jaki odżywiali się uczestnicy, nie jest wykluczone, że bakteria w jakiś sposób może wpływać na metabolizm tłuszczów. Jednak, aby to ustalić konieczne są dalsze badania, do tego przeprowadzone na znacznie większej grupie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Termogeniki, czyli naturalne "spalacze tłuszczu". Lista produktów przyspieszających metabolizm
- Forma życia w 3 miesiące? Damian Michałowski pokazuje pierwsze efekty wyzwania. "Zmęczony jestem"
- Oponka na brzuchu powstaje nie tylko przez złą dietę. "Jest organem endokrynnym, który wytwarza hormony"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: dziennik.pl
Źródło zdjęcia głównego: Peter Dazeley/Getty Images