Córka Pauliny Przybysz ma cukrzycę
Cukrzyca typu 1 to najczęstszy typ cukrzycy u najmłodszych. Szacuje się, że choruje na nią ponad 20 tys. dzieci do. 18 roku życia. Jak Matylda dowiedziała się, że ma cukrzycę?
- Zawsze byłam zdrowa. Nigdy nic nie wskazywało na to, że mogłabym mieć cukrzycę. W pewnym momencie zaczęłam bardzo chudnąć. Przestałam jeść, miałam bardzo niski apetyt. Bardzo dużo oddawałam moczu i piłam dużo wody. W pewnym momencie ważyłam 28 kg, a 2 tygodnie wcześniej ważyłam około 9 kg więcej. Był drastyczny spadek wagi. Zaczęłam wymiotować i mama zabrała mnie do przychodni. Tam nikt nie zbadał mi cukru. Wysłali nas na ostry dyżur i dopiero tam zmierzyli mi cukier i poziom cukru to był 406 [mg/dl - przyp. red.] - powiedziała Matylda.
A jaka powinna być norma?
- Od 70 do 99 mg/dl na czczo u osób bez cukrzycy. Ponad 400 to już Matylda weszła w objawy tzw. kwasicy ketonowej, która jest zagrożeniem życia - powiedziała dr Beata Stepanow.
Prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej wskazała, jakie objawy powinny zwrócić uwagę rodziców.
- Gdy dziecko zaczyna chudnąć, to już są objawy, kiedy komórka głoduje. Zabiera sobie energię z tkanki tłuszczowej. Objawy kwasicy ketonowej to m.in. bóle brzucha, nudności, wymioty. To, co jest niebezpieczne, to objawy odwodnienia. Dziecko ma taki oddech, jakby głęboko westchnęło. Duszność może być zagrożeniem życia. Charakterystycznym objawem są też: wzmożone pragnienie, często oddawanie moczu, infekcje dróg moczowo-płciowych, senność, zmęczenie - wyliczyła ekspertka.
Paulina Przybysz wyznała, że przed diagnozą niepokoiło ją zachowanie Matyldy.
- Oprócz objawów fizycznych pamiętam też objawy psychologiczne. Nerwowość. Wydawało mi się, że jesteśmy na etapie porozumienia, a w tym wysokim cukrze Matylda stawała się 5 lat młodsza. Były awantury. (...) Pamiętam, jak płakałam w gabinecie doktora, a on powiedział, że nie ma obowiązku, żeby rodzic znał objawy każdej choroby, bo wtedy dzieci mogłyby rodzić osoby z doktoratem, a to jest niemożliwe. Na pewno miałam wielkie poczucie winy, przegapienia czegoś, ale chyba jest to normalny proces - podkreśliła mama Matyldy.
Życie z cukrzycą typu 1
Matylda opowiedziała, jak teraz po 6 latach od diagnozy żyje jej się z cukrzycą.
- Jest na pewno bardzo męcząco, frustrująco. Wszyscy mówią, i to jest prawda, że da się żyć z cukrzycą. To nie jest choroba, która każe leżeć w łóżku, nic nie robić. Wręcz przeciwnie. W moim wieku na pewno nie mogę pić alkoholu w dużych ilościach, jakkolwiek się odurzać, ale mnie to nie kręci, więc tego nie robię. (...) Mam sensor na ręce, który jest taką malutką igiełką. Jest przyklejony na taki bardzo mocny klej do mojej ręki, do mojego ramienia. On wysyła dane do telefonu, do aplikacji, w której pokazuje się mój poziom cukru, wykres. Kiedy przychodzi mi powiadomienie, że mam na przykład za wysoki cukier, to biorę pompę, wpisuję ten cukier i wtedy ta pompa podaje mi tyle insuliny, ile wyliczy i ten cukier się obniża - stwierdziła 16-latka.
Czy Paulina Przybysz oswoiła się już z chorobą córki? - Na pewno. Matylda jest już u progu dorosłości. Moje podstawowe założenie było takie, że nie chciałabym, żeby jej życie się zmieniło. Ona zawsze była na przykład dzieckiem nocującym u wszystkich koleżanek. To jest ważne w przypadku dzieci. Dzięki systemom ciągłego monitorowania glikemii nie bałam się wypuścić ją na przykład do koleżanki. Ale miałam zawsze taki alert, że mogę zadzwonić do mamy koleżanki w nocy o północy, że trzeba iść do pokoju, obudzić ją, bo ma dziwny cukier - wyznała wokalistka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zosia cierpi na cukrzycę typu I. Choroba została wykryta przypadkowo
- Zaskakująca przyczyna cukrzycy typu II. Naukowcy nie mają wątpliwości
- Cukrzyca to jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Co należy o niej wiedzieć?
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Anita Walczewska/East News