Dieta przeciwko cellulitowi
Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej połączona z brakiem ruchu i przez to zaburzonym krążeniem przyczynia się do powstawania cellulitu. Ten objawia się w postaci widocznych grudek, tworząc efekt przerośniętych komórek tłuszczowych napierających na skórę. Zazwyczaj dotyczy okolic ud i pośladków i co ciekawe, występuje tylko u kobiet. Panowie nie mają tego problemu ze względu na dużą ilość testosteronu.
Gdy wiemy już, czym jest znienawidzony cellulit i jaka przyczyna jego powstawania, skupmy się na jego eliminacji. Co przede wszystkim możemy zrobić, żeby pozbyć się niechcianego efektu pomarańczowej skórki?
Zdaniem ekspertów kluczowe będzie wdrożenie deficytu kalorycznego - po prostu schudnięcie. Osiągniemy to, jedząc mniej i wykonując aktywność fizyczną, taką jak marsze, biegi, skakanka czy cardio na maszynach. Wspomniane formy ruchu zapewnią jednocześnie poprawę krążenia.
W tym wszystkim najważniejsza jest jednak odpowiednia dieta. Codziennie powinniśmy pić dużo wody oraz jeść świeże warzywa i owoce, jednocześnie redukując ilość spożywanej żywności wysoko przetworzonej. Fast food będzie tylko pogarszać sytuację.
- Helena Rubinstein, wielka Polka, która odmieniła świat kosmetologii, żyła do 95. roku życia i chodzą plotki, że swoją surówkę piękności zjadała każdego dnia. Jedzeniem, dostarczaniem sobie odpowiednich witamin, minerałów czy tłuszczów możemy całkowicie zmienić wygląd naszej twarzy i skóry - podkreślała Marta Jachym-Raczyńska, a następnie przedstawiła kilka sprawdzonych przepisów.
Jej zdaniem świetnym wyborem będą owsianki. Płatki owsiane bowiem gaszą stany zapalne i sprawiają, że cera jest promienna. W połączeniu ze startym jabłkiem i marchewką posiłek będzie doskonałym źródłem witaminy A, a raczej jej pochodnej beta-karotenu, który sprawia, że nasza skóra jest odporna na fotostarzenie, czyli działanie promieni słonecznych. Dietetyczka zaleciła też dodanie mielonego siemienia lnianego. Kwasy tłuszczowe w nim zawarte nawilżają naszą skórę i gaszą stany zapalne. Ponadto zdrowe są także pestki dyni i nasiona słonecznika, bogate w witaminę E. Do owsianki warto dodać również orzechy i kilka suszonych moreli. Wszystko skrapiamy sokiem z cytryny, dodajemy cynamon, miód i jogurt naturalny.
- Drugi element naszego wyzwania, codzienna suplementacja witaminy D. Kolejny element, 2 litry wody każdego dnia - wyliczała.
Ćwiczenia na pozbycie się cellulitu
Wdrożenie ćwiczeń siłowych na nogi i pośladki świetnie przysłuży się większemu napięciu mięśniowemu i ujędrnieniu tkanki łącznej, co w połączeniu z redukcją tkanki tłuszczowej i wody podskórnej prowadzić będzie do zmniejszania cellulitu. Nie potrzebujemy dodatkowego sprzętu - przyda się jedynie mata, choć i ona nie jest niezbędna.
Nasz dream team pokazał także proste ćwiczenia, które wykonać możemy zarówno na sali treningowej, jak i w domu. Wśród nich znalazły się przysiady, wykroki, unoszenia bioder leżąc oraz wymachy na pośladek w podporze. Taki zestaw powinniśmy wykonywać 3 razy w tygodniu, każde ćwiczenie w 4 seriach po 15-20 powtórzeń.
- Ćwiczymy, żeby wzmocnić naszą tkankę mięśniową i wygładzić nogi. Cardio poprawi nam układ krążenia, dzięki czemu będziemy pozbywać się cellulitu, ale chcemy też wzmocnić tkankę mięśniową i uaktywnić tkankę łączną - tłumaczył trener Paweł Raczyński.
Pierwsze efekty diety i treningów będziemy mogli zobaczyć już po 2-3 tygodniach, o ile sumiennie przestrzegać będziemy planu żywieniowego i aktywności fizycznej.
Jak wykonać ćwiczenia krok po kroku? Zobaczcie wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dlaczego nie mogę schudnąć? Przyczyny problemów ze zrzuceniem masy ciała
- Nawet 7 kostek cukru w szklance. Co jeszcze kryje się w popularnych napojach?
- Co to jest mindful eating i na czym polega? Poznaj zasady i zalety tej filozofii
Autor: Nastazja Bloch
Reporter: Łukasz Kowalski
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News